×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
12. janvāris, 2017
Drukāt

“Saniknotā slieka” – par padomju paaudzi mūsdienu sabiedrībā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jaunā Rīgas teātra Mazajā zālē 17. janvārī pirmizrādi piedzīvos režisora Ģirta Ēča iestudējums “Saniknotā slieka” – latviešu dramaturga un arhitekta Gunāra Priedes vienīgā komēdija caur 80. gadu padomju laika personāžiem runā par šodienas sabiedrību veidojošajiem cilvēkiem.

Gunārs Priede (1928 – 2000) bija pirmais latviešu padomju laikā rakstošais dramaturgs, kurš uzdrīkstējās savos darbos runāt par reāliem tā laika cilvēkiem, nevis attēloja valdošajai ideoloģijai tīkamus sociālistiskā reālisma varoņus, tādējādi izpelnoties varas kritiku un nosodījumu. 1967. gadā tika aizliegta Priedes luga “Smaržo sēnes”, kas stāsta par čekistu Zariņu un vilšanos sociālisma idejās. Tā kļuva par pirmo un vienīgo oficiāli aizliegto latviešu autora lugu – “Smaržo sēnes” pirmo reizi tika iestudēta tikai 1986. gadā Jaunatnes teātrī.

Starp pazīstamākajām Priedes lugām ir “Zilā” (1972), “Centrifūga” (1985), “Sniegotie kalni” (1986) – mūža laikā Priede sarakstījis apmēram 50 lugas, kā arī vairākus kinoscenārijus: “Kārkli pelēkie zied” (1961), “Nekur vairs nav jāiet” (1963), “Četri balti krekli” (“Elpojiet dziļi”, 1967). Mēnesi pēc Priedes nāves, 2001. gada 26. janvārī, luga “Jaunākā brāļa vasara” atgriezās uz vecā Dailes teātra, tobrīd jau Jaunā Rīgas teātra, skatuves. To iestudēja režisors Lauris Gundars, jaunākā brāļa lomu uzticot aktierim Varim Piņķim.

Šobrīd uz JRT skatuves topošā luga “Saniknotā slieka” ir vienīga Gunāra Priedes sarakstītā komēdija. Tā pirmizrādi piedzīvojusi 1983. gadā, režisora Ādofa Šapiro iestudējumā ar komponista Mārtiņa Brauna mūziku.

Stāsts vēsta par 20. gadsimta astoņdesmitajiem gadiem. Dzīve Latvijā rit tās ikdienišķo gaitu: blatu sistēma, nebeidzamas rindas, importa preces, sūdzību rakstīšana. Pie Sibillas Švirkstes no laukiem pārceļas nekad nesatiktā mazmeita Muda. Divas dažādu paaudžu sievietes, reizē tik līdzīgas un atšķirīgas, cenšas piepildīt savus sapņus padomju realitātē.

“Paaudze, kura auga pagājušā gadsimta 70. gados un 80. gadu sākumā, veido šī brīža Latvijas sabiedrības kodolu. Un to, kādi mēs esam, paskaidro tā laika dzīve un cilvēki, kuri lieliski parādīti un raksturoti Gunāra Priedes lugā,” uzskata izrādes režisors Ģirts Ēcis.

Izrādē redzēsim aktierus Janu Čivželi (Muda), Ivetu Poli (Sibilla Švirkste), Gati Gāgu, Ivaru Krastu un Edgaru Samīti. Izrādes kostīmus radījusi kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, telpu veidojis režisors Ģirts Ēcis.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+