×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
29. oktobris, 2013
Drukāt

Voldemārs Krustiņš: Preambulā jāieraksta okupāciju sekas (31)

Foto - LETAFoto - LETA

Droši vien atceraties, ar kādu balsošanas iznākumu beidzās pagājušās trešdienas “Sastrēgumstunda”? Vairāk par 2200 teleskatītāju nobalsoja par labu Satversmes papildināšanai ar priekšvārdu jeb preambulu, un tikai daži desmiti bija pret to. Balsojuma salīdzinājums, manuprāt, parāda, ka pilsoņi bija pārliecināti par izvēles pareizību. Tā kā TV skatītāju izvēlei bija politisks saturs, tas daudz ko nozīmē. Preambulas projekta kritizētāju runas nepārliecināja, un viņiem bija jābūt arī uzmanīgiem: tuvojas vēlēšanas.

Manuprāt, teleizrādes skatītāju izvēli lielā mērā, pat izšķiroši, noteica Māras Zālītes piedalīšanās un viņas pozīcija. M. Zālīte aicināja titulētos juristus, kas TV badījās, nestaigāt ap diskusijas kodolu apkārt un skaidri pateica, ka nav pareizi Satversmes priekšvārdā neminēt okupācijas dramatiskās sekas. Dzejniece mudināja domājošo Latvijas sabiedrību saprast, ka tieši šo neminēto okupācijas seku dēļ Satversme jāpapildina, lai tās demokrātismu nebūtu iespējams pielietot atpakaļ-ejošiem mērķiem. Pašreizējā politiskā ainava par tādiem liek uztraukties. Runa ir par naidīgo, konfrontējošo propagandu, ko ar Maskavas nevalstiski/pretvalstisko organizāciju atbalstu rada vietējie producenti, tādi kungi kā Gapoņenko, Guščins, Kabanovs un vēl pulks dāmu.

Līdzās preambulas kritikai, kuru izraisīja tās idejiski politiskie pretinieki, pagājušajā nedēļā sacēlās (to sacēla) troksnis ap kādu desmit tūkstošu pilsoņu parakstītu prasību par Pārdaugavā izvietoto sarkan-armiešu skulpturālo veidojumu, dēvētu par Uzvaras pieminekli, par tā likvidēšanu. Patlaban ļaudis, kas zina, ko un kāpēc dara, pilsoņu pieprasījumu izmanto, lai uzbrauktu nacionāļiem. Patiesībā šis “jautājums”, gluži tāpat kā Māras Zālītes pieminētās okupācijas sekas, ir saistīts ar preambulas saturu. Tādējādi juridiska dokumenta, kādā formā ir preambula, neizbēgami pārvēršas politikā jeb politiski tiesiskā auditā, kā izteicās M. Zālīte. Patiesībā mēs visi esam aicināti tajā piedalīties.

Paturēsim vērā, ka preambulas projekta teksts un E. Levita komentārs lasāms tieši “Latvijas Avīzē” – 25. un 27. septembrī.

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Ja patiesi ko paliekošu gribam bez laipošanas stingri,ar mugurkaulu, pateikt, tad Satversmē jau tagad ierakstīsim “2. Latvijas valsts suverēnā vara pieder latviešu tautai.”Bet pievienotā preambula kalpos kā skaidrojums visiem sumpurņiem.Un nesarežģīsim dzīvi vēl ar n-tajām atsaucēm par okupāciju.Cik jau rakstu vien LA par šo “karstā kartupeļa tēmu ķautrīgi pa muti viļāts.Realizēsim savu 1918.gada vēsturisko pašnoteikšānos!Negaidīsim nākošo iespēju to izdarīt.

 2. KAM Pamatlikumā jāieraksta, ka ar mums kaimiņi kājas slaucījuši? Vai tas kāds gods?
  Var tikai brīnīties, cik ilgi vārds “okupācija” ir kalpojis kā attaisnojums mūsu mazspējai …

 3. Manus komentārus nelaiž,tāpēc vairs nerakstu,kā redzams, visur naidīgie spēki Latvijai un latviešiem!

 4. Ja pasaka taisnību,tāpēc jau nav jādzēš komentārs.To ,kā M.Zālīte bija aktīva komunisma cēlāja,var pa-
  lasīt 70 gadu un vēlākā periodikā…
  Tāpat,Krustiņa kungam nav ko apbižoties par viņa aktīvo darbu nākotnes celāju rindas padomju laikā.

