Mobilā versija
Brīdinājums -1.4°C
Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Svētdiena, 11. decembris, 2016
27. oktobris, 2015
Drukāt

Pēc šķirošanas atkritumu būs mazāk

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

SIA "Vides pakalpojumu grupa" valdes loceklis Guntars Levics (no kreisās) Valsts prezidentam Raimondam Vējonim demonstrē jaunās rūpnīcas iekārtas.

Stopiņu novadā darbību sāk Baltijas valstīs vismodernākā atkritumu šķirošanas rūpnīca. Rūpnīcas īpašnieki SIA “Vides pakalpojumu grupa” cer atšķirot un nodot tālākai pārstrādei vairāk nekā 90% no sadzīves atkritumiem, kurus līdz šim noglabāja Getliņu poligonā. Eksperti gan apšauba tik lielu atšķirojamo atkritumu daudzumu, tāpēc ka to liedz dažādu atkritumu veidu atrašanās vienā konteinerā.

Iedzīvotāji Rīgā un Pierīgā patlaban gada laikā saražo 300 000 tonnu sadzīves atkritumu. Vien nelielu daļu no šā daudzuma atšķiro. SIA “Vides pakalpojumu grupa” valdes loceklis Guntars Levics vakar rādīja, ka no kopējās sadzīves atkritumu masas Igaunijā ražotās iekārtas mehāniski, ar magnētiem, lāzera stariem un elektrisko strāvu atdala bioloģiski noārdāmos atkritumus, plastmasu, plēves, metālu, papīru un kartonu, kā arī noglabājamos atkritumus (piemēram, zābakus, pamperus). Vislielākais īpatsvars atkritumos ir bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem – aptuveni 60%, otrreiz pārstrādājamā plastmasa un papīrs kopējā masā veido līdz 20%, bet metāls – līdz 2%. Atdalītos atkritumus tālāk pārdod pārstrādes uzņēmumiem, noglabā vien tos atkritumus, kurus Latvijā vai mūsu kaimiņvalstī nevar pārstrādāt. SIA “Vides pakalpojumu grupa” Getliņu poligona teritorijā ieguvusi tiesības šķirot atkritumus savā rūpnīcā uz desmit gadiem. Bioloģiski noārdāmie atkritumi no rūpnīcas tālāk nonāks turpat SIA “Getliņi eko” biogāzes stacijā, kuras ražoto siltumu un elektroenerģiju piegādā tomātu un ziedu siltumnīcai. Rūpnīcas izveidē pavisam ieguldīti 10,2 miljoni eiro, tostarp 5,1 miljons ES atbalsta naudas. Šo naudas ieguldījumu iecerēts atpelnīt 5 – 7 gados. Rūpnīcā no jauna ir izveidotas 15 darba vietas. Atkritumu šķirošanas rūpnīcas darbības sākšana ļaus Getliņu sadzīves atkritumu poligonu izmantot vēl daudzus gadus, ar šā brīža noglabājamo atkritumu daudzumu tā būtu jāslēdz nākamajos gados. Rūpnīcas darbība arī ļaus Latvijai izpildīt saistības vides nozarē, kuras tā uzņēmās, iestājoties ES.

Patlaban Getliņos nonāk teju puse no Latvijā ražotajiem atkritumiem. Rūpnīcas jauda dod iespēju šķirot aptuveni 90% no kopējā valstī ražotā atkritumu daudzuma.

Pievienot komentāru

No bezdarbnieka par uzņēmēju. Šūšanas ateljē īpašnieces Karīnas pieredze (2)Karīna Šveicare bija biroja vadītāja kādā uzņēmumā, bet... kā tas mēdz notikt, pērn palika bez darba. Pirmais ceļš, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu – reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ar obligāto informācijas noklausīšanos.
Gribi audzēt savas vistiņas, bet nezini kā sākt? Dzērbeniete Daina Šmite dalās pieredzēVistas grib audzēt arvien vairāk cilvēku, taču trūkst zināšanu, ar ko sākt. – Tas nemaz nav grūti, jo vistas ir visvienkāršāk turamie mājputni. Balva par pūlēm – olas, gaļa un mēslojums, – iedrošina dzērbeniete DAINA ŠMITE.
Gāze būs lētāka, piegāde dārgāka? (5)Atvērtā tirgū dabasgāzes rēķins būs vienkāršāks nekā elektroenerģijas rēķins
Pasaulē
INFOGRAFIKA: Budžeta prioritātes - aizsardzība, drošība, veselība2017. gada valsts budžeta prioritārās nozares ir aizsardzība, sabiedriskā drošība un kārtība, veselība, sociālā aizsardzība un izglītība.
Draugiem Facebook Twitter Google+