×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
11. septembris, 2013
Drukāt

No Latvijas “Oskara” balvai izvirza Norda filmu “Mammu, es tevi mīlu”

foto - publicitātesfoto - publicitātes

Šogad ekspertu komisija no Latvijas ASV Kinoakadēmijas “Oskara” balvas nominācijai par labāko ārzemju filmu izvirzījusi režisora Jāņa Norda filmu “Mammu, es tevi mīlu”.

No ekspertu komisijas astoņu cilvēku sastāvā par labu filmai “Mammu, es tevi mīlu” nobalsoja seši cilvēki, bet divi cilvēki balsoja par režisora Andreja Ēķa filmu “Sapņu komanda 1935”.

Kopumā šogad ASV Kinoakadēmijas kritērijiem atbilst trīs Latvijas spēlfilmas, arī režisora Ivara Tontegodes spēlfilma “Sēņotāji”.

Izvirzīšanai pieteiktas trīs spēlfilmas, kas tapušas pēc 2012. gada oktobra un atbilst ASV Kinoakadēmijas nolikumam – režisora Jāņa Norda spēlfilma “Mammu, es tevi mīlu”, Aigara Graubas filma “Sapņu komanda 1935” un režisora Ivara Tontegodes spēlfilma “Sēņotāji”.

Gan spēlfilma “Mammu, es tevi mīlu”, gan “Sapņu komanda 1935” līdz šim ir piedalījušās dažādos starptautiskos filmu festivālos, gūstot balvas.

Spēlfilma “Mammu, es tevi mīlu”, kas savu pirmizrādi Latvijā piedzīvoja šā gada 21. februārī, plūkusi laurus Losandželosas filmu festivālā, iegūstot galveno žūrijas balvu, un Berlīnes starptautiskajā filmu festivāla sadaļā “Generation Kplus”, iegūstot žūrijas “Grand Prix” balvu kā labākā spēlfilma.

Komisijas priekšsēdētāja un kino vēstures eksperte Dita Rietuma šodien žurnālistiem atklāja, ka diskusija komisijā bijusi spraiga un sīva un galvenokārt diskutēts par divām filmām, jo gan “Mammu, es tevi mīlu”, gan “Sapņu komanda 1935” ir kvalitatīvas filmas. Šīs abas filmas pārstāv katra savu kino stilistiku un jau līdz šim abas guvušas panākumus starptautiskos filmu festivālos.

“Mammu, es tevi mīlu” guvusi nozīmīgu balvu Berlīnes festivālā un apmetusi cienīgu loku pa pasaules filmu festivāliem. Iespējams, par labu filmai “Mammu, es tevi mīlu” runāja tas, ka filma pārstāv Eiropas kino tradīcijas, ir izrādīta filmu festivālos un filmai ir spēcīgs dramaturģiski būvēts stāsts. Tāpat abas šīs filmas, par kurām diskutēja eksperti, ir sasniegušas labus apmeklētības rādītājus Latvijas kinoteātros, piemetināja Rietuma.

Latvijas Kinoproducentu asociācijas pārstāve un producente Linda Krūkle atzina, ka producentu kompānijai izvirzīšana šādai nozīmīgai nominācijai ir nozīmīgs notikums. “Nominācijā kopumā sacentīsies ap 60 filmu, un tas ir liels gods pārstāvēt sevi un savu valsti šādā nozīmīgā pasākumā. Aicinu valsts pārstāvjus atbalstīt producentu kompāniju, jo tas ir ne tikai režisora un producenta panākums – viņi pārstāvēs Latviju,” sacīja producente.

Ja ir vēlme, lai filma un valsts tiek pārstāvēta kvalitatīvi, tad jārēķinās ar lielu darbu. Pirmais, kas filmu producentiem būs jādara, būs jānosūta filma un papildu mārketinga materiāli, taču bez tā, lai par “Mammu, es tevi mīlu” uzzinātu pēc iespējas vairāk, var īstenot vēl daudzas citas aktivitātes, klāstīja Krūkle.

Krūkle bija viens no tiem diviem cilvēkiem, kas balsošanā nosliecās par labu filmai “Sapņu komanda 1935”. “Šai nominācijai uz sacensību tiek sūtītas daudzas mākslas filmas. Balsoju par “Sapņu komanda 1935″, jo līdzpārdzīvojuma sajūta, skatoties šo filmu, bija lielāka, tādēļ man tā likās atbilstošāka sūtīšanai uz ASV. Neesmu kino kritiķis, tādēļ filmas vērtēju kā parasts cilvēks,” atklāja producente.

