Magnolijas uzziedējušas! Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā jau plaukst pavasaris

Magnolijas krūms ir jau 1,6 metrus augsts, bet nav ziedējis… Kāpēc tā? 0

Pirms gadiem desmit Salaspils botāniskajā dārzā nopirku magnolijas stādiņu. Krūms nu jau ir 1,6 metrus augsts, bet nav ziedējis. Vai vispār uzziedēs? Jautā Anna Krapē.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Situācija mainās pa stundām!” Saņemti divi pilnīgi pretēji ziņojumi no frontes. Kurš melo?
Kokteilis
Katram cilvēkam ir sava piemērotākā un veiksmi nesošākā krāsa, ko var noteikt pēc dzimšanas datuma. Noskaidro savējo! 13
Kokteilis
Nosaukti 8 vārdu īpašnieki, kuriem gribot vai negribot sanāk iekulties nepatikšanās
Lasīt citas ziņas

“Ja vieta magnolijai piemērota (saule, gaisma, aizvējš) un tā aug labi, dzinumu gali nav apsaluši, saimniecei atliek vien bruņoties ar pacietību,” skaidro Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns. 


Būtu svarīgi zināt, kas tā par magnoliju. Iespējams, tā ir pirkta kā jauns sēklaudzis. Vietējās mazajās stādaudzētavās sēkl­audži parasti tiek pavairoti ar sēklām, kas ievāktas no Latvijā ražojošas magnolijas. Šie augi būs izturīgi, jo labāk pielāgojušies vietējiem apstākļiem nekā no ārzemēm ievestie, bet galvenais trūkums – jāgaida 10–15 gadu, kamēr tās sapošas uz ziedēšanu. 


CITI ŠOBRĪD LASA

Magnolijas, kas aug kā koki, piemēram ‘Cobus’, ziedus sāk raisīt vēlāk. Tās, kas aug krūmveidā, piemēram, tā sauktā zvaigžņu magnolija ‘Stellata’, sāk ziedēt agrāk. 


Ja vēlas, lai magnolija sāk ziedēt agrāk, ieteicams iegādāties pēc iespējas lielāku stādu. Dažs stāds, arī neliels būdams, uzzied jau podiņā. Nākamajā gadā pēc iestādīšanas augs stresa dēļ var neziedēt, bet pēc tam ziedēs atkal, saprotams, ja ziedpumpuri ziemā neizsals vai neapsals kādā bargākā pavasara salnā.

Arī daudzas skaistās magnolijas, kas ziedošas ievestas no ārzemēm, turpmāk var vairs neuzziedēt, ja dzinumu gali ar ziediem regulāri ziemās nosals.

Pirmos gadus pēc iestādīšanas derētu ziemā piesegt visas magnolijas. 


Jāielāgo, ka magnolijām netīk zaru apgriešana. Ja koks izaudzis pārāk liels, kādu traucējošo zaru var nozāğēt, rētu neveidojot pārāk tuvu stumbram. Krūma formā augošās var mazliet paretināt, atstājot tikai 4–5 dzinumus. Izgriež vārgos dzinumus, kas sabiezina krūma centru.


Visbeidzot var izmēğināt arī daudzu dārznieku atzinīgi novērtēto draudēšanas metodi – staigāt apkārt un biedēt ar cirvi. Sak, ja nākamgad neziedēsi – cirtīšu nost!