Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Nila medības 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-Shutterstock

Nu jau visi Nila Ušakova jaktētāji bisēm plecos sastājušies vienā strīpā. Ejam uz mežakuili! – tik lepni paziņojuši, kā grasītos ar plikas rokas štoperi nogāzt saraino no kātiem, patronas netērējot. Izņemot “No sirds Krievijai” pārstāvi, pārējie Sv. Huberta sekotāji, dievietes Diānas bruņinieki visi kā viens pie “jēgermeistara” litrīgā trauka apzvērējuši, ka miera noslēgšana ar pašreizējo Rīgas lielvecāko nav iespējama un gūstekņus neņems. Lai medījums slēptos mišku migās vai ieraktos āpšukalniņā, kad izklīdīs pulvera dūmi, mednieki atgriezīsies no masta ar egles zariņu pie hūtes par trāpīga šāviena zīmi un eksponēsies izstādē ar ragu, astes un ādas trofejām.

Iepriekšējā reizē, kad lenca Ušakovu, viņam sveicienus sūtīja no berdankām un kramenīcām, un lodes aizsvilpoja gar ausīm. Tagad militārie izdevumi ir palielināti, flintes ekipējumā nomainītas ar pirmklasīgām divstobrenēm un ātršāvējām karabīnēm, no kuru skrotējuma spalvas putēs pat zaķītim un vāverēnam. Biatlona federācijas prezidente Baiba Broka aizņemsies šaujamo ar vācu optiku no padotā vanagacs Rastorgujeva, kurš trāpa desmitniekā no tūkstots soļu attāluma. Juta Strīķe un Juris Jurašs ir šautuvē īpaši trenēti cilvēki ar interesantu, citiem nepieejamu bliežamo renkuļu materiālu. Vilnis Ķirsis no studentu rotas Zemessardzes divīzijas ierindas priekšā ir medaļots kā “Vienmēr ābolītī strēlnieks” ar krūšu nozīmi. Arī Armandam Krauzem, pret medus podu iemijušam Iževskas šauteni, var gadīties cūcene! Mārtiņš Bondars nekrāmējas ar niekiem un nemedī gaļas dēļ, toties var izsaukt un pacelt gaisā “Black Hawk” amerikāņu helikopterus un nodot pa biezokni ar ložberu ugunsspēku kā īstā safari.

Nekur nespruksi, ja būsi Sarkanajā grāmatā ierakstīts dzīvnieks. Neaizmuksi, kaut staltradzis briedis aizdevis kājas un kaķis Kuzja viltību. Takuziņi ies pa pēdām tramīgam, vajātam mežazvēram un ielenks, ka šis neattaps, no kuras puses kāvēji bruks virsū ar ložu krusu, vai losim briesmas draud no slēpnī uz gaidi sēdoša Robina Huda.

Tik apdraudēts, es nudien Nila vietā justos čābiski, ne īsti dzīvs, ne miris.

Tātad medību taurē iepūtuši: “Vienotība”, Jaunie konservatīvie, Nacionālā apvienība, zaļo mednieku savienība, savu otro pusīti Pūci saticis Bondars, pa galvu, pa kaklu forsēšanā uz skati varbūt pagūšot arī “progresīvie” jaktsmeņi un Kaimiņa videošāvēji. Mierīgo priekšvēlēšanu cīņu draud pārvērst par nomīnētu militāro zonu un asinsnoliešanas poligonu, kur pēc sekmīgām medībām uzcep aknas un notiesā aplaizīdamies.

Socioloģijas zinātnes doktora Freimaņa mērinstrumenti vēl nerāda gaidāmo balsotāju masu un medībām pieslēgušos spēku svaru, tomēr kaut pēc skaita viņi spējīgi nodarīt būtiskus kaitējumus Rīgas mēra uztaukotajam reitingam un iešturmēt līdz šim neieņemamus cietokšņus. Aizbāziet ar prapi vankšķēšanu, kā latviskos spēkus nesavilka vienā artilēriskā kulakā. Nav ko velti dzesēt muti ar nebeidzamiem medniekstāstiem, kā būtu bijis, ja būtu. Jā, salīdzinot, cik lēnām un pamatīgi būvēja “Vienotības” kādreiz stalto ēku, jaunveidojumi ir steigā slieti vienstāva kleķa projekti, bet kādi māli ir, tādiem jāmīca. Kaut defektiem un vēl līdz galam nenodoti ekspluatācijā, mednieku kolektīvi ir nevis no salasītiem, bet pārbaudītiem, ellišķi trāpīgiem šāvējiem. Viņiem var pārmest identitātes krīzi, bet mazsvarīgos jautājumos, piemēram, politikā, latviešu deputāts nekad nebūs taisns kā miets, bet locīgs kā niedrīte. Turklāt tie nav kontuzēti, partiju izstrādājumos salasīti kadri – tie paši nūdeļu kārēji vēži citā kulītē. Agrāk partijas stutēja no veciem raktuvju biedriem. Šīs ir jaunas sejas. Jūs taču redzat “konservatīvo” jauniešu čegevarismu un drosmi stāties pretī lodēm, Baibas šarmu vai Bondara – 
Pūces savienības teicamo fizisko sagatavotību. Lielās cīņas skatītājiem vēl būs iespējas publiski pārliecināties par krievpartijas kontrspēku intelektuālo jaunradi un iznesību TV debatēs, kur ilgi un pacietīgi apšaudīts Ušakovs garšos vakariņās. Rekur, vēl 90 dienas līdz pašvaldību vēlēšanām, bet kā ikkatram medījamās faunas pārstāvim, arī Nilam jau pirmstraumatiskais stress.

LA.lv