×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
19. septembris, 2016
Drukāt

Raiņa un Mēnessmeitiņas mazmeita. Helju Liniņas pārsteidzošais stāsts (35)

Foto no Helju Ralbringas albumaFoto no Helju Ralbringas albuma

Kādas iekšējas šaubas, un tādas ik pa brīdim manī uzviļņo joprojām, liedza šo stāstu atklāt jau pirms krietna, krietna laika. Tas bija pirms vairākiem gadiem, kad mēs ar vīru ciemojāmies pie mūsu ģimenes draudzenes HELJU LINIŅAS Liepājā. Tagad viņa ir apprecējusies ar zviedru kungu Joniju, dzīvo Zviedrijā un pieņēmusi vīra uzvārdu RALBRINGA. Kad 51 gada vecumā Helju Liniņa saņēma 65 latu pensiju, vaļā bija visa pasaule. Zviedrijā viņa kādu laiku palīdzēja vecajiem ļaudīm, bet nu, kaut Latvijā ir divi pieauguši dēli no iepriekšējās laulības, pirkstā kā atkal precētai sievai ir veseli trīs (!) gredzeni. Jo, lūk, Zviedrijā saderinoties līgava un līgavainis viens otram uzvelk pirkstā gredzenu. Laulājoties vīram gredzenā blakus saderināšanās datumam ieraksta laulību datumu, bet sieva saņem vēl laulību gredzenu. Bet pēc kāzu nakts jaunā sieva dabū rīta dāvanu – vēl vienu gredzenu, kuru parasti liek starp saderināšanās un laulību gredzeniem… Tā nu vairākums precēto Zviedrijas sieviešu rotājas ar trim gredzeniem.

Helju sirdslieta ir esejas, stāsti. Tie iepriecinājuši klausītājus Gēteborgas Latviešu biedrībā un Rīgā Neredzīgo biedrībā.

…Bet torīt Liepājā saimniece pavēra mūsu, ciemiņu, istabas durvis, telpā iesmaržoja tradicionālā melnā, karstā un mazliet rūgtenā rīta dzēriena aromāts, un mans vīrs noteica – vai nav jauki, tu guli gultā, aiz loga šalc jūra, un kafiju tev pienes Raiņa mazmeita… Tolaik Helju dažiem saviem draugiem un arī mums bija uzticējusi ģimenes atklājumu, ka viņa, iespējams (!!), ir rada izcilajam latviešu dzejniekam Rainim. Es droši vien piešautu pirkstu pie deniņiem nepārprotamā žestā, ja vien Helju nepazītu jau daudzus gadus – kopš tiem laikiem, kad viņa strādāja datortomogrāfijas nodaļā par operatori Linezera klīnikā. Esam pazīstamas kopš gadiem, kad viss vēl nebija prihvatizēts, kad jahta “Spaniel” piederēja Zinātņu akadēmijai, tās kapteinis Egons Stieģelis vēl nebija nošauts līdz šim nenoskaidrotos apstākļos, kad viņa pāri okeānam pārvesto jahtu sabiedriskā kārtā kopa un ar to burāja Zinātņu akadēmijai vairāk vai mazāk pietuvināti vīri, un jūras braucienos mēs ar Helju pa kārtai tikām ņemtas līdzi pavāra statusā.

Un tāpēc ticu, ka šajā Helju Liniņas-Ralbringas stāstā jebšu leģendā nekas nav tīšuprāt izdomāts.

***

Šo leģendu mēs saņēmām mantojumā no tēva Miervalža Ozoliņa. To var pieņemt vai nepieņemt. Literatūrvēsturnieki lauž un lauzīs šķēpus, un muzeja darbinieki noliegs vai atzīs. Mums ar brāli tikai viens ir skaidrs. Kādēļ gan Miervalža Ozoliņa māsīcai un viņas vecmāmiņai būtu bijis jāizdomā šis stāsts? Mēs pieņēmām to tādu, kāds tas ir.

