Pasaulē
Vēsture

Prestižam un aizsardzībai: dunči no cilvēka liela kaula0


Attēlā augšā – no cilvēka lielakaula, apakšā – no kazuāra kaula gatavots duncis.
Attēlā augšā – no cilvēka lielakaula, apakšā – no kazuāra kaula gatavots duncis.
Foto: Nataniels Dominijs

Jaungvinejas karotāji senatnē savākuši mirušo tuvinieku lielakaulus, lai tos pārveidotu par ornamentāliem, taču vienlaikus nāvējošiem dunčiem, ar kuriem nogalināt ienaidniekus, raksta “Phys.org”.

Kādēļ izmantot cilvēka kaulus, ja tikpat nāvējošu ieroci bija iespējams izgriezt no nelidojošā vietējā putna – kazuāra – kaula? Putnu salā vienmēr bijis daudz, tos viegli noķert, un patiesi – daļa dunču gatavota no putnu kauliem.

ASV zinātnieki secinājuši – cilvēka lielakaula duncis norādījis uz tā īpašnieka stāvokli sabiedrībā, un par to liecina arī veids, kā gatavoti un rotāti no cilvēka un putna kaula veidotie ieroči.

Saistītie raksti

Dārtmūtas koledžas profesors Nataniels Dominijs, kurš ir līdzautors žurnālā “Royal Society Open Science” publicētajam pētījumam, izpētījis – no cilvēku lielakauliem gatavotajiem dunčiem apstrādē piešķirtā forma nodrošinājusi ilgāku ieroča kalpošanas laiku. Savukārt vēlme saglabāt ieroci iespējami ilgāk saistīta ar tā izcelsmi, proti, par dunča kaula “donoru” nevarēja kļūt kurš katrs, bet tikai karotāja tēvs vai cits līdzīgā mērā cienījams sabiedrības loceklis.

Šādi dunči tuvcīņā izmantoti līdz pat 20. gadsimta sākumam gan ievainoto ienaidnieku nogalināšanai, gan, kā pieļauj pētnieki, viņu “uzglabāšanai”. Proti, tā kā Jaungvinejas iedzīvotāji piekopa kanibālismu, sagūstītajiem ienaidniekiem, kurus bija plānots apēst, tika pārcirstas cīpslas lielajās locītavās, lai viņi nespētu aizbēgt, taču arī lai paliktu dzīvi – un svaigi – līdz mielastam.

LA.lv