×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
31. maijs, 2013
Drukāt

Pašvaldību vēlēšanās kandidē arī vairāki skolēni


Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

Pašvaldību vēlēšanās šogad piedalīsies arī vairāk nekā 20 jauniešu, kas vēl mācās skolā. Viņiem nav būtiski, vai viņus ievēlēs, drīzāk svarīgāk ir gūt pirmo politisko pieredzi. Jaunie kandidāti ievēlēšanas gadījumā sola īpaši rūpēties par jauniešu lietām, taču ir apguvuši arī pašvaldību saimnieciskos jautājumus.


 

“Tuva un mīļa”

“Vienotības” deputāta kandidāte Salaspils domes vēlēšanās Jana Kolbina ar mani tiekas novada kultūras namā. Te telpas atvēlētas arī jauniešu organizācijai “Zibsnis”, kurā darbojas jaunā politiķe. Tikšanās agrā rīta stundā izvēlēta, jo Janai pēc intervijas jādodas uz matemātikas eksāmena konsultāciju. “Nekad nekandidētu, taču mani uzrunāja novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars. Viņš gan neteica, ka man obligāti būtu jāpiedalās. Galu galā pateicu “jā”, jo man patīk, kā attīstās Salaspils. Esmu liela lokālpatriote. Kaut gan apzinos, ka studēšu Rīgā, dzimtā pilsēta man ir mīļa un tuva, gribu šeit palikt,” teic jauniete. Atraktīvai un enerģiskajai jaunietei zemākā atzīme esot astoņas balles. Studijas viņa saista ar sociālajām un humanitārajām zinātnēm. “Man ir daudz ideju, ko studēt – iesniegšu dokumentus uz aktieriem, režisoriem, pedagogiem, žurnālistiem un juristiem. Tās ir zinātnes, kas saistītas ar sabiedrību un arī izskaidro vēlmi kandidēt,” saka Jana. Viņa ir viena no organizācijas “Zibsnis” vadītājām, nodarbojas ar teātra sportu (improvizācijas teātra sacensības. – Ģ. V.), rak-sta skolas avīzei, “Salaspils Vēstīm” un “Skolas Dienai”. Kādreiz daudz sportojusi profesionālajā līmenī – nodarbojusies gan ar basketbolu, gan volejbolu. “Savulaik pievērsos vieglatlētikai, pusgadu mētāju veseri,” atceras jauniete. Tāpat viņai patīk brīvprātīgais darbs, un “Nordea” Rīgas maratonā bija viena no brīvprātīgajām, kas skrējējiem deva ūdeni.

Ja viņu ievēlēs Salaspils domē, jauniete sola galvenokārt pievērsties jauniešu lietām, jo tās pārzinot vislabāk, kā arī darboties kultūras un sporta jomā. “Kas zinās jauniešu lietas labāk nekā jaunieši? Jau tagad mums ir laba sadarbība ar pašvaldību.

Lielais sapnis ir estrāde. Tāpat būtiska ir Daugavas krasta labiekārtošana, jo tur ir vieta daudziem skrējējiem un riteņbraucējiem. Jauniešiem tur patīk pavadīt laiku,” teic Jana. Salaspils ir pilsēta, kur vairākumā dzīvo krievvalodīgie. “Man nepatīk tas, ko “Saskaņas centrs” atbalsta, ka jābūt divām valsts valodām. Es tam nepiekrītu, kaut arī esmu krieviete. Neviens man nav nekad aizliedzis runāt krieviski, taču uzskatu, ka krieviem latviešu valoda jāzina. Ģimenē es runāju tikai krievu valodā. Ģimene bija stāvā sajūsmā, viņiem patika, ka kandidēšu no “Vienotības” sarak-sta, stāsta Jana. Jauniete atzīst, ka krievu skolai ar latviešu skolu Salaspilī neesot vieglas attiecības un nākotnē vairāk būtu jāveido abu tautību jauniešu saliedēšanas pasākumi. “”Zibsnī” mēs veidojām integrācijas projektus. Bija atnākušas arī trīs meitenes no krievu skolas, izspēlējām komandas saliedēšanas spēles, un pēc tam viņas mums teica paldies, ka varējušas uzticēties mums kā nepazīstamiem cilvēkiem,” atceras Jana. Jauniete apzinās, ka domes darbā viņai būtu jādarbojas ne tikai ar jauniešu, bet arī ar saimniecības jautājumiem. “Ja arī mani neievēlēs, tas nekas, jo pieredzi būšu ieguvusi šā vai tā, piemēram, esmu iepazinusies ar domes iekārtu,” bilst Jana.