…Tā bija parasta piektdiena. 1922. gada 17. marts. Rīgā nekas ievērības cienīgs nebija noticis, izņemot to, ka Roza Arona meita Grolmane, kas dzīvoja Rūpniecības ielā 3A, pēcpusdienā ap pulksten pieciem pie sava dzīvokļa durvīm bija atradusi lielu, pītu grozu ar jaundzimušu bērniņu. Viņš bija ģērbts labās, dārgās drēbītēs, un līdzās grozā bija ielikta paprāva naudas summa. Jaundzimušais, kā policijas priekšnieks vēlāk tika reģistrējis, bija vīriešu kārtas. Iecirknī par atradumu sastādīja protokolu, un to parakstījis policijas iecirkņa priekšnieks un darbvedis.

Pievienot komentāru

Komentāri (35)

 1. Dzīvoju Kusā, kur tiešām vēl tagad dzīvo Kliģeres radi. Taisnība, ka Rainis te brauca, bija viņam šī brūte, tikai par bērnu visi klusē. Mums Madonā ir Raiņa iela, kura iet uz Kusu. Te viņš esot kājām staigājis .Un kāpēc lai nebūtu bērns dzimis ? Rainim ar Aspaziju nebija, gan jau gribēja……

 2. Nū, kāds literatūrzinātnieks man stāstīja kādēļ tas viss ir murgi: Rainis esot kļuvis impotents jaunībā ar Stučku spirtu dzerdams.
  Interesantāk ir ar dzejnieka nāves apstākļiem – arhīvā esot atrasts policijas protokols, kurā skaidri teikts ka Rainis alkohola reibumā noripojis pa kāpnēm un lauzis sprandu.Vēlāk konkrētā lieta vairs neesot bijusi atrodama, iejukusi starp simtām līdzīgu…

 3. Tur jau ir tā lieta,ka autorei visu laiku patīk uzturēt intrigu,un justies kaut kā īpašai,savās iedomu ilūzijās par radniecību ar Raini.Bet neko jau lietas labā nedara,lai pierādītu,tikai vērpj un raksta.Pazīstu šo sievieti,raksra autori personīgi,dikti tālu no svētas sievietes….Vienmēr ir teikusi,ka vēlas uzvārīties no radniecības un saiknes ar Raini.

 4. Kāds tur vēl DNS- paskatieties Helju un Mēnesmeitiņas fotogrāfijas 🙂

 5. Kad lasīju dzejoļus saviem bērniem, vienmēr pārsteidza, kā gan Rainim, gan Aspazijai ir tiiik burvīgi dzejoļi bērniem (un daudz), kādus , manuprāt, bezbērnu cilvēki nevarētu uzrakstīt. Šī leģenda varētu būt izskaidrojums.

 6. Viss ir ļoti vienkārši – DNS analīzes!!! 300-400 eiro un lieta darīta.
  Vai tiešām ir tik svarīga mākslīgas leģendas uzturēšana par “kristālskaidro dižgaru”, kurš visu mūžu bijis divkosis, savtīgi izmantojis Aspazijas talantu un mīlestību, ļaujot sevi izvilkt no nekurienes, padarīt par kaut ko un pēc tam savu labdari samīdīt, noniecinot viņas talantu un šaujot pa labi un kreisi ar Mēnessmeitiņām? Atradies Saulvedis!!!
  Varbūt tomēr svarīgāk būtu zināt patiesību? Galvenokārt dzīvajiem, reālajiem tuviniekiem. To, vai tas tā reāli ir vai nav, var pārbaudīt viegli un vienkārši. Ja grib.
  Un ja vien kādam (!!!) nav izdevīgāk slēpt galus ūdenī, iznīcināt dokumentus un faktus. Lai tikai nebūtu melnumiņš uz dižā Pliekšāna reputācijas.

 7. Vienīgais ko raksta autore un arī iesaisītās personas vēlas ir uzturēt intrigu… Pietiek pat ar attāla radinieka DNS, lai noteiktu saisti ar Raini, bet tur jau tas “suns ir aprakts”, ka ar negatīvu atbildi pazudīs intriga, ko neviena no isaistītajām pusēm nevēlas 😉 …

 8. Nu, ko? Raksim augšā Raini.Tak jau kāds kauls ar DNS vēl būs atrodams. Un pārbaudām DNS. Ozoliņu arī rokam ārā. Ko tas mums dos, ja zināsim , kā ir patiesībā? Pakulstīt mēles? Jā, un visbeidzot salīdzināsim tās Helju DNS ar Ozoliņa.. Ar tiem tēviem vispār mēdz būt dažādi..

