×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
26. augusts, 2013
Drukāt

Pirmo reizi publikai pieejama “ABLV Bank” veidotā kolekcija Laikmetīgās mākslas muzejam

foto - publicitātesfoto - publicitātes

Rīgas Mākslas telpālīdz 27. oktobrim skatāma izstāde “…lai gadījums kļūtu par notikumu…”, kas pirmo reizi plašākai publikai ļauj iepazīties ar “ABLV Bank” veidoto kolekciju topošajam Laikmetīgās mākslas muzejam. Izstādē apskatāmi vairāk kā trīsdesmit izcilu mākslinieku darbi, tai skaitā kolekcijas jaunieguvumi – Katrīnas Neiburgas, Kriša Salmaņa, Evelīnas Deičmanes, Dmitrija Gutova un mākslinieku grupas “Zilie deguni” mākslas darbi.

Vienošanās ar LR Kultūras ministriju paredz, ka “ABLV Bank” kolekcijas veidošanā desmit gadu laikā ieguldīs vienu miljonu latu un tā kļūs par topošā Laikmetīgās mākslas muzeja kolekcijas sastāvdaļu. Kolekciju jau kopš 2005. gada palīdz veidot starptautiska profesionāļu žūrija, izvēloties izcilus Latvijas mākslinieku, kā arī nozīmīgu tuvējā reģiona mākslinieku darbus. Pirmo apjomīgo kolekcijas izstādi veidot uzaicināta kuratore, Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese.

Kuratore Solvita Krese par izstādes koncepciju: “Izstādes nosaukums ir atsauce uz franču filozofa Ž. P. Sartra teikto “Lai visparastākais notikums pārvērstos par piedzīvojumu, vajag – un ar to pietiek – sākt to atstāstīt.” Lai mākslas darbs kļūtu par piedzīvojumu, to ir nepieciešams izstāstīt, iekļaujot izstādē, kolekcijā, iznesot publiskā telpā. Mainot šos ietvara nosacījumus, veidojot jaunu kontekstu, mēs katru reizi varam iegūt citu stāstu un iespēju mākslas darbu tulkot atšķirīgi, atklājot arvien jaunus nozīmes slāņus. Šoreiz stāsti kļūst par izstādes pavedienu, atklājot mākslas darbu aizkadra norises, izceļot autoru zemsvītras piezīmes, sarunu fragmentus, zīmīgus gadījumus, laikmeta nospiedumus – faktus, hipotēzes, baumas un minējumus, kas bieži vien pievieno negaidītu kontekstu mākslas darbam un ļauj to izprast un tulkot daudz garšīgāk.”

Mākslinieki, kuru darbi apskatāmi izstādē: Ēriks Apaļais, Juris Araks, Jānis Avotiņš, Arnis Balčus, Aigars Bikše, Juris Boiko, Māra Brašmane, Evelīna Deičmane, Andris Eglītis, Gints Gabrāns, Barbara Gaile, Andris Grants, Dmitrijs Gutovs, Kristaps Ģelzis, Ieva Iltnere, Kaido Ole, Oļegs Kuļiks, Maija Kurševa, Leonards Laganovskis, Imants Lancmanis, Paulis Liepa, Katrīna Neiburga, Vigantas Paukštas, Miervaldis Polis, Inta Ruka, Krišs Salmanis, Alnis Stakle, Antanas Sutkus, Andress Tolts, Aija Zariņa, “Zilie deguni”.

“ABLV Bank” Laikmetīgās mākslas kolekcija tiek regulāri papildināta, šobrīd to veido 31 mākslinieka 204 darbi. Kolekcijas jaunieguvumu skaitā ir krievu mākslinieku grupas “Zilie deguni” skandalozākais darbs “Žēlsirdības laiks” – fotogrāfija, kurā redzami skūpstā savienojušies vīrieši milicijas formas tērpos. Lai gan veltīts ārzemju idiomu burtiskai vizualizācijai, izstādīts Venēcijas biennālē un citviet, mākslas darbs papildu uzmanību piesaistīja pēc Krievijas Kultūras ministra aizlieguma Zilo degunu darbu izstādīt Parīzē, nodēvējot to  par pornogrāfisku un Krieviju apkaunojošu. “ABLV Bank” Kolekcija papildināta arī ar Katrīnas Neiburgas darbu Solitude, par kuru  2009. gadā K. Neiburga saņēma Purvīša balvu. Kolekcijas jaunieguvumu skaitā ir arī Kriša Salmaņa un Evelīnas Deičmanes un Dmitrija Gutova darbi.

Izstādi “…lai gadījums kļūtu par notikumu…”  papildinās izrāde kā laikmetīgās mākslas  izpausme  teātra valodā (izrādes radošā komanda: Inese Mičule, Juris Djakonovs, Ģirts Šolis, Vilnis Vējš, Kārlis Freimanis, Laila  Baumane  u.c.), kā arī mūsdienu tehnoloģijās balstīta izglītojoša spēle, kas 9.-12. klases skolēniem ļaus laikmetīgās mākslas darbus saistīt ar fizikas, ķīmijas, vēstures, matemātikas un citām zināšanām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+