Tomēr, ja jaunieti ievēlēs, viņa centīsies apvienot gan studijas, gan darbu domē. “Es jau tagad ļoti daudz daru, un cilvēki brīnās, kā es to visu paspēju. Ja man kaut kas patīk, es nejūtu, kā man tam aiziet laiks, un ceru, ka tā būs arī ar studijām un politiku,” saka Jana.

Starp lietām, kuras aizrauj jaunieti, ir arī svešvalodas, piemēram, skolā viņa izmantojusi iespējas mācīties spāņu un itāliešu valodu. “Man patīk rakstīt dzeju – par dažādām tēmām. Ne jau par zaķīšiem vai saulītēm. Par cilvēku attiecībām, mīlestību, protams, jo tāds vecums. Par cilvēku un arī viņa attiecībām pret vidi,” piebilst Jana.

 

“Galvenais ir riskēt”
2_LV_5

No Zaļo un zemnieku savienības saraksta Tukuma novada domes vēlēšanās kandidē arī skolniece Anija Rabkeviča, kura par politiku sākusi interesēties jau 2009. gadā un darbojusies politikas un vēstures pulciņos. Politiskā tradīcija vijas caur viņas ģimeni, jo savulaik arī viņas mamma kandidējusi vēlēšanās. Partijā jauniete iestājusies pērn. “Nevaru iedomāties, ka spētu darboties citā partijā, jo tā man saistās ar vidi, kurā esmu augusi. Nosaukums jau izsaka visu – tuvību ar laukiem un pilsētu kopumā,” teic deputāta kandidāte. Tāpat kā Jana, viņa ievēlēšanas gadījumā novadā vēlas likt uzsvaru uz jauniešu lietām. “Partijas nodaļas sēdēs man ir iedotas balsstiesības, un priecē, ka tā vēlas uzklausīt jauniešus un viņu vēlmes,” teic Anija. “Būtiski ir, lai jaunieši būtu nodarbināti ar lietderīgām aktivitātēm vakaros,” viņa uzskata, piebilstot, ka Tukums ir jauniešiem draudzīga pilsēta.

Ja nākotni neizdosies saistīt ar politiku vai uzņēmējdarbību, viņa vēlas veidot karjeru tehniskajās un inženierzinātnēs. “Man patīk braukt ar automašīnu. Zinu vai katru detaļu un, ja vajag, varu pati nomainīt eļļu,” teic Anija. Sevi viņa sauc par klasiskās mākslas piekritēju, piemēram, jaunietei patīk Rembranta darbi un gleznas ar dažādām dabas ainavām. “Arhitektūrā man visvairāk patīk Alberta iela Rīgā. Tur var sajust, cik viss ir sakopts un pārdomāts, katra detaļa uz mājām ir īpaša,” teic jauniete. Par sevi viņa saka: “Jākrāj pieredze, kur vien iespējams, jāuzdrošinās riskēt un vienkārši jādara.”

Anijai partijas biedri devuši zināšanas arī par saimnieciskajiem jautājumiem. “Mani šā gada laikā audzināja un stāstīja par nodokļiem, apkuri un citām lietām, kas ir svarīgas Tukumam,” atceras Anija. Ja arī viņu neievēlēs, Anija sola palikt par aktīvu ZZS biedri, jo pieļauj, ka šīs vēlēšanas viņai nav pēdējās. Jauniete domā, ka nākotnē varētu kandidēt arī uz Saeimu, taču tam ir jābūt lielākai brieduma pakāpei, bet no darba par deputāta palīgu viņa neatteiktos. “Mamma man ir bijis lielākais atbalsts, arī tētis atbalsta manas izvēles. Mūsu ģimene uzskata, ka jāriskē, neskatoties uz iznākumu, jo riskējot var tikai iegūt,” teic Anija.

Skolā viņai vislabāk padevušies vēstures, politikas un rasēšanas priekšmeti. “Ļoti daudz palīdzēja psiholoģijas stundas, kurās mēs runājām par sevi, dusmām, stresu, draugiem, mīļotajiem un uzdrīkstēšanos. Tajās es atradu sevi. Galvenais ir neko nenožēlot. Mans moto ir riskēt, jo tā var gūt zināšanas,” teic Anija.

 

“Vairāk iesaistīt jauniešus”

Jepsis_LV_5Talsu novada domes vēlēšanās piedalīsies arī Talsu Valsts ģimnāzijas skolnieks Oskars Jepsis, kurš pārstāv Nacionālās apvienības sarakstu. Kā pirmsākumu savai politiskajai karjerai viņš min 10. klasē notikušo projektu “Eiroskola”, kuras laikā jaunieši viesojušies Eiropas Parlamentā Strasbūrā. Jaunieti interesē arī finanses un ekonomika. Skolas laikā Oskars izveidojis arī mācību uzņēmumu, kurš ražojis sveces un darbojies ar nelielu peļņu. Oskaram mīļākie sporta veidi ir futbols un vieglatlētika, brīvajā laikā viņš arī nodarbojas ar makšķerēšanu.

