×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
13. jūnijs, 2014
Drukāt

Radoši izaicinājumi

Foto - LETAFoto - LETA

Lielā Ezera iela Alūksnē.

Jūnija beigās beigsies pirmais posms konkursam “Radām novadam”, kura ietvaros 18 studentu komandas vairāk nekā divus gadus centīsies praktiski veicināt ekonomisko izaugsmi Latvijas novados.

Konkursa pirmais fināls būs vērojams LTV1 jau 30. jūnijā plkst. 22.10, kad komandas iepazīstinās ar saviem turpmāko divu gadu plāniem novados un cīnīsies par pirmo balvu – 10 000 eiro. “LA” turpina iepazīstināt ar komandu plāniem.

Alūksnes novadu konkursā pārstāvēs septiņu Latvijas Universitātes studentu grupa. Daļai Alūksne ir dzimtā pilsēta, tāpēc vēlme to uzlabot ir arī personiski nozīmīga. Jaunieši studē dažādās jomās, un arī ārpusstudiju aktivitātes katram citas, taču šo dažādību viņi uzskata par savu priekšrocību. Viņi iecerējuši sākt veidot Alūksnē ekoindustriālo parku jeb dažādu ražotņu sistēmu, kas izmanto viena otras ražošanas izejvielas un atkritumus. Citiem vārdiem sakot, iedibināt bezatkritumu ražošanu. Sistēma ir ļoti sarežģīta, tāpēc sākotnēji to iecerēts veidot nelielu. “Sāksim ar dabiskas cigoriņu, zīļu, kastaņu kafijas ražošanu, ko pēcāk ceram papildināt arī ar nelielu kafejnīciņu un, iespējams, pat kafijas muzeju Alūksnē,” saka komandas kapteine Evija Taurene. Tālākā nākotnē jaunieši Alūksni pat saredz kā bio-eko ražošanas centru.

Ludzas novadu pa attīstības taku vedīs trīs studenti no Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas Arhitektūras un dizaina fakultātes. Jaunieši novērtē Ludzas unikālos kultūras un dabas resursus, tāpēc nolēmuši tur atklāt un pilnveidot arhitektoniskos pilsētvides veidojošos elementus, kā arī līdzdarboties Ludzas tēla veidošanā un tūrisma nozares attīstībā. Komanda cer Ludzas ezeru padarīt visiem Zilā karoga kritērijiem atbilstošu, un šis process nebūt neaprobežošoties vien ar ūdenstilpes tīrīšanas darbiem. Bet, lai saīsinātu apgrūtinošo birokrātisko saiti starp cilvēku ar pārvaldi, veicinātu komunikāciju un jaunu ideju realizēšanu, veidos īpašu interaktīvu portālu, kura nianses gan komanda pagaidām tur noslēpumā.

Trīs puiši no Rīgas Stradiņa universitātes centīsies pilnīgot Siguldas novada uzņēmējdarbības paleti, konkursa gaitā sākot ražot un piedāvāt patērētājiem jaunu pārtikas produktu no Latvijā pieejamām izejvielām. “Pārtikas rūpniecība novadā nav plaši pārstāvēta, taču ir vairāki spēcīgi dārznieki, ar kuriem plānojam sadarboties, tādējādi veicinot arī viņu darbību un attīstot novada lauku reģionus,” skaidro Mikus Karlovs – komandas kapteinis.

Rēzeknes novadā darbosies desmit vietējās Rēzeknes Augstskolas studenti, kuri jau studiju laikā vēlas sākt savu uzņēmējdarbību un savu dzimto pusi padarīt par modernu vietu, kur vēlas atgriezties ne vien aizbraucēji, bet arī tiecas iegriezties citi, iepriekš ar novadu nesaistīti ļaudis. Jaunieši novadā vēlas radīt jaunas darba vietas, kā arī iespēju iedzīvotājiem gūt palīdzību darba meklējumos. Vienlaikus viņi nekaunas apgalvot, ka labprāt šo cēlo mērķi apvienotu ar iespēju gūt peļņu un nodrošināt arī paši savu labklājību. Tomēr paredzētais neesot vienkāršs biznesa projekts, bet gan darbību kopums novada attīstībai. Nozares, kurās paredzēts darboties, ir informācijas tehnoloģijas un tūrisms. Tās gan esot tikai sākotnējās ievirzes, jo moderna novada tēla izveidei jāiegulda lieli līdzekļi daudzās nozarēs, tostarp apsaimniekošanā.

“Radām novadam” Gulbenes novada komandā ir četri puiši no Rīgas Ekonomikas augstskolas un Latvijas Lauksaimniecības universitātes, kuri piedalās konkursā, lai gūtu pieredzi uzņēmējdarbībā, uzlabotu reģionu iedzīvotāju dzīves līmeni, kā arī veiksmes gadījumā nodrošinātu sev daļēju finansiālu neatkarību naudas balvas izpausmē. Komanda par savu mērķi uzskata ilgtermiņa darba vietu nodrošināšanu dažādu vecuma grupu iedzīvotājiem, un tā vārdā patlaban par prioritāti noteiktas divas idejas – pārtikas ražošana un sociālais bizness. “Pēc iepazīšanās ar novada augļu un ogu resursu pieejamību, lēmām par labu šai nozarei, kurā iespējama izaugsme un kurai piemīt eksporta potenciāls,” skaidro Kristiāns Karlsons, norādot, ka vēl tiekot meklēts veiksmīgākais idejas virziens. Vairāki komandas biedri jau iepriekš izmēģinājuši darboties uzņēmējdarbībā, turklāt ir ar labām zināšanām ekonomikā un finansēs.

Uzziņa

l Vairāk par konkursu www.radamnovadam.lv

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+