Kultūra
Teātris un kino

Rēzeknē Šekspīra lugu iestudēs režisors no ASV 3

Foto: A. Kuzmina

Atzīmējot 400. gadadienu kopš Viljama Šekspīra nāves, 27. un 28. martā plkst. 17 teātrī-studijā “Joriks” notiks ASV režisora Endrū Frīberga iestudētās angļu dramaturga lugas “Beigas labas, viss labs” pirmizrāde, LA.lv uzzināja Rēzeknes domē.

“Jorikā” izveidojusies jauka tradīcija iestudēt izrādes ar ārzemju režisoriem, kuri ne tikai ieliek darbā savu harizmu un mentālo kolorītu, bet arī dāsni dalās savā bagātajā pieredzē ar mūsu aktieriem.

“Skatītāju atmiņā uz ilgu laiku iezīmējušies gan Nikolaja Vepreva (Polija), Iona Sapdaru (Rumānija), Mihaila Miļķisa (Krievija) iestudējumi, gan arī mūsu tautieša Iļjas Bočarņikova “Donskihots.lv”, jo šī režisora radošā bagāža jau sen kļuvusi starptautiska. Jāpiebilst, ka, pateicoties Iļjam, par mūsu pilsētu un teātri “Joriks” uzzināja Endrū Frīburgs, kurš sniedza ievērojamu atbalstu janvārī pirmizrādi piedzīvojušā mūzikla “Zaļais sivēntiņš” scenogrāfisko risinājumu ziņā,” raksta pašvaldības laikraksta “Rēzeknes Vēstnesis” korespondente Olga Belova.

Endrū Frīburgs ir mākslinieks, režisors, datorgrafikas un mediju mākslas pasniedzējs, studējis Jēlas universitātē (ASV). Krievu valodu iemācījies, studējot A.Čehova Maskavas Akadēmiskā Dailes teātra (MHAT) aktiermākslas programmā. Pēc studijām stažējās Dmitrija Krimova Teātra laboratorijā, kā arī vadīja eksperimentālus aktiermākslas kursus Krievijas Teātra mākslas akadēmijā (GITIS), tomēr “Beigas labas, viss labs” bus viņa pirmais mēģinājums iestudēt izrādi krievu valodā.

Endrū Frīburgs pats strādājis arī pie izrādes scenogrāfijas: “Mani dēvē par režisoru-mākslinieku, jo sākotnēji interesē nevis katra atsevišķa tēla daiļums, bet gan skatuves noformējums, gaisotne un tās mijiedarbība ar aktieru darbu. Kā skatuves mākslinieks arī esmu režisors, bet darbojos ar dekorācijām, kuras dēvēju par “nedzīviem aktieriem”.”

LA.lv