×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
2. jūnijs, 2012
Drukāt

Rotko Mākslas centrā Daugavpilī būs 7–8 Rotko darbu oriģināli

rotko2

Topošajā Rotko Mākslas centrā Daugavpilī, kas durvis vērs 2013.gada rudenī, pastāvīgi atradīsies septiņi līdz astoņi Daugavpilī dzimušā slavenā amerikāņu mākslinieka Marka Rotko darbu oriģināli, aģentūrai BNS pastāstīja Rotko centra vadītājs Aleksejs Burunovs.

Divi darbi uz Rotko dzimto pilsētu atceļos no Vašingtonas Nacionālās galerijas, bet piecas vai sešas gleznas Rotko Mākslas centram nodos mākslinieka bērni.

Abstraktā ekspresionisma pārstāvja Rotko meistardarbi apskatāmi pasaules prestižākajos muzejos, un vēl pirms mēneša Rotko glezna “Oranžs, sarkans, dzeltens” tika pārdota “Christie’s” izsolē Ņujorkā par 86,9 miljoniem ASV dolāru (46,6 miljoniem latu), kas ir jauns cenas rekords izsolē pārdotiem mūsdienu mākslas darbiem.

Daugavpils pašvaldība pašlaik vēl aprēķina, cik izmaksās Rotko gleznu apdrošināšana un transportēšana uz Latviju, bet tas, visticamāk, palielinās valsts līdzfinansējuma apmēru, ko pašvaldība cer saņemt no valsts budžeta.

Burunovs sacīja, ka valdības izskatītajā 2010.gada informatīvajā ziņojumā valsts līdzfinansējums Rotko Mākslas centram bijis plānots 91 tūkstoša latu apmērā, tomēr, visticamāk, pašvaldība lūgs to palielināt.

Daugavpils pašvaldības pārstāvji šonedēļ tikušies ar Kultūras ministrijas (KM) vadību, lai spriestu par Rotko centra statusu. Paredzēts, ka tā būs pašvaldības iestāde, bet ar konkrētām valsts deleģētām funkcijām, norādīja centra vadītājs.

Pašlaik norit darbs pie Rotko Mākslas centra izbūves Daugavpils cietoksnī. Centru plāno atklāt 2013.gada septembrī. Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrs tiek veidots kā daudzfunkcionāls, starptautisks mākslas un izglītības centrs ar mērķi veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, iedzīvotāju izglītošanu, sniegt ieguldījumu starpkultūru dialoga veicināšanā, mākslas procesu attīstības decentralizāciju, attīstot atbilstošu kultūrvidi arī Latvijas reģionos, teikts centra mājaslapā.

Centrā varēs apskatīt ne tikai ar Rotko vārdu saistītas ekspozīcijas un darbus. Svarīga nozīme tiks ierādīta arī Daugavpilij (toreiz – Dvinskai), kurā veidojās mākslinieka personība. Kultūrvēsturiskās ekspozīcijas ietvers stāstījumu arī par citām personībām, kas savulaik dzīvojušas un strādājušas Daugavpilī, piemēram, Oskaru Stroku, Leonīdu Dobičinu, Rihardu Zariņu, Salomonu Mihoelsu un citiem.

Marks Rotko (Markuss Rotkovičs) dzimis 1903.gadā Daugavpilī (toreiz Dvinskā, Krievijas impērijā), miris 1970.gadā Ņujorkā, ASV. Viņš pazīstams kā abstraktā ekspresionisma un krāsu lauku gleznošanas aizsācējs. Uz ASV viņš emigrēja 1913.gadā, bet 1940. gadā nomainīja uzvārdu uz Rotko (Rothko). Māksliniekam ir divi bērni – Keita (1950) un Kristofers (1963).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+