×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
12. marts, 2018
Drukāt

Sāk vākt parakstus: vai automātiski kļūsim par orgānu donoriem? (15)

Foto - LETA/Ieva ČīkaFoto - LETA/Ieva Čīka

Arhīvs. PKUS Transplantācijas centrā notiek cilmes šūnu trransplantācija.

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par automātisku ikviena iedzīvotāja kļūšanu par orgānu donoru pēc nāves.

Kā iniciatīvas pieteicējs norādīts Andis Vaičulis. Viņš skaidroja, ka Latvijā ir liela problēma ar donoru orgānu pieejamību – daudzi cilvēki, kuru dzīvi varētu uzlabot vai glābt, veicot orgānu pārstādīšanu, ir spiesti gaidīt donoru orgānus un bieži vien tā arī nesagaida. Realizējot šo iniciatīvu, cilvēki, kuriem nepieciešami donoru orgāni, tos ne tikai saņemtu, bet arī savu rindu sagaidītu ātrāk nekā tagad.

Pašlaik darbības kārtību ar donoru orgāniem nosaka likums “Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā”. Tas paredz, ka cilvēkiem Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē ir jāiesniedz iesniegums ar atļauju vai aizliegumu savu orgānu izmantošanai pēc nāves. Tā kā cilvēkam pašam ir jāsniedz iesniegums ar atļauju izmantot viņa orgānus pēc nāves, tad liela daļa cilvēku šo iespēju nemaz neapsver, līdz ar to cilvēku, kas piekrīt kļūt par orgānu donoriem, ir ļoti maz, norādīja Vaičulis.

Iniciatīvas mērķis ir mainīt esošo kartību, paredzot, ka visi cilvēki automātiski kļūst par orgānu donoriem pēc savas nāves, vienlaicīgi ieviešot kārtību, ka cilvēki, iesniedzot iesniegumu, var atteikties būt par orgānu donoriem. Par bērniem līdz 18 gadu vecumam šādu iesniegumu varētu iesniegt viņu vecāki, un tas būtu spēkā līdz bērna pilngadībai.

“Aicinu ieviest jaunu kārtību, kas paredz, ka visi cilvēki kļūst par orgānu donoriem, vienlaicīgi paredzot iespēju atteikties no kļūšanas par orgānu donoru, iesniedzot iesniegumu. Esošā kartība paredz, ka gadījumā, ja cilvēks nav devis piekrišanu vai aizliegumu izmantot savus orgānus pēc nāves, tad viņa radinieki pēc viņa nāves arī var lemt par atļauju vai aizliegumu izmantot mirušā cilvēka orgānus transplantācijai. Esošais regulējums faktiski rada situāciju, ka orgānu donoru ir ļoti maz, jo cilvēki paši neraksta šādu iesniegumu slinkuma dēļ, savukārt pēc cilvēka nāves viņa radinieku atrašana aizņem laiku, kā arī radinieku emocionālais stāvoklis bieži vien neļauj pieņemt lēmumu par tuvinieka orgānu ziedošanu transplantācijai. Ieviešot jauno kārtību, cilvēki, kas gaida transplantāciju, iegūs iespēju ātrāk saņemt sev nepieciešamos orgānus,” skaidroja Vaičulis.

Viņš zināja teikt, ka pašlaik kļūt par orgānu donoriem pēc nāves izvēlas maz cilvēku, savukārt, ieviešot jauno kārtību, par potenciāliem orgānu donoriem kļūtu lielākā daļa sabiedrības. Ņemot vērā, ka transplantācijai pamatā izmanto jaunu cilvēku orgānus, kuri parasti nedomā par nāvi un līdz ar to arī par iespēju ziedot orgānus, sanāk, ka viņi esošajā sistēmā neraksta iesniegumu par orgānu ziedošanu, nobažījies iniciatīvas autors.