 9. DNS tests visu nolika sakārtos, vai arī literatūrzinātnieki vēlas uzturēt intrigu.
  cik zinu, tad Maijas nometņu laikā meita uzturējās Maijas māsas Austras ģimenē.
  Vai nebija tā, ka Ozoliņš pats nodeva franču grupu, arī Maiju, te atkal ir čekas dokumenti jāskatās.
  Uz priekšu, pētnieki!

 10. Pietiek ar DNS no kāda no Raiņa radiniekiem un no viena no Ozoliņa bērniem un viss…

 11. atbilde ko te ņemās: 😉 Pietiek ar DNS kādam no Raiņa radiniekiem un no viena no Ozoliņa bērniem un viss būs skaidrs bez vārdiem…

 12. ar to DNS.Visi iesaistītie taču sen miruši.Ir tikai divi Ozoliņa bērni.

 13. nekā pārsteidzoša Atbildēt

  Pats Miervaldis intervijās stāstīja,ka viņu audzināja audžuvecāki,viņam nekā netrūka,viņš tika mīlēts un lutināts.Ka viņa māmiņu bieži apciemoja dāma,kurai bija cepure ar biezu plīvuru un viņš dāmas seju nekad neredzēja,bet mamma teica,ka viņa ļoti palīdz un atbalsta ģimeni.Pats Miervaldis domāja,ka varētu būt Smiļģa ārlaulības dēls,spriežot pēc pēc viņa labvēlīgās attieksmes pret aktieri.Smiļģim bija ļoti draudzīgas attiecības ar Raini.Pirms Miervalža nāves Rīgā teātra aprindās bija zināms par sievieti,kura apmeklēja Miervaldi un pastāstīja viņam,ka viņš ir Raiņa dēls,ko aktieris ļoti pārdzīvoja.Rīgā jau pēc kara daudzi runāja,ka Rainim ir ārlaulības bērns ar Kliģeri.

 14. DNS studijā!!!!

 15. Nu ir taču DNS analīzes.

 16. privāta un patiesa dzīve Atbildēt

  Par šo versiju bija rakstīts vēl vienā žurnãlā pirms daudziem gadiem.

 17. Murgaini… DNS vajag pārbaudīt un salīdzināt! Kādas problēmas veikt DNS testu?

 18. Esu dzirdējusi versiju no sievietes( kuras it kā vīra vai pašas rados _ tas gan bija apm
  eŗam 15 gadus atpakaļ tādēļ kuros rados precīzi neatceros). Ka Miervaldis Ozoliņš esot bijis Aspazijas un Raiņa dēls. Es gan tam tad nenoticēju-bet izlasot šo informāciju -to stāstu atcerējos.Tā ka mīklaini jau tas ir.Palīdzēt var tikai DNS-ja vien tas tagad ir iespējams.

  • Kādēļ gan viņiem būtu jāatsakās no bērna?Latvijas laikā viņi bija nodrošināti un abi jaunībā gribēja bērnus.,bet 1922.gadā Aspazija bija tam par vecu,pat,ja viņai būtu varējuši būt bērni,bet viņai nebija.

 19. Izklausās diezgan murgaini, piedodiet! It īpaši par meiteni viesnīcas reģistratūrā… Ticēšu, kad būs reāla Dns pārbaude. PĶR vai mitohondriju Dns nederēs, vajadzēs labu Raiņa paraugu. Kurš uzdrošināsies ekshumēt cien.dzejnieku? Domāju- neviens, tāpēc arī dzīvos šīs leģendas mūžīgi. .

 20. DNS vajag pārbaudīt un salīdzināt!

 21. Kur problēmas veikt DNS testu?

 22. Paldies LA par rakstu.Lasīju ar lielu interesi.

Draugiem Facebook Twitter Google+