Šogad Ēnu dienā viņš “ēnojis” toreizējo tieslietu ministru Gaidi Bērziņu. “Gribēju uzzināt, kā strādā Tieslietu ministrija. Toreiz pajautāju, kā var iestāties partijā,” atceras Oskars. Viņš G. Bērziņu sauc par savu autoritāti politikā, bet pasaules līmeņa politikā viņa autoritāte ir Baraks Obama. Partijas lietās Oskaram iesaistīties palīdzējis skolas direktors, kurš arī ir Nacionālās apvienības biedrs. “Mani saista NA idejas, esmu latviešu patriots, vēlos dzīvot Latvijā. Novadā veidot savu uzņēmējdarbību,” saka Oskars. Arī ģimene viņam ieaudzinājusi patriotiskās vērtības, un viņš par godu un pienākumu uzskata svinēt Latvijas nacionālos svētkus. “18. novembrī esmu piedalījies arī lāpu gājienos. Tajos var sajust īpašu kopības sajūtu,” piebilst O. Jepsis.

Arī viņa motivācija kandidēt ir rūpes par jauniešu jautājumiem novadā. “Jaunieši, kas dzīvo ārpus Talsiem, reizēm ir atstumti no pilsētas. Gribu aicināt jauniešus piedalīties pasākumos un semināros. Jauniešu lēmumi ietekmēs nākamās paaudzes,” teic O. Jepsis.

“Vēlos jauniešu lietas pacelt augstākā līmenī, jo reizēm šķiet, ka neviens neprasa viņu viedokli novada lietās.” Tāpat par būtisku viņš uzskata uzņēmējdarbības veicināšanu jauniešu vidū, piemēram, runājot par Sabili, viņš teic, ka tajā varētu attīstīt tūrismu un atvērt vairāk kafejnīcu.

Oskars bilst, ka gadījumā, ja viņu neievēlēs, viņš dosies studēt uz Rīgu, iespējams, tiesību zinātnes, politoloģiju vai ekonomiku, taču ievēlēšanas gadījumā viņš paliks novadā un plāno studēt augstskolas “Turība” Talsu filiālē. Darbam pašvaldībā jaunietis esot iedziļinājies arī saimnieciskajos un sociālajos jautājumos, kas ir pašvaldības ikdiena. Oskaru viņa politiķa karjerā atbalsta arī ģimene un skolasbiedri, un viņš smej, ka daži skolasbiedri apsolījuši atdot par viņu savas balsis. Nākotni Oskars saista ar politiku, un viņš neiebilstu arī kādreiz strādāt Saeimā. Kā otrs variants viņa turpmākai dzīvei ir uzņēmēja karjeras veidošana.

 

Fakti

SKOLĒNI VĒLĒŠANU SARAKSTOS

* “Vienotība”. Gatis Otto, Aizkraukles novads, Jānis Kājiņš, Jēkabpils, Jana Kolbina, Salaspils novads

* Nacionālā apvienība “VL”/”TB”/LNNK. Oskars Jepsis, Talsu novads, Kristaps Bedeicis, Jaunpiebalgas novads, Emīls Lukjanskis, Cēsu novads, Lauris Zvirbulis, Valmiera

* Apvienība “Iedzīvotāji”. Oskars Bērziņš, Mārupes novads, Alberts Jānis Liepiņš, Ikšķiles novads

* “Attīstība kopsolī”. Roberts Kalinkevičs, Aglonas novads

* Latgales partija. Roberts Veins, Viļakas novads

* Latvijas Zemnieku savienība. Mārtiņš Logins, Balvu novads, Sigita Kokoreviča, Viļakas novads

* Latvijas Zaļā partija. Artūrs Plučs, Garkalnes novads
l “Par dzimto valodu”. Deniss Žigalovs, Daugavpils

* “Reģionu alianse”. Evija Cirša, Smiltenes novads

* “Savam novadam”. Paula Kalniņa, Neretas novads

* “Vienoti Latvijai”. Artūrs Kromāns, Dagdas novads

* Vidzemes partija. Nils Mosejonoks, Aizkraukles novads

* Zaļo un zemnieku savienība. Evelīna Oščenkova, Ludzas novads, Anija Rabkeviča, Tukuma novads

Avots: CVK

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+