×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
27. oktobris, 2015
Drukāt

Pēc šķirošanas atkritumu būs mazāk

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

SIA "Vides pakalpojumu grupa" valdes loceklis Guntars Levics (no kreisās) Valsts prezidentam Raimondam Vējonim demonstrē jaunās rūpnīcas iekārtas.

Stopiņu novadā darbību sāk Baltijas valstīs vismodernākā atkritumu šķirošanas rūpnīca. Rūpnīcas īpašnieki SIA “Vides pakalpojumu grupa” cer atšķirot un nodot tālākai pārstrādei vairāk nekā 90% no sadzīves atkritumiem, kurus līdz šim noglabāja Getliņu poligonā. Eksperti gan apšauba tik lielu atšķirojamo atkritumu daudzumu, tāpēc ka to liedz dažādu atkritumu veidu atrašanās vienā konteinerā.

Iedzīvotāji Rīgā un Pierīgā patlaban gada laikā saražo 300 000 tonnu sadzīves atkritumu. Vien nelielu daļu no šā daudzuma atšķiro. SIA “Vides pakalpojumu grupa” valdes loceklis Guntars Levics vakar rādīja, ka no kopējās sadzīves atkritumu masas Igaunijā ražotās iekārtas mehāniski, ar magnētiem, lāzera stariem un elektrisko strāvu atdala bioloģiski noārdāmos atkritumus, plastmasu, plēves, metālu, papīru un kartonu, kā arī noglabājamos atkritumus (piemēram, zābakus, pamperus). Vislielākais īpatsvars atkritumos ir bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem – aptuveni 60%, otrreiz pārstrādājamā plastmasa un papīrs kopējā masā veido līdz 20%, bet metāls – līdz 2%. Atdalītos atkritumus tālāk pārdod pārstrādes uzņēmumiem, noglabā vien tos atkritumus, kurus Latvijā vai mūsu kaimiņvalstī nevar pārstrādāt. SIA “Vides pakalpojumu grupa” Getliņu poligona teritorijā ieguvusi tiesības šķirot atkritumus savā rūpnīcā uz desmit gadiem. Bioloģiski noārdāmie atkritumi no rūpnīcas tālāk nonāks turpat SIA “Getliņi eko” biogāzes stacijā, kuras ražoto siltumu un elektroenerģiju piegādā tomātu un ziedu siltumnīcai. Rūpnīcas izveidē pavisam ieguldīti 10,2 miljoni eiro, tostarp 5,1 miljons ES atbalsta naudas. Šo naudas ieguldījumu iecerēts atpelnīt 5 – 7 gados. Rūpnīcā no jauna ir izveidotas 15 darba vietas. Atkritumu šķirošanas rūpnīcas darbības sākšana ļaus Getliņu sadzīves atkritumu poligonu izmantot vēl daudzus gadus, ar šā brīža noglabājamo atkritumu daudzumu tā būtu jāslēdz nākamajos gados. Rūpnīcas darbība arī ļaus Latvijai izpildīt saistības vides nozarē, kuras tā uzņēmās, iestājoties ES.

Patlaban Getliņos nonāk teju puse no Latvijā ražotajiem atkritumiem. Rūpnīcas jauda dod iespēju šķirot aptuveni 90% no kopējā valstī ražotā atkritumu daudzuma.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+