 5. latvija nebija okupacijas bet uzvareja socialistiska revolucija izmantojot atrodoties latvija sarkanajai armijai 50 gadu bija latvijas padomju socialistiska republika atkal izmantojot izdevibu uzvareja latvija baltgvardi atnema latvijas sarkanajiem strelniekiem muzeju ieviesa-kapitalismu…..latviesi nokluva eiropas verdziba….tuksojas latvija no visa ka aizveras sadzas pazud rupnicas bankas pazudis nauda-lats turpmak ari pazudis-latvijas-neatkariba…..

 6. Bet, ko tu gribi no veca komunista.

 7. Bijušais murjānietis Atbildēt

  Visu cieņu Mārai Zālītei. Paldies par patriotisko nostāju.

 8. Būtu labi, ja vēl preambulā konkrētizēti uzskaitītu padomju okupācijas pastrādāto noziegumu sekas, lai visādiem šarlotāniem, kā urbanovičs, gapoņenko utt nebūtu iespējas manipulēt ar visādiem pseidofaktiem.

  • Iekļaut tādā svarīgā dokumentā, kā Satversmes preambula to jūsu dziesmiņu par “okupāciju”, nozīmē šo dokumentu pārvērst par vēlēšanu aģitācijas lapiņu. Kāda te okupācija! Poliju okupēja vācu nacisti un Sarkanā armija – tā bija okupācija. Karēliju okupēja Sarkanā armija – tā bija okupācija. Tiesa gan – Padomju Latviju 1941. gadā okupēja vācu nacistu armija, bet 1944. gadā šie okupanti tika padzīti.

   • To tu pasaki Monako un Beļģijas iedzīvotājiem ka viņus vācieši neokupēja,jo viņi nevienu šāvienu neizdarīja.

 9. Tas, ka par Satversmes preambulas pieņemšanu nobalsoja 2200 jeb 97% LTV skatītāju, ne mazākā mērā nav iespaidojis prezidentu A.Bērziņu.
  Nepatikā pret Levita kungu un viņa Satversmes preambulu kā tādu prezidents pat nav centies ieturēt pieklājīgu pauzi, bet nekavējoties veikli atradis veidu, kā atbrīvoties ne tikai no augstas raudzes jurista, bet visas Levita kunga vadītās komisijas spēcīgākajiem konstitucionālo tiesību speciālistiem.
  Tagad Bērziņa kungs acīmredzot par padomdevējiem un lēmējiem aicinās tādus “ekspertus” kā Klāvu Sedlinieku, preambulas noliedzēju juristu Endziņu, Elksniņu no SC, darba grupas no “Providus”, “Delnas” un citus tik pat ietekmīgus “speciālistus”. Kad A.Bērziņam būs uz galda preambula, tās likteni tagad būs lemts izšķirt šiem kungiem.
  Kāds būs rezultāts, atļaujiet trīs reizes minēt…

  • ir sakāmvārds :”Cūka dubļus vienmēr atradīs.”

  • Piekrītu, mēs tikai varam iedomāties kādus “ekspertus” Bērziņš aicinās. Viereiz viņš bija pat uzaicinājis “ekspertu” Bendiku- bijušo Šķēles padomnieku un gotogrāfu pēc izglītības.Nožēlojama prezidenta rīcība. Vairāk kā nožēlojama.

  • Bērziņš nekad nav nostājies Latviešu tautas pusē.

 10. Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju savas valsts vēsturi zina. Mums vajadzētu netērēt enerģiju, apkarojot tos, kas vēlētos redzēt citu Latviju, bet gan mierīgi un pārliecinoši ierakstīt preambulā to, kas apliecina gan šis valsts mērķus, gan uzdevumus, neaizmirstot, protams, ierakstīt arī par okupāciju.

