×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
24. marts, 2015
Drukāt

Egils Līcītis: Rudenīga grāmata? (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Eksprezidents Guntis Ulmanis (no labās) un eksprezidents Valdis Zatlers grāmatas "Kas es esmu" atvēršanas svētkos.

Ne pārāk dziļš, ne pārāk košs, bet iepriecinošs ar sirsnīgu vienkāršību grāmatu galdos ir klāt eksprezidenta Valda Zatlera 60 gadu dzīves ceļojumu apraksts “Kas es esmu”. Tās nav trūdošas 250 rudenīgas grāmatas lapas, bet traucējošs ir vājais izklāsta saaudums. Zatlers vietām paceļas, paiet aizraujošās politiķa gaitās, tad atsēžas sienmalī, ļauj stāstīt citiem, kavējas atmiņās par bērnību un mediķa darbu, ieslīgst planetāros prātojumos. Iznākumā “Kas es esmu” ir pa pusei grāmata, pa pusei bloknots, kuru varēja apšķērēt, un kā ķirurgs Zatlers būtu vairāk uzšķērdis, ticis pie serdes, lai atklātu mūsu vainām cēloņus. Tāpēc saistošākā šķiet Zatlera – daktera, medicīnas menedžera – darbības atspulgu daļa, bet kaulu licējs, kļuvis par prezidentu un partijas līderi, neizcēlās kā šahists domātājs, un no praktiskās politikas zināja tik vien, cik viņa tronī vēja pūsmu atnestās smaržas. Kā liecība ir ne visai garā politkarjera, ko nevainagoja ienākušos plūmju raža. Ģenerālis pazaudēja reformu un tiesiskuma zaldātus, uz partijas kapa aug papardes, rāzīte, kā nākas latviešu kapu kultūrā.

No operāciju zāles Valsts prezidenta kabinetā, Zoodārzā izraudzītais ietika trekno gadu ballītes kulminācijā. Zvērēdams viņš spiedis roku krūšu rajonā par zīmi, ka būs sirds prezidents. Nudien, sirds pukstēja, asinis riņķoja, citi orgāni izvadīja šlakvielas, cilvēkā Zatlerā bija dziļi iegūlušās morāles vērtības – nestrādāt nelietības. Ārsts, ģērbies prezidenta tērpā, tika galā ar augšanas grūtībām, un ar gadiem Zatlerā saslēdzās sajēga, saprašana, atziņas un secinājumi. Viņš raksta par trekno gadu valdību nesaimnieciskumu, kas at­svieda Latviju par gadiem sešiem atpakaļ. Viņš diezgan saprotami izskaidrojis, kas ir oligarhiska domāšana un kas par darboņiem ir Lembergs, Šķēle, Šlesers, un kā pats Saeimai treknā divnieka licējs nonācis līdz “Rīkojumam nr. 2”. Maijpuķīšu revolūcija un krīzes pārvarēšanas periods, kad nācās staigāt gar bezdibenīgas aizas malu un Zatlers kļuva “motorisks”, nešaubīgi ir labākie brīži augstajā amatā.

Kaut ļoti personiski, tomēr ar šodienas acīm Zatlers nesimulē, raksta, kā bijis. Godīgi atzīst kļūdas, izsaka pa kodīgai piezīmei, nesaudzīgi runā par lietām, kas smacē politiķus. Teiksim, ka patiess līderis Latvijā nedzīvotu ilgāk par pāris mēnešiem, jo mazāk reitingotus pārņem skaudība, seko sāpīgi dunča cirtieni mugurā. Citātam izvēlējos: “Vai esam ievērojuši, ka protesta petīcijas, tā dēvētās inteliģences atklātās vēstules un uzsaukumus tautai parasti paraksta vieni un tie paši cilvēki? Tas nekas, ka vēstījuma saturs katru nākamo reizi būtībā ir diametrāli pretējs – kas vakar bija melns, šodien jau kļuvis balts.”

Varbūt politikā darbojās dvīņubrāļi Zatleri. Viens, kam neaptraipīts gods, otrs, kas bija spiests maksāt zināmu cenu, lai izdzīvotu, tomēr summāri dakteris nedz zižļa turēšanas četrgadē pilī, nedz Saeimā netika ragā saliekts. Politikā palika humānists. Viņš gribēja atvērt logu, ielaist spirgtāku gaisu, lai nācijai labāk elpot, bet pats sēdēja ar muguru pret logu, neprata parādīt, cik jauki tur laukā. Valda Zatlera vārdā vajadzēja saukties tīro roku un gaismas aplī ietvertai politikai, kam jāaizslauka vecais, oligarhu nopirktais kā izlietots tualetes papīrs, bet tā arī gluži neizdevās. Kādreiz feļetonā ironizēju, ka prezidents ortopēds saprot, kas notiek cilvēka kājā, nevis galvā. Kā gara auguma vīrs Valdis Zatlers, iespējams, bijis par maz slīpēts, par daudz naivs mūsu politikai, bet vai vīrietim 60 gadi ir vecumdienas? Mēģini vēlreiz.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Vajadzīga obligāta grāmata ,kura būs obligāts mācību līdzeklis bērnu dārzos. Apsveicami, ka autors ,lai arī lielās grūtībās ,radījis šo gara darbu. Nav piemirsis zooloģiskā dārza zvaigžņu stundu ,no kurienes paņēmis mīļvārdiņus tiem ,ar kuriem kopā barojās no siles.Autors daudz aizmirsis no tā ,kas viņam vai (lēdijai ) netīk …Būs jauns grāmatas metiens ,jo ziedojumus tam trūcīgā ģimene cerams savāks un tomēr,lai arī karalim šuj tērpu gan “draugi”, gan piepalīdz pats karalis ,tad tomēr pliks,kā pliks ,jo to tērpu nevar ieraudzīt.

  2. Esmu pārliecināts,ka V.Zatlera kungs būtu daudz labāks prezidents par Bērziņu,kurš pats sevi pieteica un Grigule-“sieviete ar pautiem/V.Krūmiņš/ mudīgi savāca nepieciešamos 5 deputātu parakstus un iesniedza pieteikumu. Tāpēc arī V.Grigule ieguva līdzekļus,lai nopirktu sev Eiroparlamentu.
    V.Zatlers bija politiski naivs,ja cerēja,ka Saeima,ko viņš atlaida, balsos par atkārtotu ievēlēšanu. Saeima tiešām bija jāatlaiž,tikai “gudrā tauta nebija gatava domāt,analizēt un izdarīt objektīvus secinājumuslai atkal tos pašus neievēlētu atpakaļ,.
    Reformas nekad nebūs “mīļas visiem”.
    Saeimas atlaišanas gadījumā prezidentu jāievēl jaunajai Saeimai. Patreizējā normā tas ir politisks stulbums.

  3. Zatlers ir foršs ārsts, bet nu tad nezin- tad laikam viņa sieva – brošu zagle – ir patukša spožuma un šova meklētāja. Turklāt- blondīne! 🙂 . Tāpat – godavīrs Bērziņš – lai cik tur tā goda arī nebūtu – sieva tāpat pēc stjuartes no līnijas Maskva- Baku izskatās, turklāt kājās platformenes no uļicas Čaka.

Draugiem Facebook Twitter Google+