×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
7. marts, 2014
Drukāt

Pikets pie Izglītības ministrijas – pilns nekaunības un melu
 (54)

Foto: Timurs SubhankulovsFoto: Timurs Subhankulovs

Pikets krievu skolu atbalstam. Pie Izglîtîbas un zinâtnes ministrijas otrais brîdinâjuma pikets krievu skolu atbalstam. Vaïòu iela 2. 06/03/2014 foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avîze

“Mūsu zeme, mūsu valsts, mūsu valoda, mūsu skolas,” tas bija viens no saukļiem, ko pie Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) skandēja daži desmiti “Nepilsoņu kongresa” aktīvistu, kuri bija ieradušies protestēt pret latviešu valodas lomas pieaugumu krievu skolās.

Jau pirms piketa “trieciengrupa” – aptuveni 15 cilvēki – bija sapulcējusies Bastejkalnā, kur “Nepilsoņu kongresa” veidotā nepārstāvēto parlamenta priekšsēdētājs Valērijs Komarovs apmācīja, kā bļaustīties pie ministrijas. Cita starpā viņš pamācīja: ja pie piketētājiem atnāks ministre Ina Druviete, ar viņu nevajag runāt, bet gan klaigāt “Pozor! Provokator! Pošla von!” (“Kauns! Provokators! Lasies prom!” – krievu val.) Šo ministres pazemošanas plānu gan neizdevās īstenot.

Vienu no saukļiem, kas izskanēja Bastejkalnā, varētu tulkot aptuveni šādi: “Ministrijai – plukš! Šaujam!” Kad jautāju V. Komarovam, vai šāds sauklis nebūs pārāk provokatīvs, jo sevišķi apstākļos, kad Ukrainā norit karadarbība, viņš izplūda garā tirādē, kuras galvenā doma laikam gan bija tāda, ka provocē paši latvieši, ja vēlas, lai krievu bērni mācās latviešu valodu. Jāpiebilst, viņš arī uzstāja, ka sarunāties mēs varam tikai krieviski vai angliski. Latviski viņš nerunāšot, jo valdība gribot atņemt viņa trīs bērnus un asimilēt.

Šie paši meli par valdības plāniem tika izplatīti arī pie ministrijas. V. Komarovs sanākušajiem paziņoja: “Valdība grib slēgt visas krievu skolas. Jau no šā gada būs tikai 20 procenti stundu krievu valodā!”

Lieki teikt, ka tā nav taisnība – skolas neslēgs un šogad nekādas pārmaiņas tajās nav paredzētas.

Kāpēc tā jāmelo, jautāju “Nepilsoņu kongresa” valdes loceklim Miroslavam Mitrofanovam. “Nezinu,” viņš attrauca. “Bet tas, ko grib darīt ministrija, ir vēl sliktāk. Ja tikai 20 procenti būs krieviski, izglītības kvalitāte kritīsies, bet segregācija saglabāsies.” Vai tad tajās mazākumtautību skolās, kur jau tagad mācās gandrīz tikai latviski, ir slikta izglītības kvalitāte? “Tā nevar salīdzināt, jo tāda sistēma pārsvarā ir citās mazākumtautību, ne krievu skolās,” atbildēja M. Mitrofanovs. Kāpēc lai krievu bērni būtu mazāk spējīgi par citiem cittautiešiem, nekļuva skaidrs.

Provokatīvais sauklis par šaušanu tomēr pie ministrijas neizskanēja, bet V. Komarovs skandēja zvērestu, kurā cita starpā solījās nebaidīties “gulties zem lodēm, lai saglabātu krievu valodu un nodotu to saviem mazbērniem”.

Protestētāji nolēmuši IZM nu saukt par Tumsas ministriju, tāpēc visbiežāk lietotais sauklis bija “Tumsas ministrija, uz redzēšanos!” Tika vicināti arī plakāti, kas, šķie, saglabājušies no desmit gadus seniem protestiem pret izglītības reformām: “Rokas nost no mūsu skolām!”, “Mazākumtautību skolas – mūsu bagātība”, kā arī “Krievi nepadodas!”.

