Apbrīno

Pita un Kotijāras Kasablanka 16

Publicitātes foto

Viena no šī gada gaidītākajām melodrāmām “Sabiedrotie” ir Holivudas veterāna Roberta Zemeka jaunākā lente, kur galvenās lomas atveido Breds Pits un Mariona Kotijāra un ko uz mūžiem pavadīs arī dzeltenas ziņas, kas it kā pielika punktu Pita un Andželīnas Džolijas attiecībām.

Maikla Kērtica “Kasablanka” (1942) uz visiem laikiem kino vēsturē ir ierakstīts kā viens no skaistākajiem lielā ekrāna mīlasstāstiem, bet stāsti no tās uzņemšanas laukuma ar katru reizi iegūst arvien jaunas nokrāsas, kaut pagājis tik daudz gadu, kopš Ingrīda Bergmane, Hamfrijs Bogarts un Pols Henrīds izspēlēja mīlas trijstūri, kura notikumi norisinās Marokas lielākajā pilsētā, kas… pilnībā izbūvēta “Warner Bros.” paviljonos. Visi mēģinājumi pat kaut tikai pieskarties “Kasablankai”, lai to pārvērstu citādos lielā ekrāna notikumos, šo kino vēstures leģendu apzīmogojuši ar neaizskaramās un nepārveidojamās statusu – savu vietu izdevās iemantot vien Vūdija Allena 1972. gada filmai “Spēlē to vēlreiz, Sem”, kurā no Kērtica lentes ir izmantots daudz atsauču. Taču nu Kasablankas kā mīlas pilsētas statusu uzpucējis Holivudas veterāns Roberts Zemekis, kura uzņemtu filmu vidū ir gan “Atpakaļ nākotnē” sērija, gan “Forests Gamps” (1994) un “Pamestais” (2000) un kura prasmi apliecina gan “Oskars”, gan “Zelta globuss”.

1942. gads, aģents Makss pretizlūkošanas uzdevumā nonāk Kasablankā, un jau pirmajā vakarā viņš iepazīstas ar savu “sievu”. Darba attiecības drīz gan pāraug nopietnās jūtās, un Mariona piekrīt kļūt par Maksa sievu, un ģimenei drīz pievienojas apburošā Anna. Taču Makss saņem ziņu, ka Mariona, iespējams, ir vācu spiedze. Kaisle, Otrā pasaules kara elpa, neziņa, drošsirdība – pārliecinoši atslēgas vārdi, lai noturētu skatītāju uzmanību, un Roberts Zemekis to arī dara, izmantojot Holivudas mitoloģiju, vecmodīgas un apzinātas atsauces uz “zelta laikmeta” Holivudas kino narāciju, kā arī nostalģiju. Rezultāts – klasiskas melodrāmas un spiegu filmas apvienojums ar trillera piešprici, kura zvaigzne ir Mariona Kotijāra, un šīs oskarotās francūzietes priekšā piekāpjas Breds Pits, jau ceturto reizi iekļaudamies filmēšanas komandā, kas atklāj Otrā pasaules kara stāstu.

Diemžēl vai par laimi, bet Roberts Zemekis nav Maikls Kērtics – “Sabiedrotajiem” gar degunu ies slavas dziesmas un atsevišķs plauktiņš kino vēstures arhīvā. Un no salīdzināšanas šai lentei neizsprukt, kaut arī stāsti ir dažādi, taču skatītāja iepriekšējā pieredze dara savu, bet orientēšanās Holivudas zīmju valodā izgaismo centienus retro stilam noplēst mūsdienu tehnoloģisko iespēju uzslāņojumu un arīdzan no senajiem laikiem aizgūtu spēles stilu, kurā savažotais Breds Pits tā arī nav uztaustījis sava varoņa pulsu un kas ne uz brīdi nerada ticamības iespaidu. Pat par spīti tam, ka, piemēram, jau minētajā “Kasablankā” notikumu ticamības moments ir nulle, taču aktieru savstarpējā ķīmija ļauj ticēt Ilsas un Rika stāstam, kas izpaliek Marionas un Maksa attiecībās.

 

UZZIŅA:

“Sabiedrotie”/”Allied”

ASV, 2016.

Režisors: Roberts Zemekis

Lomās: Breds Pits, Mariona Kotijāra, Džareds Hariss, Metjū Guds, Lizija Keplena, Augusts Dīls, Saimons Makbērnijs

No 25. novembra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino” un kinoteātros Ventspilī, Valmierā, Liepājā, Siguldā, Cēsīs, Daugavpilī un Rēzeknē

LA.lv