Pasaulē
Vēsture

Pusaudzis ezera krastā atrod 2. pasaules karā paslēptus priekšmetus1


Grāfiene Valtraute Finka fon Finkenšteina, aplūkojot savam tēvam piederējušos p[riekšmetus Ilavas muzejā, atzina, ka tas ir “ļoti aizkustinošs brīdis”.
Grāfiene Valtraute Finka fon Finkenšteina, aplūkojot savam tēvam piederējušos p[riekšmetus Ilavas muzejā, atzina, ka tas ir “ļoti aizkustinošs brīdis”.
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Pusaudzis Polijas ziemeļaustrumos atradis apjomīgu 2. pasaules kara artefaktu krājumu, kurā ir gan 70 gadus sena zobu birste un kabatas pulkstenis, gan vērmahta virsnieka dienasgrāmata un forma, raksta “LiveScience.com”.

Šie priekšmeti bija ievietoti divās piena kannās un aprakti ezera krastā.

Pusaudža vecāki, sazinoties ar atbildīgajām iestādēm, atklāja priekšmetu īpašniekus – aristokrātisku Prūsijas ģimeni, kuras galva kara laikā bija grāfs Hanss Joahims fon Finkenšteins. Ģimene dzīvoja pie ezera, kad šī Polijas daļa vēl bija prūsijas sastāvdaļa.

Grāfam piederējušie prieksmeti tika nodoti viņa meitai Valtrautei fon Finkenšteinei, kurai ir 81 gads un kura patlaban dzīvo Vācijā.

Tobrīd 14 gadus vecais Patriks Lesmans atrada noslēptās kannas pērnvasar, kad kopā ar vecākiem atpūtās pie Ježorakas ezera, taču arheologiem bija nepieciešams gandrīz gads, lai veiktu detalizētu krājuma inventarizāciju, kā arī to izpētītu un iekonservētu. Atkl;ajumi prezentēti 4. maijā notikušā preses konferencē.

“LiveScience.com” komentē, ka ilgais izpētes laiks bijis nepieciešams, jo priekšmetu apjoms ir liels, tostarp grāfa testaments, viņa dienasgrāmata vēl no 1. pasaules kara laika, vēstules, ģimenes fotogrāfijas, sudraba karotes, militārie apbalvojumi, monētas, vērmahta uniforma un citas lietas.

Atsevišķi priekšmeti, tostarp naudaszīmes un monētas, nonākuši Polijas valsts īpašumā un tos plānots izstādīt Ilavas muzejā. Tāpat muzejs plāno iztulkot grāfa dienasgrāmatu.

Grāfa meita atklājusi nelielu daļu ģimenes vēstures. Viņa ar māsu Margarētu dažus mēnešus pirms Sarkanās armijas ienākšanas šajā apvidū aizsūtīta pie ģimenes uz Rietumpomerāniju. Tēvs palicis muižā, 1945. gada martā ticis apcietināts un vēlāk nomira nometnē.

Saistītie raksti

Grāfa sieva Hildegarde palikusi muižā un strādājusi padomju armijas labā līdz 1945. gada novembrim, kad viņai atļauts doties pie bērniem. Iespējams, tieši viņa aprakusi abas pienaa kannas.

Pētnieku uzmanību īpaši piesaistījusi kāda pSarkanās armijas virsnieka rakstīta zīmīte, kurā viņš aicinājis “nedarīt pārī šīs mājas iemītniekiem, jo viņi mūs laipni uzņēma”.

LA.lv