×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
9. augusts, 2013
Drukāt

“Rīgas Dzirnavnieks”: šogad graudu kvalitāte ir augstāka nekā pērn

Auzas. Foto LETAAuzas. Foto LETA

Latvijā šogad labības kvalitāte ir augstāka nekā pērn, aģentūrai BNS atzina graudu pārstrādes uzņēmuma “Rīgas Dzirnavnieks” piegāžu ķēdes direktors Uldis Ulmanis.
graudu_kvalitate

Latvijā šogad labības kvalitāte ir augstāka nekā pērn, aģentūrai BNS atzina graudu pārstrādes uzņēmuma “Rīgas Dzirnavnieks” piegāžu ķēdes direktors Uldis Ulmanis.
graudu_kvalitate

Viņš arī norādīja, ka “Rīgas Dzirnavnieks” veiktā graudu analīze liecina, ka šobrīd zemnieku atvestajiem graudiem ir salīdzinoši augsts proteīna un lipekļa saturs. Līdz ar to ir vairāk graudu, kas piemēroti augstākas kategorijas miltu ražošanai.

Ulmanis informēja, ka “Rīgas Dzirnavnieks” patlaban ir pieņēmis pirmo šīs sezonas auzu ražu. Tā atvesta no zemnieku saimniecības “Bauņi” Burtnieku novadā. Plānots, ka uzņēmums kopumā šogad iepirks auzas 10 tūkstošu tonnu apmērā. Kvalitātes ziņā auzas ir padevušās mazliet sīkākas, bet tas novērojams arī kviešiem un rudziem. “Sausie laika apstākļi neļāva graudiem uzņemt nepieciešamo masu, un tie nogatavojās ātrāk nekā parasti,” sacīja “Rīgas Dzirnavnieks” piegāžu ķēdes direktors.

Viņš pastāstīja, ka Latvijā ir liela perspektīva audzēt augstākās kvalitātes auzas, jo vietējā tirgū tās nosacīti ir deficīts un šī niša kopumā vērtējama kā neaizpildīta. Patlaban auzas Latvijā galvenokārt audzē ar nolūku tās izmantot kā lopbarības izejmateriālu. Tāpat lauksaimnieki tās nereti stāda kā pārejas kultūru, kad pamata kultūru sēj citviet un attiecīgajā laika periodā platību apsēj ar auzām, lai lauki neaizaugtu ar nezālēm.

Ulmanis norādīja, lai gan ar auzām apsētā platība Latvijas laukos ik gadu ir līdzīga, Latvijā ļoti mazs īpatsvars izaudzēto auzu atbilst augstākajiem kvalitātes standartiem, ko varētu izmantot pārtikas produktu ražošanā.

“Latvijā joprojām ir tikai dažas zemnieku saimniecības, kas specializējušās šajā nišā, savukārt lielākā daļa auzu kultūru pamatā kultivē kā lopbarības pamata izejvielu. Ņemot vērā pēdējo gadu pieprasījuma pieaugumu pēc graudaugu produktiem, īpaši auzu pārslām, mums kā ražotājam šī brīža kvalitatīvu auzu pārslu piedāvājums ir nepietiekams,” atzina Ulmanis.

Tāpat “Rīgas Dzirnavnieks” turpina aktīvu kviešu un rudzu jaunās ražas pieņemšanu. Plānots, ka šogad “Rīgas Dzirnavnieks” no graudaugu audzētājiem pieņems kviešu, rudzu un auzu ražas apmērā līdz pat 100 tūkstošiem tonnu.

Ulmanis teica, ka agrā graudaugu raža šogad ir pārsteigums, arī Vidzemē zemnieki auzas sāka kult jau pašā augusta sākumā. “Parasti auzu kulšana sākās ap augusta vidu, bet, pateicoties karstajam un samērā sausajam laikam, šogad tā sākusies agrāk. Tas pats attiecās arī uz visiem pārējiem vasaras graudaugiem, it īpaši Vidzemes reģionā,” sacīja Ulmainis.

Viņš arī apstiprināja, ka graudaugu iepirkumu cenas šogad ir zemākas nekā pērn. Cenas ietekmē graudu kvalitāte, apmēri un tirgus situācija. Pērn biržu spekulāciju un slikto ražu pasaulē dēļ labības iepirkumu sasniedza rekordaugstas cenas.

“Rīgas Dzirnavnieks” ir viens no lielākajiem graudu pārstrādātājiem Baltijā.  “Rīgas Dzirnavnieks” pērn strādāja ar 104 tūkstošu latu peļņu, kas ir par 76% mazāk nekā gadu iepriekš, bet uzņēmuma apgrozījums saruka par 4% ‒ līdz 17,3 miljoniem latu.

Uzņēmums ražo un pārdod graudu pārstrādes produktus – visu veidu kviešu un rudzu miltus, miltu maisījumus, pārslas, placinātus graudus un putraimus industriālajiem patērētājiem, kā arī fasēto produkciju individuālam patēriņam ar zīmoliem “Hercogs”, “Herkuless” un “AXA”. Uzņēmums ietilpst “Lantmännen” koncerna sastāvā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+