×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
25. oktobris, 2013
Drukāt

Priekšpiegādēm lēstais eiro apjoms nogādāts Latvijā (1)

LETALETA

Latvijas eiro monētu prezentācija Latvijas Bankā. (Publicitātes foto)

Patlaban uz Latviju jau nogādāts tik daudz eiro monētu un banknošu, lai nodrošinātu eiro priekšpiegādēm nepieciešamo apjomu, biznesa portālam “Nozare.lv” pastāstīja Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms.

Latvijas Banka eiro banknošu un monētu piegādi komercbankām sāks 1.novembrī, un līdz šim datumam kredītiestādēm jāinformē centrālā banka par priekšpiegādēm nepieciešamo eiro apjomu. Tomēr Latvijas Banka jau pavasarī iztaujājusi komercbankas par prognozēm, cik daudz eiro tām būtu nepieciešams. Blūms lēsa, ka patlaban Latvijā nogādāts jau pietiekami daudz eiro monētu un banknošu, lai nodrošinātu priekšpiegādēm nepieciešamo Eiropas vienotās valūtas apjomu. Eiro valūtas piegāde uz Latviju regulāri turpinās.

No septembra norit arī latu iznīcināšana, apstiprināja centrālās bankas pārstāvis.

Dati rāda, ka skaidrās naudas apjoms apgrozībā samazinās, tomēr Blūms atzina, ka tas pamatā notiek uz latu banknošu rēķina. Izteiktu latu un santīmu monētu atgriešanos centrālajā bankā Latvijas Banka vēl nejūt, skaidroja centrālās bankas pārstāvis. Viņš uzsvēra, ka tieši monētas ir sarežģītākais, jo smagākais naudas apmaiņas posms.

Kā ziņots, septembrī turpināja sarukt apgrozībā esošais skaidras naudas apjoms, noslīdot zem viena miljarda latu robežas.

Latvijas eiro monētas tiek kaltas Vācijā. Savukārt eiro banknotes Latvija pati nedrukā, pārejai uz eiro un pirmajam apgrozības gadam Latvijas Banka kā bezprocentu aizdevumu no “Deutsche Bundesbank” saņems 110 miljonus dažādu nominālu eiro banknošu. Turpmākajos gados Latvijas Banka iekļausies Eiropas Centrālās bankas grafikā banknošu drukāšanā un šo aizdevumu atdos.

Latvija pievienosies eirozonai no 2014.gada janvāra. Komercbankas un amatpersonas uzsver, ka vienkāršāk notiks bezskaidras naudas maiņa – visa latu kontos uzkrātā nauda eiro ieviešanas dienā automātiski un bez maksas tiks konvertēta eiro.

Nākamā gada pirmās divas nedēļas vienlaikus varēs lietot abas valūtas – maksājumus varēs veikt gan latos, gan eiro, taču atlikumā varēs izdot tikai eiro. Vienīgais izņēmums būs sabiedriskais transports, kur varēs izdot arī latus. No nākamā gada 15.janvāra eiro kļūs par vienīgo likumīgo maksāšanas līdzekli Latvijā.

Iedzīvotāji latus pret eiro varēs bez maksas apmainīt no 2014.gada janvāra sešus mēnešus komercbankās un trīs mēnešus Latvijas Pasta nodaļās vietās, kur nav banku filiāles. Latvijas Bankā latus pret eiro varēs mainīt neierobežotu laika periodu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Esmu priecīgs!

Draugiem Facebook Twitter Google+