×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
2. februāris, 2015
Drukāt

Par iespējamo krāpšanu saistībā ar tīrīšanas līdzekļu iegādi “Rīgas satiksmē” sāk pārbaudi

Foto - LETAFoto - LETA

Šodien pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” ierosināta dienesta pārbaude saistībā ar, iespējams, krāpniecisku tīrīšanas līdzekļu iegādi, liecina Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka Andra Amerika (GKR) ieraksts mikroblogošanas vietnē “Twitter”.

Kā pastāstīja Ameriks, šodien plkst.12 viņam sarunāta tikšanās ar “Rīgas satiksmes” valdes priekšsēdētāju Leonu Bemhenu, kurā Bemhens informēs par plānotās dienesta pārbaudes termiņiem un gaitu.

Jautāts, vai domes pārstāvji plāno vērsties tiesībsargājošās institūcijās, Ameriks sacīja, ka šo jautājumu pārrunās ar Rīgas domes priekšsēdētāju un “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētāju Nilu Ušakovu (SC), piebilstot, ka pēc “Nekā personīga” ziņotās informācijas visi materiāli institūcijām jau ir nodoti.

Ameriks arī apliecināja, ka līdz vakardienas raidījumam neko nav zinājis par iespējamu krāpniecību uzņēmumā.

Kā informēja “Rīgas satiksmē”, reaģējot uz televīzijā izskanējušo informāciju par nanotehnoloģisko līdzekļu iegādi sabiedrisko transporta līdzekļu tīrīšanai un apstrādei, “Rīgas satiksme” ir ierosinājusi dienesta pārbaudi. Patlaban uzņēmums nevar apstiprināt, ka nav saņēmis tos nanotehnoloģiskos mazgāšanas līdzekļus, par kuriem tika noslēgts līgums, vai ir notikušas kādas citas nelikumības saistībā ar līguma izpildi.

“Rīgas satiksme” apstiprina, ka 2013.gadā iepirkumu procedūras rezultātā tika noslēgts līgums ar uzņēmumu “MJ Partneri” par nanotehnoloģisko līdzekļu iegādi sabiedriskā transporta tīrīšanai un apstrādei par kopējo summu 280 000 latu. Pašlaik gan “Rīgas satiksme” nevar apstiprināt to, ka noslēgtais līgums būtu fiktīvs, kā ir izskanējis, vai arī to, ka uzņēmums būtu kļuvis par krāpnieku upuri, taču sabiedrība veikšot detalizētu un skrupulozu notikušā pārbaudi dienesta pārbaudes gaitā, par kuru rezultātiem tiks ziņots vēlāk.

Kā informēja Amerika padomnieks Mareks Gailītis, pēc Amerika un Bemhena tikšanās noskaidrots, ka “Rīgas satiksmē” ir izveidota dienesta izmeklēšanas komisija, ko vada “Rīgas satiksmes” Juridiskā departamenta priekšniece. Komisijā neesot neviena cilvēka, kurš būtu tieši saistīts ar mazgāšanas līdzekļu iepirkumu. Tā strādāšot divos virzienos – izvērtēs pašu iepirkuma procedūras gaitu un konkrēto piegādāto mazgāšanas līdzekļu apjomu, atbilstību kvalitātes prasībām, koncentrāciju un citus faktorus. Pirmais atzinums komisijai ir jāsagatavo divu nedēļu laikā.

Kā ziņots, TV3 raidījums “Nekā personīga” vakar vēstīja, ka “Rīgas satiksmē”, iespējams, notikusi krāpšana saistībā ar tīrīšanas līdzekļu iegādi. Ne Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), ne Valsts policija par šo gadījumu lietu neesot ierosinājuši un izmeklēšanu neesot sākuši.

2013.gadā “Rīgas satiksme” noslēdza līgumu ar firmu “MJ partneri” par mazgāšanas līdzekļu iegādi transportlīdzekļu apkopei. Pie līguma viņi tika negaidīti – kāds viņu bijušais darbinieks piedāvāja piedalīties uzņēmuma cenu aptaujā. Līguma summa – 280 000 latu (vairāk nekā 390 000 eiro) plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Tā ir maksimāla summa, par kādu var rīkot cenu aptauju, kas nav publiski jāsludina.

