Viedokļi
Komentāri

Valdis Krastiņš: Izšķiroša tikai viena ideoloģija: Latvija un tās ļaudis 4

Foto – LETA

Atkal jauna partija! Nudien, galva sāk griezties! Par kuru tad nu kaifot, kuru vēlēt?

Personīgi pazīstu divu jaundibināmo partiju vadītājus, arī jau agrāk nodibinātās Jaunās konservatīvās partijas priekšnieku. Visi viņi ir godavīri, vēlas labas un derīgas lietas, grib atjaunot un iztīrīt iestāvējušos Latvijas politiskās dzīves varžu dīķi. Un nepiederu pie sazvērestības teoriju piekritējiem, kuri runā par “kārtējo Kremļa projektu”. Vēlreiz – vēlme droši vien ir godīga un laba. Vai izdosies?

Puslīdz droši, ka ne. To nosaka mūsu vēlētāju kontingents – tīri matemātiski. Jaunā konservatīvā partija Rīgā savāca labu daļu latviešu vēlētāju balsu, bet Rīga ir īpašs gadījums, kur ļoti lielu lomu nospēlēja etniskais pretnostatījums: krievu vēlētājs par savējiem – t. i., “Saskaņu”, latvieši par savējiem – šajā gadījumā par konservatīvajiem. Viņus var apsveikt ar šo panākumu, bet ārpus Rīgas latvieši lielākoties nejūtas apdraudēti un diezin vai balsos par partiju, kura ir tāla un nepazīstama. Domāju, ka “jaunie konservatīvie” Saeimā nonāks, bet deputātu skaits nebūs liels.

“Kustība PAR” vēl tikai dibinās partiju, vēl tikai publicēs programmu, bet jau jaušams, ka viņi savu vēlētāju lokā vēlas iesaistīt arī krieviski runājošos. Lieliska iecere, bet tā var atdurties pret krievu vēlētāju konservatīvismu, bailēm no visa jaunā – it sevišķi, ja to sludina latviski. Un tikai ar latviešu vēlētāju balsīm var nepietikt, daļa aizies citām partijām.

Cik var noprast no dažām rindām, Valdis Šakars, pats būdams uzņēmējs, apelēs pie vidējiem un mazajiem, kuriem apriebies pašreizējais birokrātiskums. Te sekmes atkarīgas no iesaistīto skaita, kurš kļūs redzams dibināšanas procesā.

Nu, un tālāk? Izredzes iegūt patiešām nozīmīgu balsu skaitu būtu nacionālai partijai, kura savāktu daļu no irstošās “Vienotības”, daļu no Nacionālās apvienības, varbūt kādu daļu no ZZS un citiem. Tā būtu raiba kompānija, bet arī atmodas laikā zem viena karoga pulcējās dažādi domājoši ļaudis viena, nacionāla mērķa sasniegšanai.

Jo tad mums bija – un arī šodien ir – tikai viena ideoloģija: Latvija un tās ļaudis. Ja turpretim turpināsim karot savā starpā, tad Latviju savā varā paņems “Saskaņa” un tie, kas aiz tās stāv.

LA.lv