×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
4. augusts, 2014
Drukāt

Pēc 10 gadu ceļojuma kosmosa zonde sasniegs pētāmo komētu

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Pēc desmit gadus ilga un sešus miljardus kilometru gara ceļojuma Eiropas kosmiskā zonde trešdien sastapsies ar komētu. Tik ambiciozu projektu Eiropas Kosmosa aģentūra (ESA) vēl nekad nebija uzņēmusies. Komētas izpētīšanai veltīti 1,3 miljardi eiro.

2004.gadā palaistā zonde “Rosetta” beidzot tiksies ar savu mērķi – komētu “67P/Čurjumova-Gerasimenko”, kas šobrīd atrodas 400 miljonus kilometru attālumā no Zemes. Tas ir gandrīz trīs reizes vairāk nekā attālums no mūsu planētas līdz Saulei.

Lai nokļūtu līdz komētai, “Rosetta” četras reizes palidoja garām Marsam un Zemei, lai ar gravitācijas spēka palīdzību uzņemtu ātrumu un tad sāktu savu 31 mēnesi ilgušo hibernācijas periodu. Tas bija nepieciešams, jo “Rosetta” atradās pārāk tālu no Saules, lai to darbinātu Saules enerģija. Janvārī tika pārtraukts hibernācijas periods un tā tika “pamodināta.”

Pēc bremzēšanas manevriem zonde trešdien būs apmēram 100 kilometru attālumā no komētas. Ja viss noritēs pēc plāna, šī precīzā navigācija vainagosies ar zinātniskiem sasniegumiem.

Līdz šim komētu izpēte lielākoties notika, tikai palidojot tām garām vairāku kilometru attālumā un uzņemot attēlus. Tiek plānots, ka 11.novembrī “Rosetta” pielidos dažu kilometru attālumā no komētas un novietos uz tās 100 kilogramus smagu izpētes robotu.

Tas piestiprināsies pie komētas virsmas un sešus mēnešus pētīs tās uzbūvi un sastāvu. Kad beigsies laboratorijas
darbības laiks, “Rosetta” kopā ar komētu turpinās ceļojumu apkārt Saulei, līdz sasniegs Jupitera orbītu.
2008.gadā “Rosetta”, garām lidojot, izpētīja latviešu astronoma Kārļa Šteina (1911-1983) vārdā dēvēto asteroīdu “2867 Šteins”.

1935.un 1936.gadā Šteins strādāja Krakovas observatorijā Polijā, kur viņš pirmais noteica asteroīda “1933 OP=QP” precīzu orbītu un ieguva tiesības tai dot nosaukumu “1284 Latvia”.

Lai arī līdz šim identificēti tūkstošiem asteroīdu, tikai retais no tiem ir pētīts no neliela attāluma un tikai 14 asteroīdiem ir ar Latviju saistīts vārds.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+