“MJ partneri” ir celtniecības uzņēmums un ar tādām lietām nebija nodarbojies, taču bijušais darbinieks mierināja, ka nekas jādara nebūs – viņi būs tikai starpnieki un ivsu izdarīs viņa radiniece Vita Baurovska. Viņa strādā firmā, kas var piegādāt nepieciešamo ķīmiju. No “MJ partneriem” esot vajadzīgs tikai viņu godīgais vārds, reputācija un apgrozījums. Celtnieki piekrita un viņiem tika 3% par starpniecību.

Baurovska strādāja firmā, kuru vadīja Aleksandrs Beskorovainijs. Firmai bija nodokļu problēmas un tā nevarēja piedalīties iepirkumā. Tādēļ tika atrasta starpniekfirma “MJ partneri”. Drīzumā celtniecības firma saņēma no “Rīgas satiksmes” priekšnieka Leona Bemhena parakstītu līgumu un ķīmijas piegādāšana varēja sākties.

“MJ partneri” noslēdza līgumu ar Beskorovainija firmām par mazgāšanas līdzekļu piegādāšanu. Sākumā ar “Alchimica Latvia”, tad ar “Vialeks” un beidzot ar “HRM”. Firmas mainījās, bet darbojošās personas palika tās pašas.

Kā vēstīja raidījums, sākuma viss gāja labi. “Rīgas satiksme” pasūtīja preces, “MJ partneri” pasūtījumu nodeva Baurovskai, vēl pēc brīža “MJ partneri” saņēma no “Rīgas satiksmes” parakstītas preču pavadzīmes, ka prece saņemta un pēc tam ienāca nauda. Kopumā “Rīgas satiksme” par modernajiem tīrīšanas līdzekļiem, ieskaitot PVN, samaksāja 339 917 latu.

Ķīmijas preces “MJ partneru” birojā nekad neparādījās. To sagatavošana piegādei notika Baurovskas un Beskorovainija firmu birojā Zemitāna laukumā 11. Naudu pēc izrakstītajiem rēķiniem “MJ partneri” pārskaitīja šīm firmām un paturēja savus 3%.

Taču firmā “MJ partneri” ieradās VID darbinieki un pieprasīja uzrādīt piegādāto preču izcelsmes dokumentus. Izrādījās, ka Zemitāna laukuma firmas nebija deklarējušas PVN un VID radušās aizdomas par krāpšanos ar nodokļiem.

Celtnieki saviem sadarbības partneriem pieprasīja preču pavadzīmes. Taču pavadzīmju nebija. Celtniecības uzņēmumam tā bija liela problēma, jo tas nevarēja atgūt no valsts pārmaksāto PVN ap 100 000 latu. VID sāka auditu.

Izrādījās, ka Beskorovainija firmas ķīmijas preces nebija pirkušas. Pēc pasūtījuma saņemšanas uz “Rīgas satiksmi” aizveda ķīmijas preču iepakojumā sapakotu ūdeni. Ķīmijas aizstāšanu ar ūdeni palīdzējis īstenot “Rīgas satiksmes” Tehniskās kontroles daļas priekšnieka vietnieks Vjačeslavs Stunžāns.

“Nekā personīga” informē, ka “Rīgas satiksmei” faktiski piegādāti 30%-50% no tā, kas bija līgumā, pārējais bijis ūdens.
Savukārt saņemtā nauda tika pārskaitīta uz ārzonas uzņēmumiem. Tur to izņēma skaidrā naudā. Tālāk naudu sadalīja starp Vjačeslavu Stunžānu un kādām personām, ko apzīmēja ar vārdu “apdrošinātāji”, vēsta “Nekā personīga”.

Neraugoties uz šo informāciju, KNAB izmeklēšanu nesāka. Raidījums norāda, ka lietu atlikt malā izlēmusi KNAB Izmeklēšanas nodaļa, kuras vadītāja ir Lienīte Šikore. Viņas vīrs Andrejs Šikors kandidēja partijas “Saskaņa” sarakstā 2014.gada 4.oktobrī notikušajās 12.Saeimas vēlēšanās. Šikors pērn partijai ziedojis 1500 eiro.

KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks pēc raidījuma intereses sola atkārtoti vērtēt iesniegumu, ar kuru KNAB vērsās “MJ partneri”.
Nekā nosodāma iepirkumā nesaskatīja arī Valsts policija, kas materiālus saņēma no KNAB.

Notikušo “Rīgas satiksmē” sola pārbaudīt Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+