×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
30. septembris, 2017
Drukāt

Par veģetārismu – sods un tiesas process (27)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Par veģetārismu pie mums var dabūt ne tikai pa mici portālu komentāros, bet arī naudas sodu un pat tiesvedību – liecina notikumi ar Ikšķiles Brīvo skolu.

Par veģetārismu pie mums var dabūt ne tikai pa mici portālu komentāros, bet arī naudas sodu un pat tiesvedību – liecina notikumi ar Ikšķiles Brīvo skolu. Latvijā plaši izskanējušais gadījums, kad Pārtikas un veterinārais dienests sodīja izglītības iestādi par veģetāru pusdienu ēdienkarti, nav beidzies – lieta nonākusi līdz Administratīvajai apgabaltiesai. Ikšķilieši apņēmušies nepadoties un, ja vajadzēs, aizstāvēs savu taisnību pat Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Nupat Administratīvā apgabaltiesa gatavojas izskatīt Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārsūdzību par pērn gada beigās zaudēto lietu pret Ikšķiles Brīvo skolu. Tiesa par labu ikšķiliešiem bija atzinusi, ka dienesta prasība iekļaut gaļu vai zivis pusdienu ēdienkartē nav pamatota un samērīga, lai nodrošinātu bērniem veselīgu un līdzsvarotu uzturu. Spriedumā cita starpā norādīts, ka pat nepilngadīgajiem noziedzniekiem ieslodzījuma vietā ir tiesības uzturā nelietot gaļu un zivis, ja vien viņu veselība to atļauj.

PVD savā nostājā ir nelokāms – Ikšķiles skola pārkāpusi Ministru kabineta (MK) noteikumus nr. 172 par uztura normām izglītības iestādēs, jo nedēļas ēdienkartē nav iekļāvusi vismaz 200 gramus liesas gaļas vai zivs. To pašu savā atbildē tiesai skaidrojusi arī Veselības ministrija (VM), norādot uz MK noteikumiem, kas 1. līdz 4. klašu skolēniem pusdienās neparedz veģetāru uzturu, norāda Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vecākā eksperte Svetlana Aļminoviča-Miļjanoviča un uzsver, ka PVD ir valsts uzraudzības dienests, kas kontrolē normatīvos aktus, un izņēmumi nav paredzēti.

Lietas izskatīšana atlikta uz 20. oktobri, jo ar atzinumiem kavējusies Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācija un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sporta un uztura katedra.

Skolas virtuvē – bez līķiem

Veģetāras pusdienas Ikšķiles Brīvā skola ieviesa 2011. gadā. “Sākās tas gan praktisku, gan ētisku apsvērumu dēļ. Agrāk atradāmies mazākās telpās, kur nevarējām nodrošināt atsevišķu izlietni gaļas produktiem. Atteikšanās no gaļas produktiem saskanēja arī ar skolas ētiskajiem pamatiem – kāpēc trusīti mīļojam, bet vistu nokaujam un apēdam,” skaidro skolas vadītāja Kristīne Liberta. Ar vecāku piekrišanu nevardarbības tēma tika ieviesta arī virtuvē – vairs neviena līķa! Piecus gadus ar ikšķiliešu pusdienu maltīti bijis mierā arī PVD – nekādu pārmetumu vai administratīvo protokolu. Liberta zina stāstīt, ka veģetāras pusdienas izvēlējušās vēl pāris skolas Latvijā līdz 2016. gadam, kad kāds palūdzis šo jautājumu PVD “aktualizēt”. “Varbūt mēs traucējām gaļas tirgotājiem?” pasmaida skolas vadītāja. Dienests nosodījis ar 50 eiro soda naudu, nācis pārbaudīt atkārtoti – atkal nav gaļas, un sācies skolas un PVD cīniņš, kas aizgājis līdz tiesai.

