×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
13. decembris, 2016
Drukāt

Par karavīru formas prettiesisku valkāšanu un tirgošanu būs bargs naudassods (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Cīņai pret hibrīdkara draudiem valdība šodien atbalstīja Aizsardzības ministrijas (AM) sagatavotos grozījumus Militārā dienesta likumā, kas paredz līdz 2000 eiro sodu par karavīru formastērpa prettiesisku valkāšanu.

Grozījumi paredz, ka par karavīra formas tērpa vai tā sastāvdaļu prettiesisku apriti varēs piemērot naudas sodu fiziskajām personām līdz 2000 eiro, bet juridiskajām personām – līdz 20 000 eiro.

Savukārt par karavīra formas tērpa vai tā sastāvdaļu prettiesisku valkāšanu Aizsardzības ministrija (AM) rosina piemērot sodu līdz 2000 eiro.

Par atšķirības zīmju prettiesisku apriti AM rosina piemērot naudas sodu fiziskajām personām līdz 2000 eiro, bet juridiskajām personām – līdz 20 000 eiro.

Savukārt par atšķirības zīmju prettiesisku valkāšanu plānots piemērot sodu līdz 2000 eiro.
Šobrīd Administratīvo pārkāpumu kodekss paredz atbildību tikai par karavīra formas tērpa, atšķirības zīmju un zīmotņu izgatavošanas prettiesisku pasūtīšanu. Par to var piemērot naudas sodu līdz 210 eiro, taču, ja pārkāpums izdarīts atkārtoti gada laikā, tad pārkāpējam var noteikt 350 eiro sodu.

Izvērtējot kodeksā ietvertā administratīvā pārkāpuma sastāvu un sankciju, konstatēts, ka ar to nepietiek, lai atturētu personas no karavīra formas tērpa un atšķirības zīmju nelikumīgas izmantošanas, tāpēc administratīvā pārkāpuma sastāvs paplašināts un palielinātas sankcijas līdz maksimāli iespējamam apmēram, norāda AM.

Valkājot karavīra formas tērpu, tā sastāvdaļas vai atšķirības zīmes, ja to dara Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) nepiederoša persona un ārvalstis, Latvijas sabiedrība tiktu maldināta par šo personu piederību NBS. Karavīru formas tērpa un atšķirības zīmju prettiesiska aprite var būt priekšnoteikums turpmākai prettiesiskai karavīra formas tērpa un atšķirības zīmju lietošanai.

AM atgādina, ka kopš 2014.gada Eiropā pastāv hibrīdkara draudi. Viens no hibrīdkara izpausmes veidiem ir informatīvo pasākumu īstenošana, lai maldinātu politiskus un militārus līderus, kā arī sabiedrību. Piemēram, kamuflāžas apģērbos tērptu cilvēku izmantošana maldinošo vai valsts drošību apdraudošo darbību veikšanā.

AM Preses nodaļā aģentūrai LETA skaidroja, ka sods būs paredzēts par NBS karavīra formas tērpa vai to sastāvdaļu, piemēram, bikšu vai jaku, prettiesisku apriti vai valkāšanu. Sods netiks piemērots par kamuflāžas, piemēram, makšķernieku, mednieku un tamlīdzīgu apģērbu valkāšanu vai apriti.

Prettiesiska valkāšana ir normatīvajiem aktiem neatbilstoša formastērpa valkāšana. Atvaļināts karavīrs vai bijušais zemessargs ir tiesīgi valkāt karavīra formas tērpu ar atšķirības zīmēm tikai tādās situācijās un veidos, kādos to nosaka tiesību akti, piemēram, bijušais karavīrs to var darīt, ja guvis nopelnus dienesta laikā vai dienesta laikā ieguvis invaliditāti.

Grozījumi Militārā dienesta likumā nestāsies spēkā, kamēr nebūs stājies spēkā Administratīvo pārkāpumu procesa likums. Likumprojekti vēl jāatbalsta Saeimai.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. nekas, mēs, huligāni, paši izdomāsim savu kamuflāžu kura nedaudz atšķirsies no jūsējās un varēsiet ieskrieties. Demokrātiju aizēnot izdodās tikai galēji debīlā un pakļāvīgā sabiedrībā, bet mums ir smadzenes.

  2. a es lietuvas tirgū tagad nopērku zābakus ko izrādās valkā musu armijā, tad mani tagad sodīs? varbut jāsoda tie kas nozaga un pārdeva neviss pircējs/valkātājs? es teikim nezinu visu ko mums armija valkā, un ja nu es armijas zeķes nopirkšu? un vācijas armijas tērpi? es uz mežu un makšķerešanai nopirku vācu plašļi ar visām zīmotnēm, uzšuvēm….. to drīkst vai nedrīkst?
    mums tie politiķi galigi nojugušies, itkā no drēbēm kādas mugurā jelkas butu atkarīgs

Draugiem Facebook Twitter Google+