×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
25. novembris, 2017
Drukāt

Juris Lorencs: No kreisuma vairs nav jākaunas (11)

Juris LorencsJuris Lorencs

Kad 90. gadu sākumā Latvijā un citās pēcpadomju valstīs sāka veidoties pirmās politiskās partijas, šī procesa vērotāji norādīja uz visai neparastu parādību. Proti, jauno spēku raksturošanai nederēja Rietumos pieņemtā klasiskā vienas dimensijas politiskā spektra skala, kuras kreisajā galā atradās komunisti, tad sociāldemokrāti un zaļie, pa vidu – liberāļi, bet skalas labējā pusē – konservatīvās partijas. Jaunās demokrātijas izrādījās krietni sarežģītākas, to izprašanai bija nepieciešama divu, pat triju dimensiju telpa. Piemēram, dažām partijām, kas sevi pozicionēja kā konservatīvas labējo un tradicionālo vērtību sargātājas, nereti bija pavisam kreisi uzskati saimnieciskos jautājumos.

Līdzīga situācija vērojama šodienas Latvijā. Pietiek ieskatīties valdības koalīciju veidojošo partiju programmās, lai redzētu, ka visvairāk sociāli orientēta tā ir Nacionālajai apvienībai. Ja ir vēlēšanās, to pat var dēvēt par mazliet kreisu, no nosaukuma vien jau lietas būtība nemainās. Es tajā nekā slikta neredzu, tā ir politika, kas, manuprāt, patlaban visvairāk atbilst latviešu tautas, patiesībā visas Latvijas interesēm.

Tajā pašā laikā latviskās partijas no vārda “kreiss” joprojām bēg kā velns no krusta. Jo tas taču ir sinonīms komunismam, tātad PSRS un tās mantiniecei Krievijai, bezmaz vai Kremlim un Putinam! Bet vai šai fobijai joprojām ir reāls pamats? Diezin vai. Zīmīgs un visai pamācošs notikums, manuprāt, bija nesenās “lielās Oktobra revolūcijas” 100. gadadienas svinības Krievijā. Precīzāk būtu jāsaka – nenotikušās svinības, gandrīz pilnīga, pat demonstratīva šī Krievijas vēsturē tik svarīgā notikuma ignorance no oficiālo varas iestāžu un īpaši jau Kremļa puses. Pēkšņi izrādījās, vārdi “oktobris” un “revolūcija” izraisa alerģiju daudziem Krievijas politiķiem, nemaz nerunājot par valsts paspārnē saimniekojošiem oligarhiem. Krievu internetā plaši apspriež Putina preses sekretāra Dmitrija Peskova izteikumu “nesaprotu, kas tur ko svinēt”, neaizmirstot pieminēt viņa 620 000 ASV dolāru vērto “Richard Mille RM 52-01” pulksteni.

Vēl vairāk – jau laikus tika aizturēti opozīcijas aktīvisti, kurus turēja aizdomās par gatavošanos pārāk dedzīgai “oktobra svētku” atzīmēšanai. Un tas notiek valstī, kuras prezidents revolūcijas lolojuma – Padomju Savienības – sabrukumu nosaucis par “lielāko ģeopolitisko katastrofu 20. gadsimta vēsturē”! Tad kurš izliekas? Patiesība ir tāda, ka modernā Krievija šodien ir ļoti tālu no sociāli atbildīgas, solidāras sabiedrības, par ko savulaik iestājās ideālistiski no-skaņotie boļševiki. Saskaņā ar Starptautiskā valūtas fonda 2016. gada datiem, nacionālais kopprodukts, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, pēc pirktspējas paritātes Krievijā ir tikpat liels kā Latvijā. Tajā pašā laikā vidējā alga Krievijā pēc nodokļu nomaksas patlaban ir 470 eiro mēnesī, minimālā alga – vien ap 100 eiro. Valstī ir viens no nevienlīdzīgākajiem ienākumu sadalījumiem Eiropā.

