×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
9. augusts, 2017
Drukāt

Rakstnieku savienības priekšsēdētājs: Nepiekrītiet darbam bez atlīdzības. Arī patriotisma vārdā ne (7)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze šodien plašsaziņas līdzekļiem izsūtījis paziņojumu, kurā aicina Latvijas rakstošajiem autoriem, rūpējoties par savu sociālo nodrošinājumu, rūpīgi iepazīties ar līgumiem un nepiekrist darbam bez atlīdzības.

Jundze aicina nepiekrist darbam bez atlīdzības arī tad, ja projekta autori to pamatotu ar cēli skanošām idejām, patriotismu un Latvijas simto jubileju: “Lai cik cēla ir ideja, nav iedomājama situācija, ka autors par sava darba publicēšanu nesaņem nekādu autoratlīdzību. Šādos projektos jebkurā gadījumā honorārus un atalgojumu saņems tulkotāji, projektu vadītāji, izdevēji, tipogrāfijas. Autors kā jebkura radītājs nudien nav tas ķēdes elements, uz kura darba izmaksām drīkst var ietaupīt. Jāņem arī vērā fakts, ka šādi izdevumi, lai kādā valodā tie tiktu publicēti, nebūs orientēti uz tirgu un autoriem nenodrošinās nepieciešamo atpazīstamību, visdrīzāk tie būs nekvalitatīvi vai nelasīti ieguls kādā grāmatu plauktā.”

Arno Jundze norāda, ka Eiropas Savienības Rakstnieku padome (EWC) un Eiropas autortiesību aizsardzības organizācijas pēdējos pāris gadus savos aicinājumos daudz runā par negodīgu izdevējdarbības līgumu prakses izskaušanu. “Mēģinājums piespiest autoru atteikties no honorāra ir viena no šādas negodīgas prakses tipiskām formām. Jebkurā līgumā, kas sastādīts jebkurā valstī, ir jābūt norādītai darba tirāžai, izdošanas laikam un formātam, honorāra lielumam un izmaksas termiņiem, kā arī autora procentiem no pārdotajiem eksemplāriem, to pārskaitīšanas kārtības autora kontā, skaidri atrunātām autora un izdevēja tiesībām un pienākumiem. Ja šādu punktu līgumā nav, to labāk neparakstīt, vai uzstāt, lai tie līgumā tiek iekļauti,” skaidro LRS priekšsēdētājs, uzsverot: i pienācis laiks pateikt “nē” cilvēkiem, organizācijām un projektiem, kas neciena autora darbu.

Savukārt savā Facebook kontā Jundze rakstīto papildina ar atgādinājumu, ka no nākamā gada valsts ieturēs 5% no autoratlīdzībām no kuras autori tagad atsakās, pensiju fondam. “Par spīti vispārējai skepsei, šo vecumu piedzīvo daudzi. Ēst gribēsies arī tad,” rezumē LRS vadītājs.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Cik skaists teksts. Cik pareizi vārdi! Pilnīgi vai asara jānotrauš. Jācer, ka sadzirdēs izdevniecības, kas pat no valsts izdiedelēto naudu bieži tulkotājam maksā pēc gadiem vai nesamaksā vispār, jo … neesot naudas, grūti laiki.

 2. Aha; bija taads piedaavajaums – gan attieciibaa uz, teiksim, klasikas tulkojumiem citaa jomaa, ne iisti dailjliteratuuraa. Atteicu, paskaidrojot, ka….pateereetaa elektriiba maksaa, datora amortizaacija, acu gaisma galu gala arii, ja pat ozteereeto laiku nenjem veeraa.
  🙁
  Taa arii nesapratu, no kaadiem tur iisti 5% liidz shim autoratliidziibaas kaads ir… atteicies?
  :)?

  • Pārsteidz radošo personību “naivums”. Visi vaid , ka nav pensiju vecumgalā, bet par nodokļu maksāšanu pat nav aizdomājušies.

 3. Par ko daļa no izkalpinātājiem bez samaksas dabūja “ceļazīmes” uz Sibiriju.
  Daudzi, arī atgriezušies pusdzīvi, nav sapratuši
  “par ko?” un uzskata Sibiriju par pāri darījumu…

 4. Rakstošie jau nav vienīgie apšmauktie !
  Bez neoficiālām prasībām pie darba līguma
  darbu grūti dabūt.
  Ja nevar savādāk, tad “piekabina” klāt vismaz
  vēl apkopējas pienākumus… ?

 5. Piekrītu un atbalstu Atbildēt

  Latvijā ir vesels tīkls, kur autori paši piemaksā, lai iekļūtu grāmatās, izdotu savas grāmatas un tad veiksmīgi tās iztirgo pa visu Latviju. Gadiem ilgi par to zina un runā, taču sevi, tā sakot, cienošie autori par rakstītājiem pavīpsnā. Ko tik visu nedara autori, lai izdabūtu sev atpazīstamību, pat, ja tas ir spogulis. Tad kurā mirklī autors kļūst par literātu un kad maksā tos procentus pensijas gaidīšanai? Vai tas saistīts ar radošas personas atzīšanu valstiskā līmenī? Daudzi šie cilvēki tekstus rada kā rokdarbu pulciņos un paši ar to lepojas. vai tiem ļaudīm tagad jāprasa no grāmatas izdevēja honorārs, ja tā, tad ieguvējs ir tikai valsts.

 6. “Autors kā jebkura radītājs…”, “no nākamā gada valsts ieturēs 5% no autoratlīdzībām no kuras autori tagad atsakās” – pie vainas ir Jundzes neprasme izteikties vai LA redaktoru trūkums?

Draugiem Facebook Twitter Google+