Plāno atļaut ievest Latvijā donora dzimumšūnas no citām valstīm 0

Rīt Valsts sekretāru sanāksmē plānots izskatīt grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kas paredz valstī atļaut ievest vai izvest donora dzimumšūnas.

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Šobrīd likums nosaka ierobežojumus medicīniskajā apaugļošanā Latvijā un paredz, ka nav atļauts importēt vai eksportēt donora dzimumšūnas vai embriju, ja starptautiskajos līgumos, ko apstiprinājusi Saeima, nav noteikts citādi.

Šo ierobežojumu plānots izslēgt, lai izpildītu Eiropas Parlamenta (EP) un Padomes direktīvas 2004/23/EK par kvalitātes un drošības standartu noteikšanu cilvēka audu un šūnu ziedošanai, ieguvei, testēšanai, apstrādei, konservācijai, uzglabāšanai un izplatīšanai noteiktās prasības, tādējādi nodrošinot dalībvalstīm, kā arī trešām valstīm, audu un šūnu, tai skaitā reproduktīvo šūnu pieejamību ārstniecībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

EP direktīva neaizliedz reproduktīvo šūnu importu vai eksportu. Vienlaikus tā nosaka, ka dalībvalstis veic visus vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu, ka tiek ievēroti visi kvalitātes un drošības standarti, ka visu audu un šūnu importu no trešām valstīm uzņemas šīm darbībām akreditēti, iecelti, pilnvaroti vai licencēti audu centri un ka importētos audus un šūnas var izsekot no donora līdz saņēmējam un otrādi.

Jau ziņots, ka, sākot ar šā gada septembri, no valsts budžeta tiek apmaksāta neauglības cēloņu noteikšana un mākslīgā apaugļošana, bet no novembra 100% apmērā tiek kompensēti zāļu izdevumi neauglības ārstēšanai.

Līdz šim nav apkopoti dati par neauglīgo personu skaitu Latvijā, tomēr VM pieņem, ka tādas ir apmēram 8% no reproduktīva vecuma personām, jo vidēji Eiropā neauglīgo personu skaits ir apmēram no 8% līdz 10%.

Latvijā vidēji gadā tiek veiktas 1100 ārpusķermeņa apaugļošanas procedūras un mākslīgās apaugļošanas dēļ katru gadu dzimst apmēram 200 līdz 300 bērnu.

Latvijā par dzimumšūnu donoru var būt vesela persona – vīrietis vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem. Noteikts arī ierobežojums, ka medicīniskās apaugļošanas rezultātā no viena dzimumšūnu donora dzimumšūnām dzimušo bērnu valstī nedrīkst būt vairāk par trim, izņemot daudzaugļu grūtniecības gadījumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.