Par šo situāciju pirmām kārtām atbildīga varas partija “Vienotā Krievija”. Nostalģija par kādreizējo PSRS varenību, “patriotiskā stāja” un “valstiskā domāšana” tajā sadzīvo ja ne ar tautas materiālo interešu ignorēšanu, tad pietiekamu nenovērtēšanu gan. Šādas šķietami pretrunīgas idejas sadzīvo politiķu galvā visā pasaulē. Nesen notikušajā Āzijas un Klusā okeāna valstu ekonomiskās sadarbības forumā Vjetnamā republikānis Donalds Tramps iestājās par Amerikas iekšējā tirgus aizsardzību, kas tradicionāli bijis arodbiedrību lozungs. Savukārt Ķīnas Komunistiskās partijas ģenerālsekretārs Sji Dzjiņpins aizstāvēja ultraliberālu politiku, brīvu tirdzniecību bez jebkādām robežām, pasludinot, ka “globalizācija ir neatgriezenisks process”. Vēl viens pierādījums tam, ka tradicionālā lineārā politiskā skala “vairs nestrādā”, ka dzīve kļūst aizvien sarežģītāka un daudzveidīgāka, arī neprognozējamāka. Bet Latvijas politiķiem varētu ieteikt beidzot pārstāt kaunēties no vārda “kreiss”. Kaut vai tādēļ, ka tam jau sen vairs nav nekādas saistības ar Krieviju.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. “Kreiss” vispirms nozīmē vardarbību, realizējot ekonomisko varu un autoritārismu, realizējot valsts varu.
  To apliecināja sociālisma sistēma bijušajā PSRS. Pie tam tika ierobežotas cilvēka ekonomiskās, vārda,
  un citas brīvības. Un tas viss sociālas vienlīdzības vārdā, kā to deklarēja komunisti savā marksismā! Tā ka nejauksim te jēdzienus, žurnālista kungs!

 2. “Lai ar cik ieslodzījuma gadiem mums nedraudētu par okupācijas noliegšanu (..) mēs visi esam no turienes – no Padomju Latvijas, no Padomju Savienības.” Atbildēt

  “Lai ar cik ieslodzījuma gadiem mums nedraudētu par okupācijas noliegšanu (..) mēs visi esam no turienes – no Padomju Latvijas, no Padomju Savienības.”

 3. parazītiem vienmēr jākaunas, dievs visus rada vienādus

 4. ZZS - miljonāru un bagātnieku partija Atbildēt

  Labējie politikāņi aizstāv miljonārus, zemniekus sākot no 500ha (1 ha kā minimums maksā 2000 eur – tātad šādi zemnieki arī ir miljonāri), lielo uzņēmumu īpašniekus.
  Latvieši, vairumā gadījumu, līdz 1918.gada 18.novembrim bija vergi un svešu kungu kalpi. Staigātāji bez mājas un mantas. Labākajā gadījumā strādnieki kādā no rūpnīcām.
  Jau 1905.gads parādīja, ka latvieši savā būtībā ir sociāldemokrāti.
  Patiesībā Latvijā nav vietas labējai politikai. Ir vieta nacionālismam jeb tautismam un konservatīvismam.

 5. … Lidziga situaciju ( lineari sakartoto partiju klastam, bet to programmu pretrunam … ) autors Bezabrene redz ka piemeru NA., ar tas programmas socialas iekartas generiskai esamibai pa kreisi no centra, un piebilst, ka nav jakaunas no ‘kreisas partijas’ apzimejuma … !

  … Bet, ‘Dabiskais nacionalisms’ tiesi uz to merke … panakt savas nacijas saimniecibas stabilitati, izlietojot savas valsts resursus optimalakaja veida … pec ievesto ideologiju korumpacijas izravesanas !

  … Tamdel, runajot par NA, Bezabrene, tur nav ne smakas no klasiskas, pa kreisi no centra, un formalas, ‘kreisi’ klasificetas politikas!