Ielas pretējā pusē daži toties protestēja pret šādu ālēšanos. Pensionāre Guna Skangale bija atnākusi ar Latvijas karodziņu un plakātu: “Patīk dzīvot Latvijā, mācies valsts valodā. Bērni visā pasaulē mācās valsts valodā.” “Esmu atnākusi, lai atgādinātu: Satversmē ierakstīts, ka valsts valoda ir latviešu valoda. Ja kādam tas nepatīk, viņš var šo valsti pamest,” sacīja G. Skangale. “Nedrīkst bērnus rīdīt pret savu valsti. Mēs varam sadzīvot, bet es nevēlos šādus mītiņus. Tāpēc man ir drosme nostāties pret šo pūli.”

Ina Druviete pie protestētājiem tiešām atnāca, kā iepriekš bija solījusi. Taču viņa ieradās tad, kad pikets jau bija noplacis. Kādas kundzītes uzsāka ar ministri sarunu. “Vai jūs varat apsolīt, ka krievu skolas neslēgs ciet, ka tā ir tikai pļāpāšana?” vaicāja kāda kundze. “Varu apsolīt,” atbildēja ministre. “Krievu skolas būs, bet jāmācās būs latviski. Protestiem nav pamata, jo nav pat paredzēta reforma, bet tikai esošās sistēmas nostiprināšana.”

Kaut kur pūļa aizmugurē kāds gan izdvesa “Pošla von”, taču atsaucību šis sauklis neguva. Tad pat V. Komarovs bija spiests uzvesties mierīgi un pieklājīgi. Viņš I. Druvietei iesniedza prasību sarakstu.

Izrādās, protestētāji vēlas pat palielināt krievu valodas lomu izglītībā. Piemēram, tiek pieprasīts atgriezties pie sistēmas, kad krievu skolās galvenā apmācības valoda ir krievu un valsts finansēta augstākā izglītība krievu valodā līdz pat doktorantūrai.

I. Druviete teica, ka nav gatava šobrīd analizēt protestētāju prasības, taču ir gatava ar viņiem tuvākajā laikā tikties.

Pēc trim nedēļām plānota vēl kāda protesta akcija, uz kuru V. Komarovs aicināja ņemt līdzi “savus draugus”.

Pievienot komentāru

Komentāri (54)

 1. Prieks skatīties, kā Druviete spējīga ar kreiviem un kreivu žurnālistiem runāt. Nav jau nekāda Sudraba, kas paģība nevienu interviju kreivu žurnālistiem tā arī nesniegusi ! 🙂

 2. Vai tiešām krievi ir stulbāki par čigāniem ? Čigāni runā savā ,latviešu , krievu un tagad jau arī angļu valodā. Visur pasaulē jāmācās tās valsts valodā ,kurā atrodies !!! Kāpēc Lai Latvijā būtu izņēmums ???Man mazdēls šogad sāka mācīties Anglijā, un jau janvārī bija labākais skolēns klasē ! Bērniem nāk par labu , jo vairāk valodas prot !!!

 3. Te nu mēs redzam mūsu atbrīvotāju, smirdoņu no viņu netīrajām, nemazgātajām apakšbiksēm un sapuvušajiem zobiem, un redzam mūsu slavenās DP bezspēcību un droši vien arī korumpētību, jo kā var daži cilvēki, kas ir saskaitāmi uz rokas pirkstiem maitāt gaisu un kurināt naidu. Kauns mūsu slavenajai valdībai, uzpirktajiem ierēdņiem, deputātiem, kam nauda svarīgāka par savu tēvzemi, jums mērkaķi nekā nav svēta, izņemot tikai naudu.

  • Какой яркий образец «высоко культурного и толератного» отношения к другим людям, не разделяющим ваших взглядов! Да с таким отношением, шли бы вы, знаете куда….

 4. Jālikvidē krievu bērnudārzi!! Jau šodien!!
  Un dabīgi, ka tālāk viņi mācīsies tikai latviešu valodā!!!
  Divu plūsmas skolas noved pie sabiedrības šķelšanas!!!

