×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. maijs, 2016
Drukāt

Sāk svinēt 155 gadus kopš pirmās dzelzceļa līnijas atklāšanas+30 interesanti vēsturiski fakti

LDz publicitātes fotoLDz publicitātes foto

Šogad aprit 155 gadi, kopš Latvijas teritorijā atklāja pirmo dzelzceļa līniju, kas savienoja Rīgu ar Daugavpili. Par godu šim vēsturiskajam notikumam otrdien, 10. maijā, Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā tika atklāta daudzveidīga aktivitāšu programma “Dzelzceļam Latvijā – 155”, LA.lv pavēstīja uzņēmumā “Latvijas Dzelzceļš” (LDz).

Programmas ietvaros līdz pat gada beigām iedzīvotājiem būs iespēja interesantā un atraktīvā veidā uzzināt vairāk par dzelzceļu Latvijā, gan piedaloties azartiskā ceļojumu spēlē “Dzelzceļa spēle. Toreiz un tagad”, gan apmeklējot pirmo reizi Latvijā notiekošo Dzelzceļa transportlīdzekļu parādi, gan arī aplūkojot dzelzceļnieku vēsturisko formas tērpu parādi Muzeju nakts ietvaros, kā arī iesaistoties citās aktivitātēs, par kurām plašāka informācija pieejama mājas lapā.

Publiskai lietošanai pirmais dzelzceļš Latvijas teritorijā tika nodots 1861.gada 12. septembrī, un tas savienoja Rīgu ar Daugavpili, toreiz Dinaburgu. Tas bija vēsturisks notikums, kas uz visiem laikiem mainīja cilvēku dzīvi – strauji auga pilsētas, attīstījās rūpniecība un tirdzniecība, cilvēkiem pavērās jaunas iespējas ceļot, izglītoties un strādāt.

“Latvijas dzelzceļa vēsture ir nesaraujami saistīta ar mūsu valsts vēsturi. Ir mainījušās gan varas, gan tehnoloģijas un cilvēku attieksme pret dzelzceļu. Taču nemainīga ir dzelzceļa lielā nozīme valsts dzīvē. Tāpēc mēs vēlamies to atzīmēt,” skaidro VAS “Latvijas dzelzceļš” (LDz) valdes priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš.

LDz pauž, ka visi plānotie sarīkojumi ļoti demokrātiskā veidā vēstīs par plašo un interesanto dzelzceļa vēsturi.

Jau no šodienas visi interesenti ir aicināti lejupielādēt savos viedtālruņos bezmaksas aplikāciju “Dzelzceļam 155”, lai aizraujošā veidā iepazītu dzelzceļa vēsturisko un industriālo mantojumu Latvijā. Tā ir iespēja aizraujošā veidā visas vasaras garumā apceļot Latviju un iepazīt ar dzelzceļu saistītas vietas.

Galvenais spēlētāja uzdevums ir apceļot dažādas ar dzelzceļu saistītas vietas visā Latvijā, fotografēt vēsturiskos objektus un krāt punktus. Aktīvākie spēlētāji tiks arī pie dažādām pārsteiguma balvām. Kopumā spēlē ir iekļauti 155 punkti, un vismaz daļu no tiem ir apņēmušies apgūt arī divi aktīvi Latvijas apceļotāji – TV un radio personība, mūziķis Ansis Klintsons un mūziķe Māra Upmane-Holšteine.

Jau nākamajā nedēļas nogalē – no 20. līdz 22. maijam – Latvijas iedzīvotājus iepriecinās Dzelzceļa transportlīdzekļu parāde. Parāde tiks atklāta 20.maijā plkst. 14 Rīgā, Centrālajā dzelzceļa stacijā (1.perons 11.ceļš) un būs apskatāma līdz pat 21. Tālāk parāde dosies uz Krustpils staciju, kur 21.maijā Muzeju nakts ietvaros dzelzceļa transporta līdzekļi būs apskatāmi no plkst. 15 līdz pat 1 naktī. Parāde noslēgsies 22. maijā Daugavpils stacijā, kur lokomotīves un dzelzceļa darba mašīnas būs aplūkojamas no plkst. 12 līdz 19. Tās laikā pirmo reizi Latvijā publiskai apskatei Rīgā, Krustpilī un Daugavpilī būs pieejamas ne tikai jaunās, modernizētās manevru un maģistrālās dīzeļlokomotīves, bet arī novatoriskās sliežu ceļu uzturēšanas darba mašīnas, restorāna un kupeju vagoni. Katrā no stacijām uzstāsies grupa “Dzelzs vilks”, kā arī gaidāmi citi pārsteigumi.

21. maijā no plkst. 19 līdz 1 naktī Muzeju nakts ietvaros dažādi pasākumi notiks arī Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā. Vakara gaitā atvērti un apskatei būs pieejami dažādi dzelzceļa transportlīdzekļi – tvaika lokomotīve, elektriskais vilciens, 20. gadsimta 70. gadu salonvagons, dīzeļlokomotīve, manevru lokomotīves u.c. Taču vakara īpašā odziņa būs dzelzceļnieku tērpu parāde ar vairāk nekā 40 dažādiem formas tērpiem, sākot no cara laikiem un beidzot ar mūsdienām. Tērpi tiks demonstrēti plkst. 20 un 22, un tos izrādīs paši dzelzceļnieki.

Muzeju nakts ietvaros no plkst. 19 līdz 1 naktī būs apskatāma arī festivāla “Rīgas Fotomēnesis – 2016” laikmetīgās fotogrāfijas izstāde “Teritorijas, robežas un savienojumi”.

Savukārt rudenī “Dzelzceļam Latvijā – 155” programmas ietvaros tiks izlaista īpaša dzelzceļa 155. gadadienai veltīta pastmarka, kā arī izdotas divas grāmatas. “Ilustrētā dzelzceļa vēsture” ikvienam saprotamā un interesantā veidā sniegs pārskatu par dzelzceļa lielo lomu reģiona ekonomikas un tautsaimniecības attīstībā. Savukārt bērnu grāmata “Dzelzceļš un vilcieni” būs lielisks ceļvedis lieliem un maziem plašajā dzelzceļa pasaulē, kā arī būs pirmais šāda žanra darbs bērnu auditorijai latviešu valodā.

Sākot no 29.septembra katru ceturtdienu, Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā tiks īstenots lekciju cikls “Vakara sarunas par vēsturi – dzelzceļam Latvijā 155”.

Dzelzceļa gadadienas tematika būs baudāma arī novembrī gaismas festivālā “Staro Rīga” Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā. Tur īpaši iemirdzēsies pēdējos astoņos gados atjaunotā dzelzceļa transportlīdzekļu kolekcija – lokomotīves, vagoni un sliežu ceļu uzturēšanas tehnika. Ik vakaru krāsainu gaismu saspēle ar tvaika lokomotīves dūmu mutuļiem un dīzeļdzinēju monotono ritmu radīs īpašu noskaņu un atklās līdz šim nepamanītas detaļas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+