“Saskaņā ar cilvēktiesībām – vecākam ir tiesības noteikt, ko bērns ēd, tāpat veģetārs uzturs nav diskutējams – tas ir veselīgs un atzīts pasaulē, un mēs drīkstam to izvēlēties. Ja šajā reizē zaudēsim, pārsūdzēsim tālāk,” Ikšķiles Brīvās skolas vadība savā pārliecībā ir stingra. Mīļā miera labad pat netika pieņemts PVD ieteikums sagādāt visiem78 audzēkņiem ārsta zīmes, kas apliecinātu, ka viņi nedrīkst ēst gaļu. “Mēs negribam mānīties, jo bērni gaļu drīkst ēst – tikai mājās,” piebilst K. Liberta, uzsverot, ka viņu skolēniem nav jākļūst par veģetāriešiem. Pusdienas bez gaļas vai zivīm ir tikai piecas dienas nedēļā – pārējā laikā bērnu uzturs paliek vecāku ziņā.

Kāds būs tiesas spriedums, ar interesi gaida arī Veselības ministrija. “Ja tas izrādīsies labvēlīgs skolai, mēs kā veselības sektors pārstrādāsim MK 172. noteikumus. Jau tagad par to notiek diskusijas, taču tas nebūs vienkāršs process, jo, ja pieļaujam veģetārismu, jābūt striktiem kritērijiem, lai bērns saņemtu nepieciešamās uzturvielas un netiktu nodarīts kaitējums,” daudz pielaidīgāku nostāju pauž VM Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa.

Viņa apgalvo, ka ministrija “visam seko līdzi un nesēž ar aizsietām acīm” – paši noteikumus jau nosūtījuši izvērtēšanai Pasaules veselības organizācijai, bet mājas lapā pēc pāris mēnešiem būšot lasāmi veselīga uztura ieteikumi veģetāriešiem. Tomēr uz jautājumu, cik izplatīts ir veģetārisms Latvijā, nevar atbildēt – šādu aptauju ministrija nav organizējusi un tuvākajā laikā neplāno veikt.

No veselības viedokļa – gaļa nav obligāta

“Šis ir brīdis, kad vajadzētu atzīt, ka noteikumi ir novecojuši un neatbilst laikam,” 2012. gadā izstrādātajam MK normatīvajam aktam nr. 172 diagnozi nosaka uztura speciāliste Guna Bīlande un paskaidro, “tie neparedz veģetāru uzturu kā alternatīvu gaļas un zivs produktiem, lai gan daudz kur Eiropā – Zviedrijā, Lielbritānijā u.c. – šāda prakse jau sen pastāv. Noteikumos paredzēta ļoti augsta ogļhidrātu deva, kas lielākoties tiek panākta ar saldinātām tējām, jo jāsavāc kalorijas, nav skaidrs, kāpēc no pārējiem cieti saturošiem ogļhidrātiem tiek izdalīti kartupeļi?” Bīlande uzskata, ka dokumentu pat nav jēgas preparēt pa daļām – vispirms jāvienojas par konceptuālām izmaiņām, kas saistītas arī ar jaunākajām Pasaules veselības organizācijas norādēm, piemēram, par sāls un cukura daudzumu ēdienā, un pēc tam jāizstrādā uzturvielu apjomi.

Līdzīgi domā uztura speciāliste Eva Kataja: “Ja esam nonākuši līdz situācijai, kad uzsākts tiesas process par to, ka skolēni tiek ēdināti veģetāri, nevar teikt, ka noteikumi ir atbilstoši. No veselības viedokļa nav nekāda pamata obligāti iekļaut pusdienās gaļu.”

E. Kataja ir iepazinusies ar Ikšķiles Brīvās skolas ēdienkarti un varot par to teikt – brīnišķīga. “Ēdienkarte ir daudzveidīga un pievilcīga – viss tur ir iekšā, lai katrā izglītības iestādē tāda būtu! Turklāt šādi Ikšķiles skola nodrošina pēc iespējas labāku pārtiku par samērīgu cenu, jo laba gaļa ir dārga.” Speciāliste atzīst – ja nav iespējams sagādāt labu gaļu, labāk lai tās uzturā vispār nav. Par ikšķiliešu pieredzi viņa sagatavojusi komentāru Administratīvajai apgabaltiesai arī kā RSU Sporta un uztura katedras pasniedzēja. “Uz jautājumu, vai veģetārs uzturs bērnam var būt optimāls, mana atbilde bija, ka var, galvenais, lai tiktu nodrošinātas visas uzturvielas.”