 5. Jāatstāj krievu skolas, bet jānomaina ar latviešu skolotājiem!!!
  Skolotājiem jābūt lojāliem Latvijas valstij līdz ar to arī mācībām jānotiek Latvijas valsts patriotisma garā un perfektā latviešu valodā!!!!!

 6. īr krievu cenzūra!!!
  Ja solīdi, bez lamu vārdiem komentēts pret krieviju, komentārs tūlīt tiek izdzēsts!!!!!!!!!!!!!!!

 7. t3x var mineet, kam ir izdeviigi shaadi meli …

 8. Man nez kaapeec tas viss izskataas peec taadas pirmsnaaves agonijas,jo nav vairs,kas vinus atbalsta,visi jauniesi vairaak vai mazaak maak runaat latviski,bet seit savaakusies kautkaadi dinozauri,kas nevar paardziivot PSRS sabruksanu.

 9. Nēesmu pret ēbrejiem, nesaprotu kapēc krievu tiesības pie mums aizstāv ēbreji. Mošs krieviem nemaz nevajag?

 10. Krievu bezkaunibai un visatlautibai nav robezu.Cik ilgi sava zeme bus jaklausas so sovinistu murgi.

 11. quo vadis,Latvia? Atbildēt

  Mitrofanovs domā , ka krievu skolnieki ir stulbāki par citiem skolniekiem-cittautiešiem !?!?Vai varbūt tie bļaustītāji ir stulbāki ?

 12. Delfi pārkāpj visas robežas un viņu HAKERI lien klientu datoros!!!

 13. “Varu apsolīt,” atbildēja ministre. “Krievu skolas būs, bet jāmācās būs latviski.
  Ģeniāla ministres atbilde!( apavu pāris būs,bet…jāvelk kājās tikai kreisajai kājai paredzētās kurpes??)
  Aizplīvurotā sabiedrības šķelšana pēc nacionalitātes principa? Ko teiks Broka?
  Vai ministrei nav zināma privāto skolu sistēma?Lai mācās kaut vai Tambu-Lambu valodā.Bet izlaiduma finālā – eksāmens valsts valodā.

 14. Vai tiešām izglītības ministre Druvietes kundze nesaprot, ar kādiem mērķiem šis huļigānu bars bija salasījies? Šitiem nekas nav jāskaidro. Vienkārši bija jāizsauc policija, lai fiksētu un aizturētu provokatorus un organizētājus, piem. – Komarovu, un jāsauc viņus pie atbildības par vardarbības draudiem un nacionāla naida kurināšanu.

  • Druvietei
   Tad kam vajadzīga šāda segregācija? Kam vajadzīgas krievu skolas, kurās mācās latviski?

 15. vagoni….vagoni…..vagoni….daudz vagonu…..vagonu ir daudz…..lopu vagoni……daudz lopu vagonu…
  uz austrumiem brauc…..atpakal netiks…..netiks nekad…..nekad….,
  Okupacijas seku likvidesana, ieskaitot kompensacijas piedzisanu par nodaritajiem zaudejumiem .
  Noziegumiem pret cilveci NAV noilguma !

  • Успокойтесь доктор. Вам точно надо на приём к другому доктуру, к психиатру.
   А вагонов я вам не дам! А своих у вас наверняка нет.

 16. Šī varza nov pārmācāma. Ne jauns ne vecs

 17. Lai aizbrauc uz citām Eiropas valstīm un pabļaustās,,Tur arī daudz krievu dzīvo.

 18. sočos kā reiz viesnīcas tukšas pēc olimpiskajām spēlēm, tā kā būs kur izmitināt tos,kuri vēlas krievu mēlē mācīties un runāt

 19. Kristaps Samtiņš Atbildēt

  Pretīgi sovjetu viepļi

 20. Kad sauks pie atbildības piķeta vadītāju par ministres apsaukāšau par zagli??!!!

 21. brauciet uz krieviju un macaties tur skolas un stradajiet,ko jus te darat?Latviski tikunta nemakat runat!!!!…

 22. Normāla saruna ar krievu lielšovinistiem taču nav iespējama! Nākošreiz kliegs tāpat kā Ukrainā:fašisty,fašisty…Tiesāt vajadzēja par bērnu iesaistīšanu provokatīvās pretlatviskās akcijās. Re kā, “Mūsu zeme, mūsu valsts, mūsu valoda, mūsu skolas”. Okupantiem jau viss te piederot.Politiķi,beidziet izdabāt,dariet taču savu darbu latviskuma stiprināšanā!!!

