×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
19. aprīlis, 2017
Drukāt

Anda Līce: Haosa radīšanā piedalās arī ierindas pilsoņi, atkārtojot politiķu melus (4)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Informācijas un dezinformācijas laikmetā ierindas pilsoņiem, kādi mēs vairumā esam, aizvien grūtāk ir ieraudzīt un saprast, kas šodien īsti notiek. Manipulētāji visur pasaulē rūpējas, lai publiskajā telpā mēs tvertu aizvien sīkākos gabaliņos sadrupinātu īstenību un pievilināšanai domātu ēsmu – arī pa kādai patiesības drumslai. Virums ir paredzēts, lai uzkurinātu neapmierinātību ar kaut ko, šī “kaut kā” visapkārt ir tiešām ļoti daudz. Tas sanikno un liek meklēt vainīgos, un manipulētāji tos steidz pateikt priekšā.

Izpratnei ir ārkārtīgi svarīga ja ne gluži pilnīga bilde, tad vismaz liela tās daļa. Tāpēc mūsu garīgajai augšanai izšķirošas ir grāmatas un publikācijas, kuru autori pārredz bildi, kā arī sarunas ar cilvēkiem, kas pēta notikumu kontekstu. Var droši laist garām sen zināmus faktu uzskaitījumus bez cēloņu un seku analīzes. Dažkārt pietiek ar autora vārdu vien, jo, ilgstoši darbojoties publiskajā telpā, katrs taču ir iezīmējis savas pārliecības griestus un arī to, kam viņš maksā meslus. Cik līdzīgi skan vārdi “mesli” un “mēsli”!

Publiskajā telpā joprojām ir pieejami izsvērti, ilgu novērojumu rezultātā tapuši viedokļi par mūsdienu pasaulē notiekošajām kolīzijām, kuru izraisītāji vai nu nespēj, vai negrib zināt, kādas neparedzamas un globālas sekas var būt viņu rīcībai. Visu cieņu, piemēram, kinorežisoram Aleksandram Sokurovam, kura uzruna, saņemot Krievijas kinoakadēmijas balvu “Nika”, izraisīja klātesošo ovācijas. Režisora godprātīgās stājas dēļ Krievijā ir aizliegts rādīt viņa filmas. Sarunā ar Vitāliju Dimarski A. Sokurovs uzsver mūsdienu politiķu tuvredzību, ideoloģizēto un līdz ar to neizbēgamo terorismu, ko ir izraisījusi Rietumu civilizācijas un kristīgās pasaules ilgstoša nerēķināšanās ar islāmu kā pilnīgi atšķirīgu civilizāciju. Abām ir iespējams mierīgi pastāvēt blakus, ja vien viena otrā vardarbīgi neiejaucas. Viņš arī atgādina, cik bīstama ir reliģijas un politikas saaugšana, jo pirmās uzstādījumi laika gaitā ir nemainīgi, kamēr politikā tie nemitīgi mainās.

Valsts izvirst, kad baznīca aizmirst savu īsteno uzdevumu – atgādināt laicīgajai varai tās vietu un lomu. Kad viena sāk apkalpot otru, morālo vērtību samērošana ar rīcību kļūst neiespējama. Kaut gan patiesības un melu samainīšana vietām bruģē ceļu uz valstu sadrupšanu, kas iesākumā pēc tādas var arī neizskatīties, acīmredzamu faktu noliegšana un melīgu apgalvojumu pasludināšana par patiesību politikā turpinās. Haosa radīšanā pasaulē diemžēl piedalāmies arī mēs, ierindas pilsoņi, kad savas muļķības vai nezināšanas dēļ atkārtojam politiķu melus. Tāpēc ir tik svarīgi acu priekšā pastāvīgi turēt visu bildi.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Vai ierindas pilsoni kāds DZIRD? Latvijas zeme izpārdota ārzemniekiem, 3-4 Rīgas platības tikai zviedriem – “De Fakto”!! Iedzīvotāju vecākā paaudze izmirst, jaunie aizbrauc, bet mums vēl vajag šo KVANTUMU 1614 LIEKĒŽUS TUKŠAJĀ LATVIJĀ??!!! Tieši tas pats ar Saeimas deputātiem!
  Ak, nav tāda likuma, jāievēl vēl pa vecam!!
  KO TAD VISUS ŠOS MĒNEŠUS NO JAUNĀ GADA LĪDZ JŪNIJAM DARĀT, ka nespējat likumu pieņemt par mazāku deputātu skitu!!??
  Vēl viens trakums – cerības uz jaunāko paaudzi. Izrādās, pilnīgi veltas. Skatieties, ja nu ievēlētu Rungaiņa k-gu, tad 3 mēnešos neviens pensionārs nebūtu dzīvo sarakstā. Pat kapos mierīgi nedusētu, bet būtu jāstāv kājās arī tur. Jautājums atklāts – Kurp virzās LATVIJA?!
  Vājprāts!

 2. Vai tad cenzors vakariņo?

 3. Ļoti nepatīkam,i ka šajā “haosā” ne mazu vietu ieņem prese. Tā LA ar kliedzošiem virsrakstiem cenšas sarīdīt tautu ar baznīcu, no nekā uzpūšot milzu ziloni un pēc tam farizejiski raud, ka lūk baznīca esot aizmirsusi savu īsto lomu. Ne jau baznīca aizmirst bet tādi acīgi labdari cenšas novākt baznīcu pa dažādiem ceļiem. To starpā arī Jūs A. Līce ar saviem veca cilvēka “labsirdības” un samierināšanas izklupieniem.

 4. kas notiek, nekas nenotiek, lai saglabātu savus krēslus

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+