Ekonomika
Darbs

Samazinās iespējas pelnīt uz prombraucēju rēķina 0

LETA

Vienu amatu pārstāvji, kas vēlas strādāt reglamentētajā profesijā ārvalstīs, var saņemt izziņu par brīvu, citu amatu pārstāvji par šo dokumentu maksā līdz pat 190 eiro. Tādēļ Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosina samazināt izmaksas par kvalifikācijas atzīšanai ārvalstīs nepieciešamo dokumentu izsniegšanu. Visām organizācijām plānots noteikt vienādu maksu par dokumentu izdošanas pakalpojumu – 37,39 eiro.

Saskaņā ar Eiropas Savienības direktīvu, ja persona vēlas strādāt reglamentētajā profesijā citā valstī, tai ir jāiesniedz dokumenti, kas apliecina iegūtās izglītības, profesionālās kvalifikācijas, praktiskā darba pieredzes atbilstību uzņemošās valsts izvirzītajām prasībām. Šādi atzinumi nepieciešami medicīnas māsām, ārstiem, farmaceitiem, advokātiem, skolotājiem u. c.

Jānodrošina brīva darbaspēka kustība

Izglītības un zinātnes ministrijas Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta vecākā eksperte Inese Stūre skaidro, ka galvenais mērķis ir mazināt nevienlīdzību starp dažādās profesijās strādājošajiem, jo pašlaik dokumentu cenas, kas tiek izsniegtas personām kvalifikācijas atzīšanai ārvalstīs, dažās organizācijās esot nesamērīgi augstas. “Vēlamies saņemt pamatojumu tam, cik reāli izmaksā dokumentu sagatavošana. Mūsuprāt, bieži vien šī summa ir nepamatota. Piemēram, Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienības cenrādī norādīts, ka par katru pieprasīto dokumentu ir paredzēta maksa 190 eiro. Šāda cena ir nesamērīgi liela. Tā ir parasta izziņa, par kuru cilvēkam nebūtu jāmaksā tik daudz.”

Vaicāta, vai izmaksu samazināšana neveicinās vēl straujāku speciālistu izbraukšanu no valsts, ierēdne uzsver: “Latvija ir viena no Eiropas Savienības dalībvalstīm, līdz ar to esam uzņēmušies saistības. Nedrīkstam likt šķēršļus profesionāļiem, kuriem ir vēlme strādāt ārvalstīs. Mums ir jādara viss, lai nodrošinātu brīva darbaspēka kustību.”

Ar 40 eiro būs pārāk maz

Pastāv lielas atšķirības profesionālo organizāciju prasītajā maksā par reglamentēto profesiju atzīšanas dokumentiem. Tā 190 eiro par katru dokumentu ir jāmaksā reglamentētajās profesijās, kurās atzīšanas institūcija ir nevalstiska organizācija, piemēram, Latvijas Būvinženieru savienība, Latvijas Ārstniecības personu profesionālo organizāciju savienība, Latvijas Ārstu biedrība. Savukārt valsts iestādē līdzīga satura izziņa izmaksā daudz mazāk. Piemēram, reglamentētajās profesijās ciltsdarba jomā, kurās atzīšanas institūcija ir Lauksaimniecības datu centrs, izziņas saņemšana izmaksā 14,23 eiro jeb 13,3 reizes mazāk. Savukārt IZM pedagoga profesionālās kvalifikācijas atzīšanai ārvalstīs nepieciešamo dokumentu sagatavo un izsniedz bez maksas. Arī Latvijas Optometristu un optiķu asociācija līdz šim atzinumus izsniedza bez maksas, bet Latvijas Sporta federāciju padome piemēro 21,34 eiro samaksu.

Latvijas Farmaceitu biedrība vairāku dokumentu paketi izsniedz par samaksu 120 eiro, kam vēl jāpieskaita pievienotās vērtības nodoklis. Latvijas Farmaceitu biedrības valdes priekšsēdētāja Kitija Blumfelde godīgi atzīst, ka vēl nav pilnībā iepazinusies ar jauno ministrijas ideju. Uzzinot, ka plānots maksu noteikt līdz 40 eiro, sacīja: “Šāda naudas summa nesegs izdevumus, kas rodas, izsniedzot farmaceitam dokumentu paketi. Mums ir jāuztur milzīga datu bāze. Jāalgo un jāapmāca cilvēks, kas sagatavo dokumentus, orientējas tajos. Tās ir papildu izmaksas un ar 40 eiro nebūs gana. Dokumentu paketi veido labas reputācijas izziņa (lai to iegūtu, jāvēršas pie tiesībsargājošām institūcijām, lai pierādītu, ka cilvēkam nav sodāmības); profesionālās kvalifikācijas apliecinošais dokuments un dokuments, kas vēsta par profesionāļa darba pieredzi. Tas viss maksā, tādēļ noteikumu grozījuma projektu neatbalstām,” skaidro K. Blumfelde.

Ministru kabineta noteikumu projekts nodots saskaņošanai ministrijām. Visām iesaistītajām institūcijām ir dota iespēja piedalīties tā apspriešanā, izsakot savus priekšlikumus vai iebildumus.

LA.lv