×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
7. novembris, 2013
Drukāt

OCTA nozare piedzīvo lielākos zaudējumus pēdējo astoņu gadu laikā

Foto: LETAFoto: LETA

Gada pirmos deviņus mēnešus transportlīdzekļa vadītāju obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas (OCTA) nozare noslēdz ar lielākajiem zaudējumiem pēdējo astoņu gadu laikā – vairāk kā 4,3 miljonu latu apmērā, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) apkopotā informācija par OCTA nozares darbības rādītājiem

Šī gada pirmajos deviņos mēnešos pieaudzis iesniegto zaudējumu pieteikumu skaits, kā arī apdrošināšanas atlīdzību izmaksu summas. Tāpat nedaudz ir pieaudzis vidējās atlīdzības izmaksu lielums kā par Latvijā, tā ārzemēs notikušiem ceļu satiksmes negadījumiem. Vienlaikus situāciju tirgū saasina arī sāktais apdrošināšanas sabiedrības “Balva” likvidācijas process. Iepriekšminēto faktoru kopums apstiprina jau pirmajā pusgadā vērojamās iezīmes – OCTA nozare turpina strādāt ar zaudējumiem.

Saskaņā ar LTAB informācijas sistēmas datiem kopējais 2013.gada deviņos mēnešos notikušo ceļu satiksmes negadījumu skaits, par kuriem ir iesniegti zaudējumu pieteikumi apdrošināšanas sabiedrībās, bija 23 209, kas salīdzinājumā ar 2012.gada deviņiem mēnešiem ir palielinājies par 4,4%. Pieaugums vērojams uz saskaņotā paziņojuma bāzes reģistrēto ceļu satiksmes negadījumu skaitā, jo 2013.gada deviņos mēnešos ar saskaņoto paziņojumu reģistrēts 14 831 ceļu satiksmes negadījums, kas ir par 8,1% vairāk nekā 2012.gada deviņos mēnešos.

No 2013.gada deviņos mēnešos apdrošināšanas sabiedrībās reģistrētajiem 23 209 apdrošināšanas gadījumiem 21 391 apdrošināšanas gadījums ir noticis Latvijā, no kuriem vairāk nekā puse notikuši Rīgā. Savukārt ārvalstīs notikuši 1818 apdrošināšanas gadījumi, kas ir 7,8% no visiem reģistrētajiem gadījumiem.

2013.gada deviņos mēnešos apdrošināšanas sabiedrībās un LTAB iesniegti kopā 29 733 zaudējumu pieteikumi, kas ir par 3232 jeb 12,2% vairāk nekā 2012.gada deviņos mēnešos. Savukārt saistībā ar šī gada un iepriekšējo gadu zaudējumu pieteikumiem 2013.gada deviņos mēnešos ir pieņemti 29 555 lēmumi par apdrošināšanas atlīdzības izmaksām par kopējo summu 18 824 662 lati, kas ir par 2 315 290 latiem jeb 14% vairāk nekā 2012.gada deviņos mēnešos. Vislielākā atlīdzību lēmumu summa tika izmaksāta par transportlīdzekļu bojājumu un bojāejas zaudējumu atlīdzināšanu, kas kopā bija 81,4% no kopējās atlīdzību summas.

“Nevar noliegt, ka pirmo deviņu mēnešu rādītāji ir satraucoši. Nozare ne tikai strādā ar lieliem zaudējumiem, bet zaudējumu apmērs arvien pieaug. Negatīvās OCTA nozares tendences bija jūtamas jau pēc 2013.gada pirmā pusgada rezultātiem, kad zaudējumu apmērs ievērojami pārsniedza pērnā gada rādītājus. Tomēr nozares zaudējumiem ir vairāki būtiski aspekti, viens no kuriem ir situācija ar likvidējamo apdrošināšanas sabiedrību “Balva”, kas patlaban vairs nekādus ienākumus negūst, bet pilda OCTA saistības pret klientiem un veic apdrošināšanas atlīdzību izmaksas, kas neapšaubāmi prasa arī būtiskus administrēšanas resursus un izmaksas. Taču, raugoties nākotnē, jāteic, ka ir svarīgi izvērtēt līdzšinējo OCTA cenu politiku, jo nozare nevar visu laiku strādāt ar zaudējumiem,” skaidro LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+