×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
11. aprīlis, 2016
Drukāt

Pusei nākotnes pensionāru risks kļūt nabagiem (11)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

43% Latvijas strādājošo vecumā no 30 līdz 55 gadiem nākotnē var būt pakļauti nabadzības riskam, jo viņu ienākumi būs mazāki nekā relatīvās nabadzības slieksnis (128,06 eiro mēnesī), secināts SEB bankas pētījumā “Pensometrs”, kas jau otro gadu mēra iedzīvotāju gatavību pensijai. Gada laikā ir samazinājusies gan iedzīvotāju uzticība pensiju sistēmai, gan arī savām iespējām, gan pārliecībai par pietiekamiem ienākumiem. Vairums aptaujāto domā, ka viņu pensijas nebūs labākas par tām, ko saņem pašreizējie pensionāri. Pensijas gadiem gatavojas mazāk nekā trešdaļa Latvijas strādājošo.

Zināšanas par pensiju veidošanos un interese par pensiju 2. līmeņa uzkrājumiem Latvijā ir viszemākā Baltijas valstīs. Šobrīd Latvijā vidējā valsts pensija ir 270 eiro mēnesī, kas noteikti nenodrošina pārtikušas vecumdienas. Tomēr 75% neveido uzkrājumus un cer, ka varēs turpināt strādāt vai, ka bērni viņus atbalstīs. Reāli pēc pensionēšanās turpina darbu tikai trešā daļa, bet bērnu atbalstu saņem tikai katrs piektais. Ilūzijās dzīvo 45% pirmspensijas vecuma cilvēku, jo plāno dzīvot no darba devēja veidotiem pensiju uzkrājumiem. “Cer uz to, kā viņiem nav,” – secina SEB bankas eksperts Edmunds Rudzītis, jo sociāli atbildīgi ir tikai 6-8% Latvijas darba devēju. Par uzņēmuma “Exigen Services Latvia” pieredzi — iemaksām darbinieku pensijas laikam — stāsta uzņēmuma Finanšu un administratīvais direktors Uldis Smilts.

Plašāk par to, kā pirmspensijas vecuma cilvēki gatavojas pensijai, lasiet rakstā “Pensija piezogas nemanot” žurnāla “Mājas Viesis” 6. aprīļa numurā.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. VID ieķīlāja manu dzīvokli, droši vien pensiju sagaidīšu uz ielas. Zemiski ierēdņi, tāda valsts ilgi nepastāvēs.

 2. Šīs valsts ķīlniece Atbildēt

  Saņemot pensiju,uzzināju, ka 2.līmenī uzkrāti 3,500 eiro.Taču tos neizmaksā uzreiz kā manu īpašumu,bet pa apm.15 eiro mēnesī.Ja es nosprāgstu pēc 5 gadiem,tad pārpalikusī nauda aiziet valstij.Lūk,kā!!!Tāpēc-NEKĀDUS LĪMEŅUS!Vistīrākā cilvēku cūkošana!

  • Vajadzdēja laikus painteresēties un iegādāties pensijas apdrošināšanas polisi, kas ir iespējams, ja pensijas kapitāla uzkrājums 2. līmenī ir vismaz 3000 eiro. Tad nebūtu jājūtas kā ‘ķīlniecei”.

 3. Ja gribēsiet ilgāk dzīvot, tad strādāsiet arī pensijas vecumā un nekas ļauns nenotiks! Jau laikus izveidojiet sev kādu nelielu biznesiņu un nebūs ne jābļauj, ne jāklusē – pietiks gan iztikai, gan veselībai. Nu bet ja tas liekas par grūtu, tad tiešām vaimanāšana būs galvenā nodarbošanās šajā vecumā. To visu es saku no savas pieredzes.

 4. Tikai pusei? Raksta autori ir optimisti. Par nabadzības slieksni būtu vai nu kaunīgi jāklusē, vai nikni jābļauj, jo oficiālais skaitlis ir klaja ņirgāšanās par labklājības jēdzienu. Privātais sektors, ja pareizi atceros, jau dažus gadus atpakaļ paziņoja, ka minimālu iztikas līmeni nodrošina alga (pēc nodokļiem), kas ir ne mazāka par 550 eiro.

 5. Un cik liels ir 2.pensiju plāna ienesīgums? Faktiski pensionāri ar savu naudu uztur bankas, bet paši cieš zaudējumus, jo uzkrājumi neveidojas. Par to “Latvijas avīze” varēja drīzāk uzrakstīt!

 6. Tā jau it izaugsme! Visi padomjlaika pensionāri jau ir nabagi (izņemot kampējus). Mums saka, ka esam strādājuši svešas valsts labā.

 7. Es labāk dzīvoju, strādāju sakārtotā EU valstī (nu uk) kur darba samaksa normāla! Kur garantēta kaut cik normāla pensija! Tagad mana darba samaksa sākas no 12 euro stundā!

Draugiem Facebook Twitter Google+