×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
2. februāris, 2012
Drukāt

Romnijs uzvar Floridā

romnijs_afp_92

Pēc pārliecinošās uzvaras priekšvēlēšanās Floridas pavalstī, savācot gandrīz pusi Republikāņu partijas atbalstītāju balsu, bijušais Masačūsetsas gubernators Mits Romnijs kļuvis par nepārprotamu favorītu republikāņu pretendentu cīņā par izvirzīšanu kandidēšanai uz ASV prezidenta amatu.


Par bijušo pārstāvju palātas spīkeru Ņūtu Gingriču balsoja tikai trešdaļa Floridas republikāņu, tomēr Gingričs, kurš pirms divām nedēļām negaidīti uzvarēja priekšvēlēšanās Dienvidkarolīnā, paziņojis, ka negrasās izstāties no cīņas. Trešais bija konservatīvo kristiešu kandidāts, bijušais Pensilvānijas senators Riks Sentorums, kuru atbalstīja 13% balsojušo, bet republikāņu brīvdomātāju spārna pārstāvis, Teksasas kongresmenis Rons Pols ieguva septiņus procentus balsu.

Kā liecina nobalsojušo republikāņu aptaujas, Romnijs savu galveno sāncensi Gingriču pārspējis virknē jautājumu, taču īpaša nozīme bijusi viņa piedāvājumam ekonomikas jomā. Aptaujas arī liecina, ka viņš spējis gūt atbalstu starp Latīņamerikas izcelsmes ASV pilsoņiem, kas Floridā bauda lielu ietekmi. Analītiķi uzskata, ka Romnijam, kurš veidojis savu politisko karjeru ASV ziemeļaustrumos, kur vairākumā ir tā saucamie “wasps” – baltie anglosakšu izcelsmes protestanti –, ir ļoti svarīgi vairot atbalstu dienvidu štatos, kur daudz Latīņamerikas izcelsmes ASV pilsoņu. Prezidenta vēlēšanu vēsture liecina, ka labāk veicas pretendentu tandēmam, kurā kandidāti prezidenta un viceprezidenta amatam ir no dažādiem valsts novadiem, pārstāvot plašus iedzīvotāju slāņus.

 

Romnijs sola samazināt valdības izdevumus, līdzsvarot valsts budžetu un apturēt veselības aprūpes sistēmas reformas, kuru apstiprināšanu prezidents Baraks Obama uzskata par lielāko panākumu iekšpolitikā savas prezidentūras laikā.

 

Gingričs guva nelielu pārsvaru evaņģēlisko fundamentālistu un abortu pretinieku vidū, taču Romnijs spēja pārliecināt lielāko daļu tā dēvētās Tējas dzērāju kustības, kas pārstāv republikāņu galēji konservatīvo spārnu. Gingričs, kurš nav atmetis cerību kļūt par republikāņu konservatīvā spārna galveno kandidātu, savā nometnē pārvilinot līdzšinējos Sentoruma atbalstītājus, nodēvējis miljonāru Romniju par “maskētu liberāli”, kas cenšas sev nopirkt vietu Baltajā namā. Priekšvēlēšanu cīņas gaita liecina, ka Romnijs savus sāncenšus pārspēj ne tikai ar salīdzinoši mēreno pro-grammu, kas dod iespēju uzrunāt plašākus sabiedrības slāņus, bet arī ar lielākām finansiālajām iespējām un pārāko kampaņas organizāciju. Tikai Floridā priekšvēlēšanu aģitācijā viņš iztērēja 16 miljonus dolāru. Gingričam štata kampaņā bija aptuveni 200 televīzijas reklāmu, Romnijam tādu bija 
13 000. Bez tam Romnijs bauda arī Republikāņu partijas aparāta atbalstu, jo aptaujas liecina, ka tieši viņam ir vislielākās izredzes novembrī pārspēt Obamu.

Nākamās pārbaudes republikāņu kandidātiem – 4. februārī Nevadas štatā un Meinas pavalstī.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+