Atzinumu uz tiesas sēdi steidz gatavot gan RSU uztura speciālisti, gan Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācija. Valdes locekle, uztura speciāliste Signe Rinkule stāsta – asociācijai un katedrai top līdzīgs viedoklis. “Trīs mani kolēģi, pamatojoties uz zinātniskiem pētījumiem, ir atzinuši, ka ar veģetāru uzturu var nodrošināt maltīti bērniem ar nosacījumu, ka tā būs ļoti pārdomāta.”

Kā uztura speciāliste S. Rinkule piebilst, ka par bērniem veģetāriešiem uzskati “nav viennozīmīgi”, pētnieki uzsver, ka rūpīgi jāseko līdzi jaunās paaudzes veselības stāvoklim, vai tiek uzņemtas visas nepieciešamās uzturvielas.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Eju 7. klasē. Visu mūžu esmu bijusi laktoveģetāriete un nez kā esmu izdzīvojusi..? Bet es atzīšu, ka skolā BURTISKI NEKAD neesmu ēdusi pilnvērtīgas pusdienas (jo kotlete/fileja/karbonāde netiek apēsta).

 2. Esmu laktoveģetāriete visu savu mūžu un domāju, ka skolām ir jābūt arī veģetārajām kompleksajām pusdienām, kas ir PILNVĒRTĪGAS! Es eju 7. klasē un man nekad skolā nav bijušas pilnvērtīgas pusdienas.

 3. Nu, klau, bērniem ir jābūt izvēles iespējai ēst arī skolā gan gaļas, gan veģetāru uzturu. Tāpat kā nav pieļaujams, ka ar varu bērniem jāēd gaļa, nav pieļaujams, ka katru dienu pusdienās, kas ir būtiskākā dienas ēdienreize, nav gaļa. Vai tiešām ir tik sarežgīti noskaidrot, veģetāriešu skaitu un attiecīgi gatavot divu veidu ēdienus – ar gaļu un bez gaļas. Veģetāriešu bērniem jau nav tādu īstu iespēju vispār saprast, vai viņš vēlas ēst gaļu, vai nē, jo tā vienkārši netiek gatavota. Bērns ir spogulis, ja vecāks (arī skolotājs) neēd un uzskata, ka gaļa ir kaitīga, bērns to neēdīs! Un vēl, mani izbrīna raksta žurnālistika, neiesaistot nevienu viedokli, kas paustu atbalstu pusdienām arī ar gaļas ēdieniem.

 4. nezinaju.., kam jaiet izprasities, ko drikstu est…, ka nesoda?

 5. Ju jau ziniet, ka zālēdāji visi kā viens ir atgremotāji? T.I sarijās zāli cik var tad atguļās atvem pa kušķītim un gremo, tur bija divkambaru kunģis vienā nesagemota berība otrrā jau sagremota. Zaķis, kaza, žirafe, ēzelis utt, no zālēdājiem laikam vienīgais manzināmais barību neatgremo zirgs, bet viņam ar tur diezgan sarežģīts tas process, kaut ko ne tā apēdis (par daudz vai par maz) sagāzējas vēders un pakavi pret sauli, jo zirgs neprot atvemt par daudz apēsto. Nu un pārējie vairāk vai mazāk ir visēddāji. Nu visiem pieejams dators u c izglītojoša infa. Bet bērnam nu gan vajadzētu dot visa veuda baarību vismaz līdz gadiem 21 kamēr kauli un smadzenes aug. Pēc tam jau var iztikt ar sintētiskajiem vitamīniem

  • Gaļā ir sašpricēts B12, indīgi transtauki un kaitīgais holesterīns. Sabalansētu augu valsts ēdienu mierīgi var sarēķināt, kam vispār interesē sabalansēts uzturs. Nesaprotu kur problēma ?

   • Bez vārda - neuzskatu ka ir vajadzīgs Atbildēt

    Un protams augkopībā jau nelieto ķimiju, vai ne? Un pats galvenais princips – gribi būt veģetārietis – esi tāds. Gribi ēst gaļu un zivis – lūdzu. Skolā ir jānodrošina abas izvēles – tas ir viss.

