×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. novembris, 2015
Drukāt

Par aizsargātu Talsu novada simbolu kļuvis Talsu brunča “svītrkods”

Foto: Talsi.lvFoto: Talsi.lv

Valsts dizainparaugu reģistrā ir reģistrēti Talsu novada simboli. Talsu novada atpazīstamības zīme ir Talsu brunča raksts jeb svītrkods, savukārt Talsu pilsētas simbols ir Talsu saulīte, aģentūru LETA informēja Talsu novada pašvaldības komunikāciju speciāliste Ivonna Vicinska.

Lai gan šos ornamentus pašvaldība jau līdz šim regulāri izmantojusi tūrisma un citās publicitātes aktivitātēs, līdz šim tie nebija reģistrēti Valsts dizainparaugu reģistrā – tas nozīmē, ka novada simbolus brīvi un bez jebkāda regulējuma varēja izmantot jebkurš.

6.novembrī saņemts pozitīvs Patentu valdes atzinums par svītrkoda un Talsu saulītes iekļaušanu dizainparaugu reģistrā, un tas nozīmē, ka turpmāk Talsu novada simboli būs aizsargāti, skaidroja Vicinska. Talsu novada kultūras, sporta un tūrisma centra vadītāja Linda Sūniņa pastāstīja, ka pēc patenta apstiprinājuma centrs izstrādās abu ornamentu lietošanas noteikumus, kuros būs iekļauts arī to pielietojums uzņēmējdarbības nolūkiem.

“Svītrkods un Talsu saulīte ir mūsu novada mantojums, ko mēs nedrīkstam pazaudēt. Patenta dokumentu sakārtošana ir likumsakarīgs solis, lai tas, ko jau ilgus gadus izmantojam, netiktu kopēts un nepazustu citu interpretācijas jūklī,” sacīja Sūniņa.

Līdzšinējā Talsu novada māksliniece Antra Auziņa 2007. gadā izveidoja grafiski stilizētu Talsu brunča svītrkodu, un tagad Talsu novada tautastērpa brunča krāsu 11 svītru salikums pieņemts par novada atpazīstamības un piederības zīmi. Daudzo krāsu salikums tautastērpu sievu bruncī nav tapis vienā dienā vai nejaušības pēc. Audējas paaudžu paaudzēs likušas kopā un atmetušas lieko, kamēr līdz mūsdienām nonācis saskanīgs joslu salikums, skaidroja pašvaldībā.

Talsu brunča svītrkods ir izmantots Talsu novada robežzīmē, novada karogā, pašvaldības Atzinības rakstos, izdevuma “Talsu Novada Ziņas” noformējumā, “Talsu Televīzijas” tēla reklāmā, pašvaldības informatīvajos materiālos un suvenīros, kā arī plaši tiek pielietots novada tūrisma pakalpojumu reklamēšanā.

Talsu vārds rakstos pirmo reizi minēts 1231. gadā, un arī senā kuršu etnogrāfiskā raksta “Talsu saulīte” vēsture ir tikpat sena – vēl šodien tā rotā tautastērpu kreklu aproces un villaiņu stūrus. Talsu saulīte tiek uzskatīta par gaismas, saules un dienas simbolu, kas pilsētai nes svētību. Talsu saulīte rotā novada Atzinības rakstus, pašvaldības suvenīrus, tiek izmantota tūrisma reklāmas materiālos, pilsētvidē, kā arī no pirmā numura iespiešanas dienas redzama uz vietējā laikraksta “Talsu Vēstis” pirmā vāka.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+