“Jauni cilvēki pārsvarā iet bojā dažāda veida negadījumos, piemēram, autoavārijās, neievērojot drošības tehniku, noslīkstot, kuru iemesls ir pārgalvība un nerēķināšanās ar savu un apkārtējo cilvēku drošību un dzīvību. Līdz ar to šie cilvēki ar orgānu ziedošanu pēc nāves varētu palīdzēt tiem, kas vēlas dzīvot. Tomēr svarīgākais, ka jaunā kārtība nodrošinātu palīdzību mūsu līdzcilvēkiem – to palīdzību, ko viņi nesaņem, jo mums ir slinkums padomāt par savu dzīvi un uzrakstīt iesniegumu par orgānu ziedošanu,” pauda Vaičulis.

Kā ziņots, nozares darba grupa patlaban spriež, vai Latvijā mainīt likumu, kas daudz striktāk noteiks – ja cilvēks nav kategoriski aizliedzis savus orgānus izmantot pēc nāves, viņš to ir atļāvis, iepriekš vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums “Panorāma”. Tas ir svarīgi, jo nereti tieši aizgājēja tuvinieki aizliedz orgānu pārstādīšanu un nāvei nolemj arī tos, kuriem jauna sirds, nieres vai plaušas palīdzētu dzīvot. Likumā gribot arī nodalīt atļauju izmantot orgānus tikai transplantēšanai no atļaujas ļaut ķermeni izmantot arī medicīniskiem pētījumiem, kā arī noteikt ārsta atbildību.

Lai gan likums jau tagad paredz, ka Latvijā darbojas piekrišanas prezumpcija, ārsti gribot, lai viss ir konkrētāks. Latvijas Transplantācijas centra vadītāja pienākumu izpildītājs Jānis Jukšinskis pauda, ka vēlme ir minēto noteikt skaidri, lai tā pasargātu gan donorus, gan ārstus, gan orgānu saņēmējus.

Darba grupā iesaistīti Veselības ministrijas un slimnīcu pārstāvji, kā arī pacientu organizācijas.

Patlaban mazāk kā 1% Latvijas iedzīvotāju ir lieguši vai atļāvuši savus orgānus izmantot pēc viņu nāves.

Mediķi atgādina, ka viens cilvēks, kuram pierādīta smadzeņu nāve, var palīdzēt dzīvot astoņiem citiem.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Vēlos aiziet no šīs pasaules tādā pašā “komplektācijā” kā ierados! Ja pieņems deģenerāta vaičuļa priekšlikumu, tad sāksies masveida aizgājēju apgānīšana un, pasarg dievs, pilnīgi iespējams, ka sāksies pasūtījuma slepkavības, lai “biezais gals” varētu tikt pie bezmaksas orgāniem – nodzerto aknu, nieru u.c orgānu aizvietošanai! Nav mana problēma, ja kāds “nonēsā” savus orgānus, netaisos kļūt par bezmaksas “rezerves daļu” krātuvi!

 2. KAM TAS IR IZDEVĪGI?

 3. Vēlos aiziet no šīs pasaules tādā pašā “komplektācijā” kā ierados! Ja pieņems šī sprukstiņa vaičuļa priekšlikumu, tad sāksies masveida aizgājēju apgānīšana un, pasarg dievs, pilnīgi iespējams, ka sāksies pasūtījuma slepkavības, lai “biezais gals” varētu tikt pie bezmaksas orgāniem – nodzerto aknu, nieru u.c orgānu aizvietošanai! Nav mana problēma, ja kāds “nonēsā” savus orgānus, netaisos kļūt par bezmaksas “rezerves daļu” krātuvi!

 4. Vēlos aiziet no šīs pasaules tādā pašā “komplektācijā” kā ierados! Ja pieņems deģenerāta vaičuļa priekšlikumu, tad sāksies masveida aizgājēju apgānīšana un, pasarg dievs, pilnīgi iespējams, ka sāksies pasūtījuma slepkavības, lai “biezais gals” varētu tikt pie bezmaksas orgāniem – nodzerto aknu, nieru u.c orgānu aizvietošanai! Nav mana problēma, ja kāds “nonēsā” savus orgānus, netaisos kļūt par bezmaksas “rezerves daļu” krātuvi!