 6. Vēmiens nāk, ka eksperimentē ar bērniem! Tas pats šogad notiek bērnudārzos, kas piedalās “Eko skolas” projektā! Kur viens no projekta mērķiem ir izskaust gaļas ēdienus kā tādus pirmsskolas izglītības iestādē, kur tiek realizēts šis projekts! Vai PVD šeit nav ko teikt?! Ēdiet mājās ko gribiet, bet kādēļ ar bērniem eksperimentēt, sūda gabali tādi! Un no visa ir jāēd pa druskai, gan gaļa, gan dārzeņi, augļi.

 7. Neveselīgs Latvijā ir hipertrofētais ierēdņu skaits. Lai pierādītu sevis nepieciešamību, ierēdņi producē arvien jaunus un jaunus likumus un noteikumus, tos kā pa konveijeru apstiprina MK, un žņaudz valsts un tautas attīstību. Iesākumam ierēdņu skaits būtu jāsamazina kaut uz pusi, lai nākamajā piecgadē varētu atgūties no ierēdņu radītā “veiksmes stāsta”.

 8. Štrunts par skolu. Ar likumu jānosaka ka musulmaņu imigrantiem nedēļā jāiebaro ne mazāk kā 50 grami bekona 😀

 9. Sovjetisms Latvijā sit augstu vilni. Ja vecāki ir mierā ar ēdienkarti, kāda daļa valsts kantoriem? Ierēdnīšiem nav ko darīt? Nu tad lai iet strādāt kādu lietderīgu darbu.

 10. Debilie vegāni ,lai need pass bet lai beidz bērnus beigt kopā ar savu stulbumu !

  • Nevajag jaukt veģetāru ēdienu piekritējus ar vegāniem…..pie kam-neviens nav jāuzskata par debīlu,ja savas veselības,pārliecības vai uzskatu dēļ izvēlas atšķirīgāku ēdienkarti,nekā lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju.

 11. Ceru ka šī skola vēl pastāvēs pēc 5-10 gadiem. Kā veģetārietis un un Ikšķilietis šī skola ir ir ideala maniem berniem.

 12. PVD nekompetence atkal augstumos.

 13. Par brīvību izvēlēties Atbildēt

  Bērni, ja vēlas, gaļu var ēst mājās. Ar to pilnīgi pietiek. Lai runātu par sabalansētu uzturu, tad būtu jāņem vērā, ko bērni ēd mājās, nevar jau vienu ēdienreizi tā izraut no dienas kaŗtības un ķidāt! Turklāt dārzeņos un augļos ir uzturvielas un minerālvielas, kuru trūkums rada daudz nopietnu veseības problēmu un ir nepieciešamas augošam organismam, lai augtu stipri kauli, zobi un lai orgaisms normali funkcionētu!! Savukārt, ar gaļu var uzņemt daudz kaitīgu vielu – hormoni, antibiotikas, kas kaitīgs organismam. LABĀK LAI PVD paseko, ko dod slimnīcās ēst! Cik tur sabalansetas ir dienišķās tumes bez dārzeņiem un augiem!!! Un lai parēķina, vai ar to (bez tuvinieku papildus atnestās pārtikas) vispār var slims organisms atveseļoties!!!

 14. Varas iestādēm par katru cenu ir jārada stulbas valsts iespaids ar pilnīgi bezjēdzīgiem tiesas procesiem. ZZS! Cilvēki tāpat atradīs veidu, kā izvairīties no jūsu hektāru un Eiropas naudu alkatībā, nemākulībā un slinkumā izaudzētās veselībai kaitīgas un negaršīgas nitrātu, superfosfātu un glifosātu pārtikas! Šādu skolu būs vairāk! Arī ēdnīcas un kafejnīcas, kas neiepērk gaļu, vairosies. Un cilvēki arvien vairāk audzēs paši, bet savu gaļu, lūdzu, pārstrādājiet par suņu un kaķu barību!

