Latvijā
Rīga

Rīgā brīdinās par gaisa kvalitātes pasliktināšanos0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-LETA/AFP

No šodienas, 27. februāra, Rīgas pilsētas iedzīvotājiem pieejams bezmaksas pakalpojums “Riga airTEXT”, kas brīdinās par gaisa kvalitātes pasliktināšanos pilsētā, portālu LA.lv informēja projekta autori.

Pieteikties bezmaksas gaisa piesārņojuma brīdinājumiem īsziņas vai e-pasta veidā var jebkurš iedzīvotājs. Tāpat tīmekļa vietnē www.rigaairtext.lv un bezmaksas mobilajā aplikācijā ir iespēja iepazīties ar trīs dienu prognozi par gaisa piesārņojumu, ziedputekšņu koncentrāciju un UV starojumu.

“Riga airTEXT” ļaus iedzīvotājiem iepriekš sagatavoties īslaicīgiem pasliktinātā gaisa kvalitātes periodiem. Piemēram, tagad cilvēki ar astmu vai sirds slimībām var atbilstoši reaģēt, ņemot līdzi inhalatoru vai izvairoties no intensīvas fiziskām nodarbībām brīvā dabā, uzsver projekta autori.

Modernā datorsistēma automātiski apvieno satelīta novērojumus un reģionālās gaisa kvalitātes prognozes Eiropai no Copernicus atmosfēras monitoringa servisa (CAMS) ar ļoti augstas izšķirtspējas gaisa kvalitātes modeli Rīgai, kas ir izstrādāta, izmantojot pasaules vadošo gaisa piesārņojuma izkliedes modelēšanas sistēmu ADMS-Urban. ADMS-Urban simulē piesārņojuma izkliedi un ķīmiskās reakcijas lielās pilsētu teritorijās, ko veido tūkstošiem atsevišķu piesārņojuma avotu un sarežģītas gaisa plūsmas, ko veido ēkas un ielas. Rezultāts ir pārsteidzoši detalizēta gaisa piesārņojuma karte ar vairāk nekā 100 000 datu punktiem.

VARAM Valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības jautājumos Alda Ozola teica: “Gaisa kvalitātes pārvaldība ir viena no Latvijas un Eiropas vides politikas prioritātēm. Iedzīvotāju informēšana par gaisa kvalitāti, ieskaitot operatīvās informācijas sniegšanu, ir viens no šīs politikas svarīgiem elementiem. “Riga airTEXT” sistēma labi demonstrē to, ka gaisa kvalitāte ir ne tikai politikas dokumenti, likumdošanas akti vai zinātniskie ziņojumi, bet svarīgs katra cilvēka dzīves aspekts, kas bieži paliek nepamanīts, bet ievērojami ietekme mūsu veselību. Tagad Rīgas iedzīvotājiem būs iespēja saņemt svarīgu informāciju par gaisa kvalitāti ļoti mūsdienīgā un lietotājiem ērtā viedā.”

Brīdināšanas servisu izstrādājuši Lielbritānijas un Latvijas eksperti.

LA.lv