 23. Nesaprotu, kāpēc Krievijā ir tikai viena valsts valoda, bet derētu vismaz četrdesmit, ja ne vairāk, jo tur dzīvo daudz citu tautību. Nu vismaz ķīniešu valoda būtu otrā valsts valoda, un tad arī viņi, iespējams, kliegs Krievija- mūsu zeme!

 24. Druviete: Krievu skolas būs, bet jāmācās būs latviski. 🙂 Labs!

 25. Iepriekš atvainojos par sumbru mana galvā. Mēs šodien svinējām 8.martu! Dāmas, es apsveicu jūs!
  Вы нас не слышите и не хотите слышать! Пока на эти пикеты выходят те, кто не работает! А завтра, на них выйдем мы, такие «мирные протестанты с кокейлями молотава в руках и с дубинками», мирно так забрасаем министерство коктейлями молотова, очень мирно поколотим охрану министерства и полицию, и даже очень мирно и миробиво подвесим министра за ноги, ну или за шею, уж как получиться. А что, вы же поддержали протесты в Киеве, ведь майдан это так демократично, это так по европейски. Или вы опять будете придерживаться двойной морали?!
  В этом вопросе есть две строны. Надо ли знать латышский язык – да, безусловно! Надо ли переводить все школы на латышский язык? Ответ нет!!! Это вовсе не не нужно! Достаточно только обеспечить качественное преподавание языка и всё! Но вам же этого мало, вы же хотите, чтобы наши дети стали ненавидеть своих родителей! Вы хотите, чтобы они стали такими как вы! Чтобы они невидили всё русское! Мы этог не хотим и не допустим! Это наши дети, а не ваши!

  • zakon boga više vašego uma! b v bibliji skazano:esli vi živete na zemle drugogo naroda ,stante časrtju etogo naroda! s levitom but levitom ,s evrejem , but evrejem! vaši trebovanija russogo jazika protivorečat zakonu bioga!vspomnite skazku o zolotoj ribke1 staruha ostalas u razbitogo korita !

   • Извините! Где это в библии сказано, что мы живём нат земле другого народа!? Вы врите, да не завирайтесь!!! В библии сказано: и возлюби ближнего своего, к примеру. И что, возлюбили? Что то не заметно. С вашей непомерной гордыней, как бы вам самим не остаться с разбитым корытом.

    • Vai Krievijā ir citu tautības skolas??? Kāpēc krievu valoda ir jāpieņem citiem, kā sava valoda? Ja reiz plāno dzīvot citā valstī tad arī ir jārespektē tās valsts likumi un valoda!!! TIKAI Jūs nezkāpēc necienat nevienu!!! Jūs vienmēr visi apspiež…. Ak Jūs nabadziņi….

     • Ja, Krievijā ir citu tautības skolas! Pat vairāk, katrai republikai ir savas valsts valoda. Bet tas jūs ne interese, jums vienalga, jums galvā tikai okupācija un vairāk neko! Kāpēc jums ne ienāk prātā, ka Latvija pieder ne tikai jums vienīgiem, ber āri mums. Mūsu tautas kopīgi dzīvoja šajā zemē ļoti, ļoti ilgi. Un es dzīvoju savā valstī, ne citā, bet savā! Tikai šitā valsts negrib man dzirdēt, un jūsu politiķi āri. Nu, un ko man jādara lai jūsu valdība man sadzirdēja? Uztaisīt maidanu?!
      Ak vai, Marta, mēs ne esam nabadziņi, nabadziņi tieši jūs visi, tādi mazie nelaimīgie rūķīši….
      P.S. es esmu gadāmi bagāts vīrs, un es ne mācījos latviešu skolā.

