Latvijā
Sabiedrība

Niagāras ūdenskritumu izgaismos, pateicoties jelgavniecei Sandijai Bajotai2

Latvijas simtgades biroja foto un foto no personīgā arhīva. Kolāža – la.lv

Dižais Niagāras ūdenskritums, kas ir viens no vērienīgākajiem apskates objektiem pasaulē, par godu mūsu valsts simtgadei tiks izgaismots Latvijas valsts karoga krāsās. Pateicoties aktīvās Amerikas latvietes Sandijas Bajotas idejai, brīdī, kad 18. novembrī Latvijā pirmie rīta gaiļi dziedās savu dziesmu un mēs tikai modīsimies, robeža starp Amerikas Savienotajām Valstīm un Kanādu mirdzēs sarkanbaltsarkanās krāsās.

Bērniem māca latviešu tradīcijas

Sandija Bajota novēl: “Daudz laimes dzimšanas dienā, Latvija!”
Foto no personīgā arhīva

Sandija uzaugusi un skolojusies Jelgavā, pēcāk studējusi Rīgā – Latvijas Universitātē, taču nu jau vairākus gadus dzīvo Hjūstonā, kas ir ceturtā lielākā pilsēta ASV un atrodas Teksasas štatā. “Sākotnēji nebiju plānojusi, ka nedzīvošu Latvijā un mana dzīve izvērsīsies šādi. Deviņdesmito gadu sākumā uz ASV devos, lai vasaras nometnē strādātu ar bērniem. Studēju angļu valodu un jau tolaik to mācīju bērniem, tādēļ man tika piedāvāta iespēja doties uz ASV. Šeit nostrādāju visu vasaru, un sanāca tā, ka varēju pagarināt vīzu un palikt šajā valstī ilgāk. To arī izdarīju. Sekoja viena, otra, trešā iespēja, un tā arī paliku šeit uz dzīvi,” atceras Sandija. Šo gadu laikā viņa dzīvojusi dažādos ASV štatos un savulaik arī strādājusi Latvijas vēstniecībā Vašingtonā. “Tur nostrādāju trīs gadus un pēc tam Hjūstonā atvērām Latvijas goda konsulātu. Tādēļ arī pārcēlos no Vašingtonas uz Teksasu.”

Lai gan pagājis diezgan liels laika posms, kopš Sandija vairs nedzīvo Latvijā, viņai šķiet, ka pārcelšanās uz ASV notikusi pavisam nesen. “Lai gan ASV esmu izveidojusi savu ģimeni, man joprojām ir ļoti cieša saite ar Latviju. Tur dzīvo mani tuvinieki, radi un arī draugi, tādēļ apciemoju Latviju, cik bieži vien ir iespējams. Reizi gadā vai vismaz divos gados reizi.”

Teksasā dzīvojot, Sandija izbauda pavisam citādu klimatu, nekā tas ir pie mums. Vēlme apciemot Latviju ir ne tikai ģimenes, bet arī dabas un laika apstākļu dēļ. “Jāteic godīgi, man pietrūkst vēsa laika un arī lietainu dienu.”

Sandijai ir divi dēli – Edmunds, kuram ir četrpa­dsmit gadi, un Vincents, kuram ir astoņi. Lai gan latviski viņi nerunā, latviešu valodā sacīto saprot. “Viņiem ļoti patīk ciemoties Latvijā, nopeldēties ezerā, ko šeit Teksasā nav iespējams izdarīt. Iepazīstinu dēlus ar latviešu tradīcijām un stāstu par vēsturi.”

Būt lepniem par valsti un vienotiem

Ideja izgaismot Niagāras ūdenskritumu Latvijas karoga krāsās radusies pavisam vienkārši: “Domājot par to, ko skaistu Latvijai simtgadē mēs varētu uzdāvināt, prātā pārcilāju svarīgākos objektus ASV. Iespaidīgais Niagāras ūdenskritums ir viens no lielākajiem pasaulē, un to cilvēki atpazīst. Prātā iešāvās tā izgaismošana, un izrādījās, ka es nebūt neesmu pirmā, kas šādu ideju ir izdomājusi. Ūdenskritums diezgan regulāri tiek izgaismots jau kopš 19. gadsimta. Piemēram, Svētā Patrika dienā tas zaigo zaļā krāsā, Kanādas dienā lāsmojas sarkanā un baltā, bet ASV neatkarības dienā sarkanā, baltā un zilā krāsā.”

Lai šī ideja taptu īstenota, bija nepieciešams iziet cauri gana sarežģītam procesam. “Kopā ar Latvijas goda konsulu Ņujorkas pavalstī Ahmetu Orenu vērsāmies pie Latvijas vēstniekiem ASV un Kanādā, kuri palīdzēja mums iegūt Niagāras ūdenskrituma izgaismošanas valdes akceptu, ko arī saņēmām.” Sandija stāsta, ka, tiklīdz ziņa par izgaismošanu kļuva zināma plašākai sabiedrībai, prieks un interese bijusi milzīga. “Interesi par piedalīšanos pasākumā ir izrādījuši 300 latviešu un latviešu draugi, kas dzīvo gan ASV, gan Kanādā. Tāpat būs latvieši, kas lidos uz šejieni, lai kopā ar mums nosvinētu svētkus.”

Niagāras ūdenskrituma izgaismošana notiks 17. novembrī pēc vietējā laika plkst. 21 un ar nelielām pauzēm turpināsies līdz plkst. 23.15, taču, raugoties no okeāna šā krasta puses, tas notiks tieši Latvijas dzimšanas dienā. “Pasākuma dalībniekus priecēs arī latviešu mūzikas grupa “Carnival Youth”. Grupas puiši pirmo reizi dodas koncertēt uz Kanādu, kas sakrīt ar Latvijas simtgades svinību laiku. Tā ir kolosāla iespēja, ko nevēlējāmies palaist garām, un grupas puiši ar lielāko prieku pieteicās svinēt svētkus kopā ar mums.”

Latvijai dzimšanas dienā Sandija sūta sveicienu: “Novēlu latviešu tautai svinēt šos svētkus ar patiesu lepnumu. Vienmēr būt vienotiem un rast iecietību un maigumu vienam pret otru ikdienas gaitās.”

LA.lv