×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
25. februāris, 2013
Drukāt

Pāvests Benedikts XVI atvadās

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

85 gadus vecajam katoļu baznīcas galvam Benediktam XVI aizvadot pēdējās dienas pāvesta amatā pirms nodošanās lūgšanām, meditācijai un noslēgtībai klosterī Vatikāna teritorijā, Svētais krēsls ierauts skandālā sakarā ar ziņām par homoseksuālas ievirzes katoļu garīdznieku grupējuma centieniem ietekmēt kardinālu konklāva izvēli, izraugot jaunu pāvestu. 


 

Kritizē sajukumu Vatikāna iekšienē

Vatikāns noliedzis Itālijas presē parādījušos ziņojumus, kas saista pāvesta atkāpšanos ar tā saucamā geju konklāva pastāvēšanu, paužot nožēlu par “bieži nepārbaudītu, nepārbaudāmu vai pilnībā nepatiesu ziņu izplatīšanu, kas nodara nopietnu kaitējumu personām un iestādēm”, ziņo aģentūra “Associated Press”. Pāvests Benedikts, pēdējo reizi uzrunājot Vatikāna amatpersonas, izteica nožēlu par “ļaunumu, ciešanām un korupciju”, kas izkropļojušas Dieva radīto. Tuvojoties Lieldienām, kardināls Džanfranko Ravasi Vatikānā vadījis meditācijas par dažādām tēmām, nosodot “sašķeltību, karjerismu un skaudīgumu”, kas pārņēmis Vatikāna birokrātiju, atzīmē laikraksts “The Guardian”. Kardināla Ravasi asā kritika par sajukumu Vatikāna kūrijas iekšienē notiek laikā, kad kardināli no visas pasaules ierodas Romā uz konklāvu, lai izraudzītu jaunu pāvestu.

Kā apgalvots Itālijas laikrakstā “La Respublica”, pāvests nolēmis atkāpties 17. decembrī – dienā, kad viņš saņēma ziņojumu par homoseksuālas ievirzes katoļu garīdznieku grupējumu Vatikānā, no kuriem pret dažiem esot vērsta šantāža.

Ziņojumu pāvestam iesniedza trīs kardināli, kuriem bija uzdots konfidenciāli izmeklēt šo lietu, bet tā kļuva zināma plašākai sabiedrībai. Pērn maijā tika aizturēts un apsūdzēts pāvesta kalpotājs Paopo Gabriele, kurš zadzis un publiskojis pāvesta saraksti, kas ataino Vatikānu kā intrigu un sāncensības pārņemtu iestādi. Kā raksta “La Respublica”, kardinālu ziņojumā minētas vairākas garīdznieku frakcijas, tajā skaitā viena, kuras dalībniekus “vieno seksuālā orientācija”. Ziņojumā teikts, ka dažas Vatikāna amatpersonas bijušas pakļautas laju “ārējai ietekmei”, ar kuriem viņiem bijuši “laicīgas dabas” sakari. Laikraksta ieskatā tā ir skaidra atsauce uz šantāžu.

 

Skotu kardināls apstrīd celibāta dogmu

Laužot vienu no ortodoksālā katolicisma dogmām, Britānijas katoļu baznīcas augstākā amatpersona kardināls Kīts O’Braiens paziņojis, ka nākamajam pāvestam būtu jāpārskata laulību aizliegums katoļu garīdzniekiem, jo baznīcas celibāta prasībai nav “dievišķas izcelsmes”, raksta avīze “The Guardian”. Pēc kardināla O’Braiena vārdiem, daudziem katoļu garīdzniekiem ir “lielas grūtības ievērot celibātu”. Viņaprāt, katoļu garīdzniekiem būtu jāļauj precēties un audzināt bērnus. Dažos gadījumos laulības katoļu baznīcā jau ir atļautas. Anglijas katoļu baznīcā ir uzņemti precēti bijušie anglikāņu baznīcas garīdznieki saskaņā ar politiku, ko 2011. gadā ieviesa līdzšinējais pāvests Benedikts XVI .

Kardināls O’Braiens, kurš bijis iesaistīts asos strīdos, jo nelokāmi pretojas viendzimuma laulībām un adopcijai geju pāriem, būs vienīgais katoļu baznīcas pārstāvis no Britānijas, kas martā Vatikānā piedalīsies konklāvā, kas izraudzīs pāvesta Benedikta pēcteci.

Intervijā raidsabiedrībai BBC viņš izteicies, ka katolicisma mācībā ir vairāki elementi, kas uzskatāmi par “pamata dogmatiskajiem ticējumiem”, piemēram, aborta un eitanāzijas noraidīšana, taču noteikums pret garīdznieku laulībām nav viens no tiem. 74 gadus vecais kardināls atzinis, ka pats nekad nav apsvēris laulības, jo bijis pārāk aizņemts ar pienākumiem baznīcā, bet gribētu, lai jaunajiem garīdzniekiem būtu iespēja apprecēties un veidot ģimeni. Kardināls O’Braiens uzskata, ka konklāvā būtu jāizrauga gados jauns pāvests, kas pirmo reizi daudzos gadsimtos nebūtu no Eiropas.

 

Losandželosas kardinālam iesaka palikt mājās

Skotijas katoļu baznīcas kardinālam Kītam O’Braienam gatavojoties doties uz Vatikānu, lai piedalītos jauna pāvesta izraudzīšanā, ASV daudzu katoļu draudžu ticīgie nosūtījuši petīciju kardinālam Rodžeram Mehonijam, aicinot viņu nebraukt uz konklāvu Romā.

Losandželosas bijušais arhibīskaps janvārī tika atlaists no amata, kurā bija 26 gadus, un pakļauts publiskam pazemojumam, jo bija centies aizstāvēt garīdzniekus, kas apsūdzēti seksuālā uzmācībā bērniem.

Skandālu virkne par katoļu garīdznieku seksuālo vardarbību pret bērniem apēnojusi jauna pāvesta izraudzīšanas procesu, atzīmē BBC, piebilstot, ka 85 gadus vecais pāvests Benedikts XVI dažādu iemeslu dēļ nav apliecinājis gribu apkarot šo sērgu garīdzniecības aprindās, aprobežojoties ar līdzjūtības paušanu upuriem. Redzot Vatikāna bezdarbību, katoļu aktīvistu grupa ASV savākusi gandrīz 10 000 parakstu, aicinot kardinālu Mehoniju pašam atteikties no piedalīšanās konklāvā. Iesniedzot šo petīciju, katoļu aktīvistu grupas pārstāvis Kriss Pamelijs teica, ka tajā ir pausta tūkstošiem amerikāņu katoļu sāpe par virknes garīdznieku veikto seksuālo vardarbību upuriem un viņu nodarījumu piesegšanu baznīcas vadībā. Katoļu aktīvisti uzskata, ka “tas būtu pliķis sejā visiem vardarbības upuriem, ja pēc 26 gadu ilgas šīs vardarbības slēpšanas kardināls Mehonijs dotos uz Romu kā baznīcas princis”, atzīmē BBC.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+