   • Ja tu gribi, lai tavi bērni mācās krieviski, sūti viņus uz Krieviju mācīties, tev taču neviens netraucē 😉

  • nepiesārņojiet diskusiju ar krilicu!!!!

  • Kad izsauksiet tankus? Putiens aicina atgriezties dzimtenē. Kur ir jūsu patriotisms? Tālie Austrumi apdraudēt. Vperjod i spesnej….

 26. zemnieks pret vabolēm Atbildēt

  Ko tu idiotiem padarīsi. sanākuši veci komuņagas žīdi, kam smiltis birst un “kačā pravas” par valsts skolām. Analfabēti!

 27. Pilnīgu nekompetenci izrādīja tas “tīvī” 3 “žurnālists” vairākkārt valsts skolas, kurās māca krievu valodā, nosaukdams par mazākumtautību skolām, līdz ar to maldinādams skatītājus, varbūt neapzināti, bet vēršoties pret Latvijas valsts interesēm, apmelodams valsti un kurinādams nacionālo naidu un pilnīgi deformēdams jēgu notiekošajam. Nekavējoties jāatlaiž no darba.

 28. Ka paliek ar to,ka ministri nosauca par zagli…vai par to nesodīs?!Jāsoda bļāvējs.

 29. Pastavīgi meli jau no padomijas laikiem,uzticēties nekad nevar. mantota no žīdiem….

 30. ka kaut kas tamlīdzīgs tiktu pieprasīts Vācijā – tur taču dzīvo 4 miljoni (!) krievu!

  • Jā gan, Hamburgā uz katra stūra dzirdama krievu valoda. Bet iestādēs un skolās gan nē. Ka tik pēc Ukrainas nesāk psihot arī Vācijas krievi……

 31. kamēr pastāvēs Valsts skolas un krievu skolas nekas Latvijā nemainīsies,jābūt vienotai izglītības sistēmai.Nav pieļaujams ka bērni mācās no dažādiem mācību līdzekļiem,vieniem māca vienu otriem citu.

  • vācijā krievi neko tamlīdzīgu neprasa un neprasīs,jo momentā dabūs pa zobiem un nekāds putins viņus nevarēs pasargāt. to var atļauties tikai pie mums.

 32. Pieteik paskatīties uz šiem zināmajiem tipiem un kļūst skaidrs, ka būs meli un cūcības!
  Nav saprotams, vai tiešām šie tipi ir neaizskarami??? Ja latvietis kaut ko tādu atļautos, sen jau būtu dabūjis trūkties, bet šie grozās un grozās!
  Kā mums šie krievu bļauri ir apriebušies!!!!

 33. “Mūsu zeme, mūsu valsts, mūsu valoda, mūsu skolas,” ar šo saukli varat kāpt vilcienā un braukt uz Krieviju!!!! Te ir Latvija un jāmācās ir valsts valodā kā jau jebkurā normālā valstī!!!

  • Pilnigi piekritu!!! Latvijā jārunā latviski !!!!

   • Es tik nesaprotu vienu…. Ja viņiem te ir tik slikti, kāpēc nebrauc uz savu Krieviju – savu valsti…?! Tur nebūs jāmācās latviešu valoda, varēs runāt krieviski un mācīties savās skolās…. Padomju laiki beigušies!!! Tikai viņi to nespēj saprast…. Ka tik pakarot, ja neizdabā….

 34. Varbūt b.Komarovs prasīs valsts finansētas krievu skolas arī citās Eiropas valstīs ,arī tur taču krievu papilnam!

 35. Patīk dzīvot Latvijā,mācies valsts valodā
  Bērnus visā pasaulē maca valsts valodā

  Visu cieņu sievietei ar šo plakātiņu.

 36. vai,vai,valdības vīri domajat,domajat likumus ar steigu,tas jau ir par daudz.kā cilvēki nesaprot janepatīk šis valsts likumi ,valoda,valdība ir taču izvēle meklē citu vietu,bet uzvesties kā iekarotājiem ir cūcība.

Draugiem Facebook Twitter Google+