×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
6. maijs, 2014
Drukāt

Pētījums: Neandertālieši nebija intelektuāli mazāk attīstīti par “homo sapiens” (1)

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

Divi zinātnieki apstrīdējuši hipotēzi, ka neandertālieši izmira tāpēc, ka intelektuāli bija mazāk attīstīti par “homo sapiens”.

Kolorādo Dabas muzeja universitātes kuratore Paola Villa un nīderlandiešu arheologs Vils Rūbrūks no Leidenes Universitātes norāda, ka neandertāliešu izmiršanas iemesli patiesībā esot bijuši daudz sarežģītāki.

To vidū ir krustošanās ar modernajiem cilvēkiem, kuru skaits bija daudz lielāks, un attiecīga ģenētiskā “pārmākšana” un asimilācija.

Pētījums publicēts amerikāņu akadēmiskajā žurnālā “Plos One”.

Nesen tika pierādīts, ka neandertālieši un “homo sapiens” savā starpā sajaukušies.

Līdz šim zinātnieki atsaukušies uz arheoloģiskajiem atradumiem, kas it kā apliecināja, ka neandertālieši bijuši intelektuāli mazāk attīstīti par tolaik dzīvojušajiem “homo sapiens”. Neandertālieši izmiruši tāpēc, ka viņiem bijušas sliktāk attīstītas valodas, ieroču izgatavošanas un medīšanas iemaņas, kā arī tie gausāk ieviesuši jauninājumus un dibinājuši sociālas saites, uzskata daudzi pētnieki.

Taču pēc “sistemātiskas arheoloģisko datu pārskatīšanas” Villa un Rūbrūks nonākuši pie secinājuma, ka tie neatbalsta hipotēzi par neandertāliešu zemāko “tehnoloģisko, sociālo vai kognitīvo attīstītību”.

Gan neandertāliešu, gan “homo sapiens” apbedījumos atrasti mākslas darbi un rotaslietas, taču tikai pēdējo gadījumā tas uzskatīts par netiešu pierādījumu sarežģītas valodas sistēmas esamībai, uzsver pētnieki.

Viņi arī noraidījuši pieņēmumu, ka neandertālieši bijuši sliktāki mednieki.

Zinātnieki uzskata, ka pie “nepareizā” neandertāliešu izmiršanas skaidrojuma vainojams pārāk mazais pieejamo datu apjoms, kā arī līdzšinējo pētnieku aizspriedumi.

“Zinātnieki salīdzināja neandertāliešus nevis ar laikabiedriem citos kontinentos, bet gan ar to pēctečiem,” sacīja Villa. “Tikpat labi varētu salīdzināt pagājušā gadsimta sākumā ASV un Eiropā plaši izmantoto “Ford Model T” automašīnu ar mūsdienu “Ferrari” un secināt, ka Henrijs Fords bija intelektuāli mazāk attīstīts par Enco Ferrāri.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nu nav viņi izmiruši! 9.maijā atkal sanāks kopā Pārdaugavā.

Draugiem Facebook Twitter Google+