  … Vai autors vel nesajedz, vai nesaprot vel, ka mums ir jaskatas pavisam cita dimenzija, lai sakatitu musu sencu tikumiba atjaunoto Latviju … !!!

 6. Ieteikums raksta autoram Atbildēt

  Ja jūs nevarat, neprotat brīvi pārvietoties antropoloģijas, socioloģijas, politikas un filosofijas zinātņu laukos, tad labāk nerakstiet neko.

 7. Paldies žurnālistam Jurim Lorencam un ” la.lv ” par ” āķīgiem ” tematiem , ko apliecina komentētāju komenti ! Lūdzu vairāk tādu rakstu , žurnālistam tas labi izdodas ! Arī komenti uzreiz kļūst intriģējošāki , kurus var lasīt kā turpinājumu par uzdoto tēmu !

 8. par žurnālista Jura Lorenca idiotismu Atbildēt

  Šis raksts idiotisms, nevis barība, lai uzlabotu mūsu zināšanu.Tā teikt, raksts ir ar “smaciņu”. Šis žurnālists ir sjaucis visu vienā putrā! Vai žurnālists ir mācījies politisko teoriju un filosofiju? Ko? Kad žurnālisti beigs vāvuļot par lietām, par kurām viņi neko nesaprot? Cik ilgi žurnālisti ļaunprātīgi izmantos “ceturto varu” un baros mūs ar indīgu barību? Vai latviešu tautai jau nepietiek ar neoloberālisma plašo uzbrukumu visā Latvijas plašsaziņā – izkliedzot skaļus apzīmējumus, nojēgumus, kā “patiesā” patiesības ministrija – neļaujot latvietim saprast kas ir kas? Tagad arī Latvijas Avīze jauc galvu lasītājam ar apzīmējumiem un nojēgumiem, kuri jau sen ir pazaudējuši savu nozīmi. Ko, vai žurnālists sevi iedomājas joprojām Franču revolūcijas laikā, runādams ar šī laika apzīmējumiem?? Pamācies visupirms, Juri Lorenc, lai nejauktu galvu tautai ar savu idiotismu. Nevajag jaukt kopā ekonomisko ideoloģiju (komunisms, kapitālisms t.i. par valsts varas atbildību vai neatbildību) ar vērtību ideoloģiju (neoliberālisms-individuālisms; konservatīvisms-kolektīvisms). Ko nozīmē “kreisie” un “labējie” šodienas politiskajā kultūrā? Neko! Žurnālist, neliec tomātu augļu salātos, lai arī tomāts ir auglis!

  • Vērtību ideoloģija ! Un kurp ar to doties ? 27 gadu nevienlīdzības muklājā … Latvijas sabiedrība nekad nav bijusi tik izteikti mantiski nevienlīdzīga. Un balso ar biļeti Rīga -Londona vai Dublina. un 500 tūkstoši prom. Kurus tad pietur šī vērtību ideoloģija ?

 9. “Visu mūsu dzīvi tagad noteic veikals.(..) Mēs [LSDSP] esam skatījušies, kur ir izeja no šī stāvokļa, un mēs atrodam arī izeju caur jaunatni, atrodam izeju un cerību savā strādniecībā,…” Fragments no Raiņa runas pirmās Saeimas 8. Sesijas 19. Sēdē 1925. gada 20.maijā ( J.Rainis „Runas un intervijas” (Rīga, „Zinātne”, 1993)
  =================================================================
  Ja kāds sāk pļāpāt par partiju politiku, kas “visvairāk atbilst latviešu tautas, patiesībā visas Latvijas interesēm”, tad tādam propagandistam iesaku vismaz iepazīties ar Latvijas vēstures mācību grāmatu pamatskolām. Palasīt par pirmo partiju veidošanos Latvijā 20.gs. sākumā, lai beigtu te piesaukt kādu “tautu”, uz kuru jāorentējas. Nekāds “kreisums”, ne NA, ne SC, ne pat erzac-LSDSP nespēs vienot kampējus, oligarhus un eirokrātus ar “reņģēdājiem”.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+