×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
4. aprīlis, 2012
Drukāt

Pudeļu lieti ir beigušies

talka_ligita_peetersone_6

Ledus iešanu Lubānā ar bažām gaida un pārdzīvo visi. Applūdīs, neapplūdīs… Tās ir smaga satraukuma dienas un naktis. Vēlāk odi… Mežonīgi daudz, lieli un agresīvi, kādu nav nekur citur Latvijā. Bet vai tādēļ savu pilsētu nemīlēt? Lubāna ir ļoti zaļa, un caur to plūst pati skaistākā upe Latvijā – Aiviekste, jo rītos un vakaros tā smaržo pēc tīra ūdens, saka Māra Laizāne.

 

“Kad atgriezos savā pilsētā, man bija svarīgi to ieraudzīt skaistu. Kaut kur pasaulē varbūt lija zvaigžņu lietus, bet pie mums diemžēl plastmasas pudeļu lietus. Bet nu jau tā ir pagātne,” viņa piebilst. M. Laizāne ir pilsētas daiļdārzniece, atbildīgā par algoto pagaidu darbu veicējiem, otro gadu Lielās talkas koordinatore, bet aktīva talciniece jau agrākos gados. “Mums ir tāda nerakstīta devīze – nav kauns pacelt, ir kauns nomest, tāpēc talkojam visu laiku. Kad kas piedrazots, nekavējoties satīrām. Lubānā visi teic, ka neviens nemet. Bet atkritumi uzrodas. Gan jau ir kas met, tāpat kā visā pārējā Latvijā,” stāsta M. Laizāne.

 

Kas ikdienai, 
kas Lielajai talkai

“Pērn Lielajai talkai devām “zemo startu” pilsētas centrā pie bibliotēkas. Ar līnijdejām. Tā, ka enerģija ir visai dienai,” atceras M. Laizāne.

Šogad Lielā talka ir veltīta ūdeņiem, un ūdeņu Lubānā ir pārpārēm. Talcinieki sakops upmalu, stādīs kokus nocirsto papeļu vietā. “Cilvēkiem bija nopietnas veselības problēmas papeļu pūku dēļ. Citi satraucas par katru nocirstu koku. Tagad nocirsto koku vietā stādīsim bērzus un kastaņas, turpināsim veidot pērn Māra Valaiņa kopā ar skolēniem iesākto dabas taku, lasīsim pudeles,” M. Laizāne atklāj Lielās talkas plānus.

Vija Vika ir Dobeles novada pašvaldības komunālās nodaļas vides pārvaldības speciāliste un jau trešo gadu Lielās talkas organizatore – pilsētā un desmit pagastos. Viņas pārliecība, ka talkas reizē vairs nav jāskaita savāktie atkritumu maisi. “Uzskata, ka tas norāda, cik labi tu strādā, bet es domāju pretēji.

 

Tā kā novadu palīdz sakopt tā dēvētie simtlatnieki, mēs varam tik lielu vērību nepievērst atkritumu vākšanai, jo tas tiek darīts ikdienā, bet padarīt jaunas un paliekošas lietas. Dobelē viena no lielākajām talkošanas vietām būs Ķestermežs, ko daudzi pilsētnieki iecienījuši atpūtai.

 

Lielā talka visupirms ir kopības sajūta – ar kopīgu darbu savas pilsētas vai pagasta labā, ar satikšanos, ar kopīgu sportošanu, dziedāšanu un desiņu ēšanu pēc talkas. “Katru gadu šefību par parku pie Vācu biedrības uzņemas sociālā dienesta darbinieki un viņu aprūpējamie cilvēki. Neapšaubāmi, viņiem iespēja tikties ar novada vadību, kādu deputātu ir tikpat svarīga, kā strādāt savas pilsētas labā,” piebilst V. Vika.

 

Ekskursijā uz atkritumu poligonu

Balvu novada Būvvaldes ceļu būvtehniķis un arī talkas koordinators Māris Verjanovs atzīst, ka Lielā talka šogad nav iedomājama bez izglītības programmas. Jau visu martu viņš kopā ar Balvu bērnu un jauniešu centra jauniešiem, ar Stacijas pamatskolas skolēniem un bērnudārzu audzēkņiem rīkojis konkursus par vides jautājumiem, skatījušies un veidojuši filmu, skolās spēlējuši vides izglītojošās spēles, bijuši ekskursijā uz atkritumu poligonu “Kaudzītes” Litenes pagastā. “Skolēni gribēja zināt, kāpēc jāšķiro atkritumi. Tur to varēja uzskatāmi ieraudzīt,” skaidro M. Verjanovs.

Arī Balvos savu padarījuši sētnieki un simtlatnieki. Bet bez darba talkas dienā nepaliks. “Ir divi ezeri, upmalas. Talkā pārņem tāda kopības sajūta kā Dziesmu svētkos – visi sanāk un strādā tīras vides un skaistuma labad,” saka M. Verjanovs.

 

Ja tavos vārdos ieklausās

M. Verjanovs vienmēr bijis saistīts ar aktīvu dzīvesveidu, dabu, zaļo domāšanu, un Lielā talka ļauj uzzināt, kā šos jautājumus izprot citi, meklēt pārliecinošākās atbildes, rādīt priekšzīmi. Arī V. Vika un M. Laizāne stāsta, ka mīlestība pret dabu viņām ieaudzināta jau kopš bērnības. “Ir ļoti patīkami, ja tavos vārdos ieklausās. Pērn pat – cilvēki dedzināja zarus un konstatēja, ka kaudzēs ir arī dažas plastmasas pudeles. Un viņi sūtīja bērnus pēc maisa, lai tās savāktu, jo to, cik bīstami videi un cilvēku veselībai ir dedzināt šīs pudeles, mēs bijām pārrunājuši,” atceras M. Laizāne.

 

Uzziņa

* Lielā talka notiks sestdien, 21. aprīlī, no plkst. 9 līdz 15 vienlaikus visā Latvijā. Talkas norisi katrā novadā un pilsētā pārrauga Lielās talkas koordinators.

* Visas oficiālās talkas vietas ir redzamas mājas lapā www.talkas.lv.

* Talkas dienā būs nepieciešami atkritumu maisi, kas šogad ir dzeltenā krāsā. Dzeltenos maisus bez maksas būs iespējams saņemt 21. aprīlī ikvienā www.talkas.lv reģistrētajā talkas norises vietā visā Latvijā. Piepildītie maisi jāatstāj reģistrētajā talkas vietā un jāinformē talkas atbildīgais.

www.talkas.lv

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+