×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. februāris, 2015
Drukāt

“Saxophonia” garīgā mūzika pirmatskaņojumos

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Festivālā “Saxophonia” 21. februārī Rīgas Svētā Jāņa baznīcā notiks Garīgās mūzikas koncerts, kurā iecerēti trīs latviešu komponistu darbu pirmatskaņojumi. Līdzās Jāņa Lūsēna un Riharda Dubras jaundarbiem pirmoreiz izskanēs arī jaunā komponista Jēkaba Jančevska skaņdarbs.

Koncerta repertuārs izskanēs Valsts akadēmiskā kora “Latvija”, Rīgas Saksofonu kvarteta, soprāna Jolantas Strikaites, saksofonistu Ilzes Lejiņas un Arta Sīmaņa, kā arī ērģelnieces Kristīnes Adamaites (ērģeles) un sitaminstrumentālista Elvija Endeļa sniegumā. Pie diriģenta pults – Māris Sirmais.

Koncerta garīgā vertikāle – šā gada pasaulslavenā jubilāra Gijas Kančeli mūzika kā apliecinājums garīgo, nepārejošo vērtību noturīgumam. Darbā “Amao omi” (“Bezjēdzīgais karš”) Kančeli skaņās iedzīvinājis autoram nozīmīgus gruzīnu valodas vārdus un frāzes. Līdzās Kančeli mūzikai koncertā pirmo reizi skanēs intīmās kamermūzikas noskaņās iecerētais Jāņa Lūsēna jaundarbs soprānam, saksofonu trio, ērģelēm un sitaminstrumentiem “Es ticu neteiktajam” ar Rainera Marijas Rilkes dzeju. Tāpat pirmoreiz izskanēs arī Riharda Dubras vērienīgs opuss saksofonam, ērģelēm, korim un sitaminstrumentiem – “Urbs Ierusalem beata”.

Viens no koncerta notikumiem – jaunā komponista Jēkaba Jančevska skaņdarbs “Poga”. Jēkabs Jančevskis ir viens no šobrīd vispieprasītākajiem jaunajiem latviešu komponistiem, kurš spilgti izpaužas kora un dažādos instrumentālās mūzikas žanros. Jau 2010. gadā kompozīciju konkursā “Latviskais skaņas kods” ar skaņdarbu “Lietuvēns” ieguvis pirmo godalgoto vietu, mūziķu un klausītāju simpātiju balvu, bet 2011. gadā ieguvis trešo godalgoto vietu Alojas jaunrades kora dziesmu konkursā. 2012. gadā aktīvi sadarbojies ar Rīgas Doma kora skolas audzēkņiem, aranžējot, kā arī atskaņojot vācu rokgrupas “Rammstein” dziesmas vairākos koncertos, tostarp arī pašā grupas “Rammstein” koncertā (“Arēna Rīga”), izpildot dziesmu “Ohne Dich”. Darbojies arī kino un teātra jomā, vairākkārtīgi sadarbojies ar režisoru, producentu Ivaru Zviedri un veidojis muzikālo noformējumu vairākiem televīzijas raidījumiem. 2010. gadā komponējis mūziku režisora Daiņa Kļavas filmai “Dubļi”. 2013. gada pavasarī Jēkabs Jančevskis gūst uzvaru un klausītāju simpātiju balvu P. Vaska fonda rīkotajā vokālās kamermūzikas jaundarbu konkursā. 2013. gada Dziesmu svētku ietvaros konkursā “Koru kari” koris “Sõla” iegūst “Grand Prix”, kā arī specbalvu par labāko brīvās izvēles skaņdarbu – J. Jančevska “Adveniat Regnum”.

Garīgās mūzikas koncertā gaidāmajā jaundarbā “Poga” ar Knuta Skujenieka dzeju korim, saksofonu kvartetam, ērģelēm un sitaminstrumentiem Jēkabs Jančevskis apliecina spilgtu muzikalitāti, vitālu dzīves uztveri un meistarību.

Festivālu “Saxophonia” tā otrajā pusē turpinās jauno mūziķu koncerts džeza noskaņās – konkursa “Riga Jazz Stage” laureātu koncerts (21. II). Tajā tiksies Turcijas izcilie muzikālie talanti – saksofonists Batuhans Salliels un ģitārists Enders Fodžans – un Latvijas džeza spilgtākie mākslinieki. Skanēs turku džezs un džeza oriģinālkompozīcijas.

Festivāla “Saxophonia” ietvaros pirmatskaņojumi gaidāmi arī tā noslēguma koncertā. Maijas Einfeldes un Jāņa Lūsēna darbu pirmatskaņojumi, kā arī Johana Sebastiāna Baha, Arvo Perta, Klaudio Monteverdi mūzika skanēs koncertzālē “Rīga” (22. II). Kopā ar Latvijas Radio kori uzstāsies arī viens no mūsdienu neparastākajiem saksofonu kvartetiem no Beļģijas “BL!NDMAN” – ansamblis, kurš pastiprināti pievēršas skaņas izpētei, tās robežas meklējot ārpus tradicionāla saksofona skanējuma.

Varbūt noder

Garīgās mūzikas koncerts: 21. III 19.00 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7 – 20.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+