 11. NU BRIESMIGI RAUJAS PIE GRAMATAS LABOSANAS-ITKA IEZEMIESU LABA! TA ATDOS MAZO PIRKSTINU UN TAD JAU VARES SHNJAKARETIES PA VISU AIZGALDU .KRUSTINS JAU NU ISTAIS LABDARIS-LAI LABAK PASTASTA PAR TO KO PATS DARIJA OKUPACIJAS LAIKAA PIE OKUPANTIEM!

 12. es tos laikus labi atcerejos Latvijas tauta pati iestajas pad.sav. bez kadas piespiesanu,pasi sagaidijam padomju tankus ar ziediem un dziesmam.

 13. Jāraksta tieši- Latviešu pašnoteikšanās gribas radīto valsti starptautiska nozieguma rezultātā vardarbīgi iznīcināja noziedzīgais komunistiskais PSRS režīms. Latvijas valsts pilsoņi valsti atjaunoja,bet nelikumīgi izmainītais iedzīvotāju sastāvs ar okupētājvalsts kolonistiem apdraud turpmāko latviskās valsts pastāvēšanu.

 14. Terminu “okupācijas sekas” preambulā tieši varētu arī neminēt jo tas ir drīzāk politisks lozungs kā juridisks vai citādi zinātniski analizējams jēdziens. Faktiskās okupācijas sekas ir jāizanalizē ekonomiski, kulturāli, ideoloģiski u.t.t. ir jāplāno un jāstrādā pie to likvidācijas. Citādi tā ir tikai piekārta politiska birka.

 15. Varbūt ierakstīt Satversmē vēl instrukciju kā pēc kakāšanas jānoslauka pakaļa?Kā nekā kopš 1991.gada esam civilizēta nācija un visiem ir tagad pieejams tualetes papīrs.

 16. Iekļaut tādā svarīgā dokumentā, kā Satversmes preambula to jūsu dziesmiņu par “okupāciju”, nozīmē šo dokumentu pārvērst par vēlēšanu aģitācijas lapiņu. Kāda te okupācija! Poliju okupēja vācu nacisti un Sarkanā armija – tā bija okupācija. Karēliju okupēja Sarkanā armija – tā bija okupācija. Tiesa gan – Padomju Latviju 1941. gadā okupēja vācu nacistu armija, bet 1944. gadā šie okupanti tika padzīti.

  • palicis prātā ,ka pirms 1941.gada bija 1940.gads,kad Latvija kaut kā nesaprotami kļuva par Padomju Latviju un tas arī notika tieši Sarkanās Armijas darbības rezultātā. Vācu nacisti nāca pēc tam ,kad labie krievi jau visu bija paveikuši.

   • Kas tur ir nesaprotams? 1940. gada 21.jūlijā Latvijas Saeima pieņem lēmumu lūgt Padomju savienību uz ņemt tās sastāvā Latviju, 5.augustā PSRS Augstākā padome šo lūgumu apmierina. Vot, i visa vēsture. Kas var būt vēl demokrātiskāk! Katrā ziņā toreiz visā pasaulē neviens pat i neieklepojās, ka te būtu noticis kaut kas nelikumīgs.

    • Nosauci par vēlešānām 1940. gada farsu ar vienu vēlešanu sarakstu? Pārējie saraksti pilnā sastāvā sagaidīja vēlešanas čekas pagrabos.Ja patiešam to uztver nopietni- tad galvā ir tev ir pilnīgs biezpiens, bet- drīzāk- ļoti labi zini- kas īstenībā notika un kādēļ te melo

    • Šitais jampampiņs aizmirsa, ka 1940. gadā 17. jūnijā barbariskā un noziedzīgā psrs okupēja Latviju.

  • Laikam raksti no Krievijas, ja neesi pamanījis Baltijas valstu okupāciju?! Tieši šādu “aklo” un neizglītoto dēl preambulā jāraksta lietas, kas visādi normālam cilvēkam ir zināmas un saprotamas! Mums jādomā par nākamajām paaudzēm, kuras šādi anonīmiķi dezinformē.

Draugiem Facebook Twitter Google+