 15. Pirmkārt man nepatīk tas teiciens, ka it kā piespiedu kārtā grib iekļaut galu, ka ir tiesības izvēlēties veģetāru ēdienu. Manuprāt te bērniem neviens nav prasījis , grib viņi vai ne, te jau tikai vecāki uzdarboojas. No otras puses , kaut kāds tiesas process šai sakarā ir vienkārši smieklīgs. Kāda starpība , ko skola padod pusdienās. Ārzemēs daudzkur vispār bērni ņem ēdienu līdz, to , kas viņiem vislabāk garšo. Varētu domāt, ka skola ir vienīgā vieta, kur bērns var paēst, kas – mājās viņus vispār nebaro? Tur var dot gan gaļu , gan zivis un pietiks. Tak 3x dienā gaļa nav jāēd.

 16. Nesaprotu,kas tur ir veselīgs?! Atbildēt

  Kāpēc vajadzētu piespiedu kārtā barot bērnus ar gaļu? Piemēram,ar tādām būros turētām vistām ,daļēji bez spalvam un pat starp jau mirušajām,kādas mums tika rādītas laikrakstos un televīzijā? Un zinot,ka arī cūkas,kā jau visēdājas,pārnēsā ne tikai Āzijas cūku mēri vien?!
  Acīmredzot,tieši tādēļ,kā uzskata pētnieki, jūdaisti un musulmaņi neēd cūkgaļu!

  • musulmani need cukas galu tapec ka viņa ir netira gala , cik man zinams ka es ta lasiju, un vai nav vienalga ko ed tik un ta viss ir kaitigs , paskatieties siki pasi kura partika ir veseliga

 17. Tikai nez kāpēc šo skaidrotāju un pamācītāju-Veselības ministriju nemaz neuztrauc milzīgais daudzums dažādu pārtikas piedevu gaļas produktos-konservantu,garšas uzlabotāju un pastiprinātāju,sintētisko krāsvielu un pat biezinātāju (!!),tostarp veselībai kaitīgu un pat kancerogēnu,kuras daudzās pasaules valstīs ir aizliegtas vai atzītas par ierobežoti izmantojamām? Protams,tikai ne Latvijā!

 18. Nu gan sovjetiskais totalitarisms spiezas ara pa visam malam – nupat vairs est nedrikstes katrs ko grib. Kas tie par murgiem? Tadus tiesatajus pasus butu jatiesa par privatas dzives aizskarsanu, jauksanos taja.
  Man no bernibas RIEBJ gala. Un neviens nav ne agitejis, ne stastijis, vai ta laba, vai slikta, vnk riebj. Un velak skola, kad spieda to est, riebas vel vairak. Tada uzbasanas ar galu, savu izpratni no to puses, kuri taja neko nejedz, nav ta pati cilveka izvarosana, piespiezot darit to, kas tam nepatik un nav vajadzigs?

 19. Labāk pilnvērtīgs veģetārais ēdiens nekā slikta gaļa formas pēc…..skolās visbiežāk pērk lētu gaļu un man brīžos liekas, ka tam ēdienam ir nepatīka smaka. Ja ēd gaļu – tad tiešām jāizvēlas laba un tā ir dārga….
  Neesmu veģetārietis

 20. lai vegani ed ko grib bet neeksperimente ar berniem

 21. Vēdergāzes spiež uz smadzenēm? Atbildēt

  Labi dzīvojam, vēderticīgie? Vai norauta salātlapa nav līķītis? Lielie atbild par sevi, bet kādēļ mazos dir$ināt?

 22. Šiem nekādi nepielec bioloģijas likums: cilvēks ir VISĒDĀJS un viņa eksistencei vajag gan DZĪVNIEKU valsts, gan AUGU valsts izcelsmes barība !!!
  .
  Tiesā nolems kā DABAS LIKUMIEM darboties ! :))))

  • Muļķības! Pēti pirms muti dzesē, gaļas ēšanai paradzēti kuņģi ir lauvām, cilvēka kuņģī gaļa pūst! Man garšo gaļa, ēdu, bet tamdēļ jau nepalieku par idiotu.

Draugiem Facebook Twitter Google+