Praktiski
Manas tiesības

Paraksta apliecinājums pie notāra. Kādos gadījumos tas noder?0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Piekritu aizdot naudu savam kolēģim, bet neesmu drošs, ka viņš laikā varēs atdot parādu. Paziņa ieteica drošības labad pieprasīt viņa paraksta apliecinājumu pie notāra. Ko tas nozīmē un cik maksā? DZINTARS LIEPĀJĀ

Ja ar dokumenta izpildi radīsies problēmas, pie notāra apliecināts paraksts sniegs papildu drošību. Apliecinot paraksta īstumu, zvērināts notārs pārbauda parakstītāja identitāti, t.i., zvērināta notāra klātbūtnē persona parakstās vai atzīst parakstu par savu. Apliecinājumu raksta uz paša dokumenta, atzīmējot, ka paraksts ir dots vai atzīts par savu, zvērinātam notāram klātesot.

Dokumentus, uz kuriem apliecināts tikai paraksta īstums, atzīst par privātiem dokumentiem un to atzīmē apliecinājumā. Paraksta īstumu nedrīkst apliecināt uz dokumentiem, kuru saturs ir acīm redzamā pretrunā likumiem, kas aizsargā pārvaldes kārtību, sabiedrības tikumību vai personas godu. Ja dokumentu iesnieguši apliecinājuma dalībnieki, zvērināts notārs iepazīstas ar dokumenta saturu vienīgi tiktāl, ciktāl tas nepieciešams iepriekš minēto apstākļu konstatēšanai.

Paraksta īstuma apliecināšana uz pastāvīgu saistību dokumenta (piemēram, rokasnaudas, ķīlas, cesijas, dāvinājuma, aizdevuma, patapinājuma, pirkuma, maiņas, uztura, uzņēmuma, nomas un īres līgums) maksā 10,96 eiro, bet, ja dokumentu paraksta vairāk nekā divas personas, – 4,70 eiro par katras nākamās personas parakstu. Paraksta īstuma apliecināšana uz dokumenta, kas neattiecas uz pastāvīgām saistībām (piemēram, apliecinājums par dokumentu nodošanu vai saņemšanu), maksā 2,35 eiro (visas cenas – bez PVN).

SVARĪGI

Apliecinot paraksta īstumu, par dokumenta saturu zvērināts notārs neatbild, un tas jāatzīmē apliecinājumā.

KONSULTĒJUSI JURISTE TATJANA LUBGINA

LA.lv