 5. To izlemšu es pats,nevis Andis Vaičulis!

 6. Protams! Pat visi AIDS slimnieki!

 7. Šis likums sen jau darbojas Latvijā,nekādas atļaujas nevajag,piederīgie šādos brīžos ir pilnīgi nespējīgi un nespēj pieņemt lēmumus.Ja kāds nepiekrīt,tad lai raksta iesniegumu PID,visi pārējie mēs esam donori.Kāpēc vispār par šādu demokrātisku normu būtu jāvāc paraksti?

 8. Tas kas to ierosināja, tam vajag smadzenes izgriezt, jo tās vairs nekam nav derīgas

 9. Ideotu nekad netrūks!!! Ir kategoriski aizliegts mirušam cilvēkam izgriezt orgānus, jo šis notikums atspoguļosies nākošajā iemiesojumā – cilvēks piedzims slims ar tieši šo orgānu. Kā var būt tik aprobežoti, ka nesaprot elementāras lietas.

 10. Nevienam, NEVIENAM NAV TIESĪBU izlemt manā vietā! Kas vēl nenotiks šinī valstī? – pat tik tālu jau esam tikuši! Tas sesks, kurš pats, vai kāda cita uzdevumā, uzsāka šo parakstu vākšanu (it kā cēla mērķa vadīts), vispār draudzējas ar galvu? Tad acīm redzot ir jāsāk vākt parakstus pret šādu rīcību! Kāda “nejauši” notikusi avārija, un donors gatavs!

 11. Tā jau , pārrijušies treknie taukumūļi , mūs , nievājoši , ņirdzīgā izsmieklā , apsaukā par donoriem ! Tagad arī ,vēl, arī pēc nāves ? Vienkārši IZCILI , paldies !

  Biznesa projekts ,Latvijas ” nokia” ! Spēj tik graizīt un pārdot ! Paradīze zemes virsū! Pārrijušies treknie taukumūļi , dzīvo mūžīgi ! Vēl tika iestāstīt ,biomateriālam , lai protas veselīgi , paši baroties un OK !

 12. Par LA atgremotām, citu plašsaziņu ziņām Atbildēt

  LA , jūs arvienvairāk pārvēršaties par neuzticamu ziņu avotu, jo nekritiski pārpuplicējat jau noteiktā ideoloģiskā mērcē sagremotas ziņas. Pretīgi.

 13. Vai LA atbalsta idiotismu? Atbildēt

  Tas ir ārprāts! Vai jūs saprotat ko jūs darāt, “nacināli konservatīvā” plašsaziņa Latvijas Avīze? Tātad šodien cilvēki ir ieinteresēti cita cilvēka nāvē! ārprāts! Tātad, ja es neesmu aizliedzis izmantot manu ķermeni, tad mani “nejauši” var arī atņemt dzīvību, jo kāds varbūt ir noskatījis manas plaušas (nesmēķēju, nedzeru, narkotikas nelietoju utt). Tagad ir jābaidās tiem, kuri nav aizlieguši savus orgānus izmantot pēc nāves! Murgs! … Neoliberālisma ievazāts ārprāts!

 14. Sāks pazust vēl vairāk cilvēku-orgānu tirzniecība.

 15. Komisārs Reksis Atbildēt

  …”par potenciāliem orgānu donoriem kļūtu lielākā daļa sabiedrības.” Un tad mēs viens uz otru skatītos kā uz potenciālu orgānu donoru? Īpaši tad, ja pašam būtu tāda slimība un tāda nepieciešamība pēc kāda orgāna? Un kur šajā gadījumā izpaliek tie saucieni “katrs pats var brīvi rīkoties ar savu ķermeni”, kurus uz lozungiem raksta abortu un sieviešu olšūnu tirgotāju aistāvji???
  Nedomāju, ka mēs esam augsti morāli attīstīta sabiedrība, diemžēl tā nav. Un nevar prognozēt, ka kāds neiekāros tuvākā sirdi vai nieri…

Draugiem Facebook Twitter Google+