×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
11. marts, 2013
Drukāt

Rīgā Lielajā talkā par svarīgāko kļūst pagalmu kustība

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Pagalmi ir viena no labākajām lietām talkas kontekstā. Būtu labi, ja visi Rīgas un Pierīgas pagalmi būtu tikpat skaisti kā Eiropas izcilākie paraugi, piemēram, Itālijas bezgala skaistie puķu pilnie pagalmiņi,” rakstīts kādā atsauksmē Lielās talkas mājas lapā www.talkas.lv.

 

Rīgā arī šajā Lielajā talkā 20. aprīlī pārvērtības piedzīvos trīs pagalmi jeb, precīzāk, teritorijas pie namiem – S. Eizenšteina ielā 63, Valdeķu ielā 15 un Balvu ielā 9.

Ir agra darbdienas pēcpusdiena – pulksten 15, kad Balvu ielas 9. nama iedzīvotāji sanākuši uz trīs studentu rīkoto pagalma teritorijas sakārtošanas prezentāciju. Lai gan lielākajai daļai iedzīvotāju vēl jābūt darbā, laukā pie mājas iznākuši visi, kas tiek, – apmēram 30 cilvēki. Mājas iedzīvotāji, sētnieces Ludmilas mudināti, paši gribējuši sakopt mājas apkārtni Lielajā talkā, jo pērn talkas dienā labiekārtoja iekšpagalmu kaimiņos – Maskavas ielā 170. Gada laikā pierādījās, ka tur nekas nav ne saplēsts, ne izvazāts, jo iedzīvotāji cītīgi uzmana paveikto. Arī Balvu ielas 9. nama iedzīvotājiem būs ne vien jāstrādā talkā, bet arī turpmāk jāraugās, lai viņu paveikto nesapostītu apkārtnes huligāni. Lai gan šis Rīgas rajons tautā nes skandalozo Maskavas forštates vārdu, pēdējos gados tas ir mierīgs un zaļš, stāsta kāds gados jauns nama iedzīvotājs. Līdz ar apkaimes koka graustu iedzīvotājiem no šejienes pazuduši arī narkomāni. “Mums jau ir viens no tīrākajiem pagalmiem apkārtnē, un drīzumā tas būs labiekārtots. Gribētos, lai būtu arī sportošanai līdztekas, jo apkārtnē nav pieaugušo sporta laukuma,” piebilst puisis, kurš apņēmies ar prieku piedalīties talkā.

Latvijas Mākslas akadēmijas un arhitektūras studentiem Ligitai Breģei, Mārtiņam Smiltam un Solveigai Ārantei uzdevums nebūt nebija viegls – teritorija ap namu ir saskaldīta, centrālā ieeja ir ziemeļu pusē, turklāt tā ir galvenā piebrauktuve no turpat blakus esošās Maskavas ielas. Pagalma zona bija jāveido otrā, saules pusē.

“Mūsu ideja, ka iedzīvotājiem jātiekas pagalmā ārpus sava dzīvokļa, cilvēkiem ir ne tikai jādzīvo mājā, bet arī ārpus tās,” par projektu “Dzīvo” stāsta Mārtiņš. “Šajā namā pārsvarā dzīvo pensionāri un vidēja vecuma ļaudis. Un viņiem galvenais ir kustēties, tādēļ veidojām loku, kas vīsies caur košumkrūmiem, būs soliņi, galdu virsmas.”

Ideja par soliņu grupām jeb puduriem dažādos augstumos pieder Ligitai – šos vides objektus varēs papildināt arī turpmākajos gados. Projekts “Pēdas” viena pagalma labiekārtošanai atvēlējis 2000 latu – materiāliem, stādiem, melnzemei, nepieciešamajai tehnikai. Studenti pieredzējušu mentoru vadībā paši saistās ar ražotājiem un nodrošina visu talkai nepieciešamo. Vislielākais prieks, ka šis projekts izrādās iedzīvotājiem vajadzīgs un var izjust pateicīgu atgriezenisko saiti, atzīst Ligita.

Lielās talkas pagalmu kustību 2013. gadā īsteno ar “Rīgas 2014” atbalstu, lai, gatavojoties Eiropas kultūras galvaspilsētas gadam, cilvēki iesaistītos savas dzīves telpas labiekārtošanā. Pagalmu kustība pirms trim gadiem radās, lai palīdzētu iedzīvotājiem rast kopīgu valodu sava pagalma sakopšanā un uzlabošanā.

“Lielās talkas ideja pakāpeniski pārveidojas no mēslu vākšanas par vides sakopšanu un labiekārtošanu. Rīgā neapšaubāmi par galveno kļūst pagalmu kustība. Šogad tie būs trīs pagalmi, nākamgad – varbūt četri. Žūrija izvēlējās tos projektus, kur iedzīvotāji saprot šo ideju un jau redzējuši, ka tā strādā. Šāds ūdenī iemesta akmens efekts ir arī projektam Balvu ielā,” teic Lielās talkas pagalmu kustības vadītāja Andra Miklucāne.

 

Fakti

* Jau pērnā gada oktobrī sākās konkurss triju pagalmu pieteikšanai 2013. gada Lielās talkas pagalmu konkursā. 1. novembrī 30 arhitektūras, ainavu arhitektūras, plānošanas un dizaina studenti sešās komandās sāka sacensību savā starpā par trīs individuālu un oriģinālu šo pagalmu attīstības priekšlikumu izstrādi.

Pagalmu labiekārtošanas projektu autori:

* Balvu ielas pagalms – studenti Mārtiņš Smilts, Solveiga Ārante, Ligita Breģe; mentori Ilze Indriksone, Ilze Mekša;

* Valdeķu ielas pagalms – studenti Lelde Supe, Inese Urbāne, Baiba Lukaševiča, Zahars Znaidjonovs, Raitis Mackevičs; mentori Maija Strazdiņa, Zigmārs Jauja;

* S. Eizenšteina ielas pagalms – studenti Sabīne Vecvagare, Daila Sloka, Rūta Meiere, Aija Bēliņa, Anastasija Kozlova; mentori Una Īle, Sandra Levāne.

 

 

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +17.6
Alūksne +19.0
Daugavpils +16.4
Saldus +20
Liepāja +18.8
Jelgava +20
Ventspils +14.3
Limbaži +19
Madona +17
Rēzekne +17
Draugiem Facebook Twitter Google+