Reklāmraksti

Praktiski padomi, kā atbrīvoties no putekļu ērcītēm0

Publicitātes foto

Putekļu ērcītes ir mikroskopiski organismi, kuri barojas ar mirušajām cilvēka šūnām. Tās ir radniecīgas zirnekļiem, tomēr ir ievērojami mazākas. To garums ir aptuveni trešā vai ceturtā daļa no milimetra, tādēļ ar neapbruņotu aci tās saskatīt ir grūti. Ir pieņemts uzskatīt, ka putekļu ērcītes dzīvo tikai gultā, tomēr tā gluži nav. To dzīvesvieta var būt ne tikai matrači un gultas veļa, bet arī polsterētas mēbeles, paklāji un aizkari.

Putekļu ērcīšu dzīves vide ir ļoti līdzīga cilvēku dzīves apstākļiem – tām patīk tāda pati temperatūra kā cilvēkiem, ideālos apstākļos apmēram 24-27 grādi. Tradicionāli tās dzīvo matračos, jo polsterējums ļauj tām izveidot mājokli, turklāt mēs, paši to neapzinoties, tās apgādājam ar barību – savām mirušajām ādas šūnām, kuru mūsu gultasvietā parasti ir pārpārēm. Ar dzīvajām šūnām putekļu ērcītes nebarojas.

Pretēji izplatītam uzskatam putekļu ērcītes nekož. Izsitumi, kas var rasties uz ādas, ir nevis kodumi, bet alerģiska reakcija. Ja uz ķermeņa skaidri saskatāmas kodumu pēdas, tad pie vainas būs bijis kāds cits kukainis. Mūsdienās alerģija pret putekļu ērcītēm ir visai izplatīta. Simptomi ir tādi paši kā jebkurai alerģiskai reakcijai – iesnas, sasārtušas acis, šķaudīšana.
No putekļu ērcītēm var atbrīvoties, radot tām nelabvēlīgus dzīves apstākļus gan temperatūras, gan gaisa mitruma gan iespējamās dzīves vides ziņā.

Tām netīk sausa vide, tāpēc, ja mājoklī tiek kontrolēts gaisa mitrums, rūpējies par to, lai tas nebūtu augstāks par 50%. Tas jādara tādēļ, ka putekļu ērcītes ūdeni nevis dzer, bet uzsūc ar savu ārējo skeletu. Jo sausāks gaiss, jo grūtāk putekļu ērcītei nodrošināt sevi ar vajadzīgo ūdens daudzumu. Ne velti tās pamatā dzīvo tajos mājokļos un reģionos, kuros ir lielāks gaisa mitrums un patīkams siltums.

Tā kā alerģija pret putekļu ērcītēm ir visai izplatīta, tad daudzi ražotāji piedāvā īpašus matraču un spilvenu pārvalkus, lai cīnītos ar šo problēmu. Mūsdienās pat ir nopērkami matrači (skatīt https://220.lv/lv/mebeles-un-interjers/gulamistabas-mebeles/matraci), kuri radīti tam, lai būtu ērti gulēšanai un lai tajos nevarētu dzīvot putekļu ērcītes. Ja esošais matracis jau nokalpojis labu laiku un ir aizdomas par putekļu ērcīšu klātbūtni tajā, labāk laicīgi to nomainīt pret jaunu, turklāt tādu, kurā putekļu ērcītes nedzīvos.

Gan tad, ja zini, ka mājās ieviesušās putekļu ērcītes, gan tad, ja neesi par to drošs, reizi nedēļā izmazgā gultas veļu verdošā ūdenī. Ja gultas veļas materiāls neatļauj to mazgāt vispār vai mazgāt tik augstā temperatūrā, tad to var arī sasaldēt uz nakti, jo arī temperatūra zem nulle grādiem putekļu ērcītēm nebūs tīkama. Atceries, ka tas attiecas ne tikai uz pārvalkiem, bet arī pašiem spilveniem, jo tie var būt labvēlīga vide putekļu ērcīšu dzīvei.

Ja iespējams, iekārto mājokli tā, lai tajā būtu pēc iespējas mazāk putekļu ērcīšu dzīvei piemērotu vietu. Atsakies no paklājiem, aizstāj aizkarus ar žalūzijām un izvairies no polsterētēm mēbelēm. Labs risinājums viesistabas mēbelei ir ādas dīvāni. Dabiskā āda gan piemērosies vajadzīgajai temperatūrai, gan būs viegli kopjama un tīrāma, gan tajā nevarēs dzīvot putekļu ērcītes. Dīvāni un stūra dīvāni internetā izfiltrējami gan pēc izmēriem, gan pēc cenas, gan arī materiāla un citām pazīmēm, lai īsto dīvānu interneta veikalā 220.lv atrastu iespējami ātri un ērti.

Mājokļa tīrīšanai izmanto mitru lupatiņu. Tīrīšana ar sausu lupatiņu vai birsti tikai veicinās putekļu ērcīšu izplatību mājoklī. Arī grīdas uzkopšanai labāk lietot mitru mopu, nevis slotu, lai nesaceltu iespējamās putekļu ērcītes sejas augstumā un neizraisītu alerģiskas reakcijas.

Lieto tādu putekļu sūcēju, caur kura filtru putekļu ērcītes nevar nonākt atpakaļ vidē. Putekļu sūcēja iekšējam maisam jābūt taisītam no necaurlaidīga materiāla, lai, pēc tīrīšanas izņemot ārā, putekļu ērcītes neizkļūtu no tā ārā.

Ja pats esi alerģisks pret putekļu ērcītēm, tad mājokļa uzkopšanas laikā lieto sejas masku, lai neveicinātu alerģiju, un pēc tīrīšanas ar putekļu sūcēju vai slotu pamet telpu uz vismaz 20 minūtēm, lai ļautu nosēsties putekļiem un putekļu ērcītēm.

LA.lv
RE
REKLĀMA
Reklāmraksti
Zelta OCTA statistika – Kuras automašīnu markas biežāk iekuļas negadījumos?
4 dienas
RE
REKLĀMA
Reklāmraksti
Auto akumulatori: kā zināt, vai pienācis laiks iegādāties jaunu?
4 dienas
RE
REKLĀMA
Reklāmraksti
“ELIS’’ piedāvātie pakalpojumi Eiropā un Latīņamerikā
5 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Pašvaldībām 7 gadu laikā attīstībai sola gandrīz divus miljardus eiro 3
3 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Liela zivs mazā dīķī! Saruna ar Latvijas restorānu karali Mārtiņu Rītiņu
Intervija 4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bērnu pusdienas Rēzeknē par pusotru miljonu eiro 1
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO. Sestdienas rītā Āgenskalnā deg mikroautobuss
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Merzļikinam krietni labāka otrā NHL spēle, tomēr atkal zaudējums
1 stunda