×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. maijs, 2012
Drukāt

Otrreiz Sarkanajā laukumā nelidotu

Šogad aprit 25 gadi kopš Matiasa Rusta pārdrošā lidojuma no Helsinkiem uz Maskavu, lai ar iznomātu viena dzinēja lidmašīnu “Cessna”, pārvarot Padomju Savienības pretgaisa aizsardzības sistēmu, nosēstos tieši pie Sarkanā laukuma.


 

“Es tā noteikti vairs nedarītu,” tagad vācu žurnālam “Stern” atzinis Rusts, kurš, 1987. gadā dodoties savā “miera misijā”, bija tikai 19 gadus vecs pilots amatieris ar 50 stundu lidojumu stāžu. Rusts stāstījis, ka tobrīd viņu bija pārņēmis jaunības trakums, kas kopā ar politisko pārliecību lika viņam veikt šādu pārdrošu lidojumu, ko tagad pats sauc par bezatbildīgu.

1987. gada 28. maijā padomijā tika atzīmēta robežsardzes diena, un Rustam par labu noteikti nostrādāja tas, ka tobrīd liela daļa robežsargu lielāku uzmanību bija pievērsuši degvīna glāzītēm, nevis radariem, spriež “Stern”. Drīz pēc nosēšanās Maskavas centrā – pie Kremļa un Sarkanā laukuma – lidmašīnu ielenca ziņkārīgākie maskavieši. “Atceros zilu “Ladu”, kuras vadītājs, braucot garām, skatījās uz mani lielām acīm,” atminas Rusts. Pagāja divas stundas, līdz miliči ieradās notikuma vietā, aizturēja Rustu un konfiscēja viņa lidmašīnu. Trakajam pusaudzim, kā viņu toreiz nodēvēja padomijas tiesa, piesprieda četru gadu cietumsodu. Taču aiz restēm viņš pavadīja vien 14 mēnešus, jo toreizējais padomijas līderis Mihails Gorbačovs lēma Rustu apžēlot.

“Toreiz man bija 19 gadu un likās, ka tas ir vienīgais veids, kā paust savus uzskatus,” Vācijas žurnālam stāstīja Rusts. “Šodien es, protams, uz to skatos citādi. Es noteikti to vairs nedarītu un šādus savus plānus būtu uzskatījis par nereāliem.” Šobrīd ar lidošanu Rusts vairs neaizraujas, viņu vairāk ieinteresējusi joga, un viņš darbojas ieguldījumu jomā.

Savu varoņa statusu Rusts zaudēja pēc tam, kad sadūra meiteni, kura bija atraidījusi lidotāja mīlestību. Par uzbrukumu meitenei Rustam piesprieda divarpus gadus cietumā. Mēģinot skaidrot šādu savu uzvedību, Rusts žurnālam “Stern” sacīja: “Man aptumšojās prāts. Vienmēr esmu bijis miermīlīgs, nevardarbīgs cilvēks un līdz šai dienai nespēju izskaidrot, kāpēc tas atgadījās.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+