Par labu filmai “Sapņu komanda 1935” balsoja arī Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova. Viņa minēja, ka balsoja par šo filmu, jo vēlējās novērtēt filmas kvalitāti. Romanova Amerikā nekad nav bijusi, taču viņa domājusi, ka par labu cīņai par “Oskaru” filmai varētu palīdzēt filmas amerikāniskais veidošanas stils.

Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja akcentēja, ka tas ir nopietns kino nozares panākums, ka ir divas filmas, par kurām ekspertu komisija var runāt un strīdēties. Tas ir labs un nopietns rezultāts, ja ņem vērā, kāds pēdējos gados filmu nozarei ir bijis finansējums.

Rietuma skaidroja, ka visbiežāk ASV Kinoakadēmijas biedrus spēj aizraut emocionāls stāsts. “ASV Kinoakadēmijas biedri ir normāli pusmūža cilvēki. Tā nav auditorija, kas mīl komerciālo Holivudu. Viņi novērtē amata prasmi un emocionālo stāstu. Papildu vērtība parasti ir vēsturiskām drāmām, kas izstāstītas emocionāli,” stāstīja komisijas priekšsēdētāja.

Latvijas Nacionālā kino centra direktore Ilze Gailīte-Holmberga pauda prieku, ka “Oskaram” no Latvijas tiek virzīta Norda filma “Mammu, es tevi mīlu”. Tajā pašā laikā viņa neslēpa, ka līdz šim centrs finansiāli pārāk maz spējis palīdzēt filmām, kas izvirzītas prestižajai balvai, zinot to, cik liela nozīme ir reklāmai un mārketingam.

“Varu teikt, ka no Nacionālā Kino centra puses pēc labākās sirdsapziņas centīsimies palīdzēt. Strādāsim ar producentiem, lai saprastu, kā mūsu palīdzība vislabāk noderētu,” sacīja Gailīte-Holmberga.

Filma “Mammu, es tevi mīlu” ir dinamisks attiecību trilleris par 13 gadus vecu Rīgas skolnieku Raimondu un viņa māti. Kāda šķietami nenozīmīga piezīme skolā iesāk piedzīvojumiem bagātu nedēļu zēna dzīvē, viņš nonāk policijas redzeslokā un visbeidzot atrisina samilzušo konfliktu gan ar mammu, gan savu labāko draugu.

Savukārt spēlfilma “Sapņu komanda 1935” Latvijas pirmizrādi piedzīvoja 2012. gada novembrī. Filma līdz šim ir piedalījusies festivālos daudzviet Eiropā, Āzijā un Amerikā. Piedaloties neatkarīgajā filmu festivālā “Indy Fest 2013”, “Sapņu komanda 1935” atzīta par labāko ārzemju filmu. Filma iekļauta arī Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) muzeja video izstādē Ženēvā.

Filma “Sapņu komanda 1935” balstīta uz patiesiem notikumiem un ir patriotisks stāsts par Latvijas uzvaru pirmajās Eiropas meistarsacīkstēs basketbolā 1935. gadā Ženēvā.

Spēlfilma “Sēņotāji” pie skatītājiem Latvijā nonāca šā gada martā. Filma ir latviešu komēdija, kas liek pasmieties pašiem par sevi un, iespējams, arī mainīt savu pasaules redzējumu un attiecību modeli. Filma stāsta par sieviešu lomu vīrieša dzīvē. Filmas galvenais varonis Pēteris iemieso 21. gadsimta vīrieti viņa nekonkrētībā, tomēr tā nav tikai “veču filma”, jo pamatā veltīta sievietēm.

Kā ziņots, pagājušajā gadā ekspertu komisija no Latvijas “Oskara” nominācijai par labāko ārzemju filmu izvirzīja režisora Jevgeņija Paškeviča filmu “Golfa straume zem ledus kalna”.

Kopumā pērn ASV Kinoakadēmijas kritērijiem atbilda četras Latvijas spēlfilmas – arī režisora Aika Karapetjana filma “Cilvēki tur”, režisora Jura Poškus filma “Kolka Cool” un režisores Ināras Kolmanes filma “Mona”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+