×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
10. augusts, 2018
Drukāt

Tracis Apvienotajā Karalistē: Džonsons musulmanietes nodēvē par staigājošām “paskastītēm” (6)

Foto - MADS CLAUS RASMUSSEN/EPA/LETAFoto - MADS CLAUS RASMUSSEN/EPA/LETA

Sievietes ar segtām sejām Kopenhāgenā 1. augustā protestē pret likuma stāšanos spēkā – tas liedz slēpt seju sabiedriskās vietās un ietver burkas, nikāba, balaklavas, cepures, maskas, ķiveres, pilna auguma kostīma un mākslīgās bārdas nēsāšanu.

Šī nedēļa Apvienotajā Karalistē iesākās ar pamatīgu traci – bijušā britu ārlietu ministra Borisa Džonsona izteikumiem par to, ka sejas aizsega valkāšana musulmaņu sievietēm ir pazemojoša un cieņu aizskaroša. “Es ietu vēl tālāk un apgalvotu, ka tas ir absolūti smieklīgi, ka cilvēki tiek spiesti staigāt apkārt, izskatoties pēc pastkastītēm,” savā iknedēļas slejā laikrakstā “The Telegraph” raksta Boriss Džonsons. Musulmaņu sieviešu dēvēšana par “letterbox”, latviski – pastkastīte, ir viens no nelāgākajiem apvainojumiem, kādu vien Apvienotajā Karalistē var izteikt musulmanietei, tādēļ nav nekāds brīnums, ka nu ir maisam gals vaļā.

 

Ko īsti raksta Boriss Džonsons

Bijušais britu ārlietu ministrs Boriss Džonsons salīdzinājis burkas nēsātājas ar pastkastītēm un sacēlis politisko vētru gan par sejas slēpšanu sabiedriskās vietās, gan par apvainojumu musulmaņu sievietēm. Foto - SIMON DAWSON/REUTERS/LETABijušais britu ārlietu ministrs Boriss Džonsons salīdzinājis burkas nēsātājas ar pastkastītēm un sacēlis politisko vētru gan par sejas slēpšanu sabiedriskās vietās, gan par apvainojumu musulmaņu sievietēm. Foto - SIMON DAWSON/REUTERS/LETA

“Ak Dānija, kas tā ir par zemi! Ja kāda sabiedrība joprojām elpo brīvības garu, tad tie ir dāņi,” tā savu rakstu sāk Boriss Džonsons. Dānijā nupat, 1. augustā, tika ieviests sejas aizsega valkāšanas aizliegums, kas galvenokārt attiecas uz musulmaņu sievietēm.

“Viņi [dāņi] joprojām košļā savu letālo kancerogēno tabaku, joprojām ēd savas sarkani krāsotās Frankfurtes desiņas; viņi dod priekšroku savai kronai, nevis eiro un joprojām neļauj ārzemniekiem pirkt vasarnīcas Jitlandes pussalā,” viņš raksta. Džonsons sakās nedaudz izbrīnīts par nupat notikušo Dānijas pievienošanos vairākām citām Eiropas valstīm – Francijai, Vācijai, Austrijai, Beļģijai –, kur aizliegts valkāt nikābu un burku.

“Jūs noteikti jautāsiet, kas noticis ar brīvo dāņu attieksmi pret dzīvi un ļaušanu dzīvot citiem.” Pats Džonsons gan piekrīt tiem, kas saka, ka burka ir represīvs apģērba gabals, piespiest sievietes aizsegt seju ir jocīgi un vardarbīgi, pie tam Korāns to neprasot. Tad seko slavenais citāts par pastkastītēm (britiem tradicionāli pasts tiek iemests īpašā taisnstūrveida caurumā durvīs, tādēļ arī salīdzinājums ar taisnstūrveida izgriezumu sejas aizsegā). Ja Džonsona parlamenta deputāta birojā ierastos sieviete ar aizsegtu seju, viņš lūgtu viņu atsegt seju, lai varētu pienācīgi sarunāties. Un te nu seko nākamais sprādzienbīstamais citāts: “Ja studente ierastos skolā vai universitātē bankas laupītāja izskatā, tad jādara tāpat – atbildīgajām personām ir jāvar atklāti sarunāties ar apmācāmajiem.”

Beigās Džonsons piebilst, ka viņš gan nevēlētos ieviest pilnīgu sejas aizsega aizliegumu, jo sejas aizsegs tiek saistīts ar islāmu. “Ja tu iestājies par pilnīgu aizliegumu, tu darbojies to labā, kuri vēlas politizēt un dramatizēt tā saucamo civilizāciju karu, un tiek tikai kurināts aizvainojums.”

 

Terēze Meja prasa atvainoties

Daļa paša Džonsona pārstāvētās konservatīvās partijas biedru uzskata, ka šādi izteikumi nav pieņemami, piemēram, Konservatīvās partijas Musulmaņu foruma dibinātājs lords Šeiks uzstāj, ka Mejai Džonsons būtu jāatstādina no deputāta amata. Partijas vadība tiek vainota nespējā disciplinēt Borisu Džonsonu, ir saņemtas neskaitāmas sūdzības par rakstu.

Parasti šādos gadījumos seko iekšējā izmeklēšana partijā, taču Džonsona gadījumā ir klusums. “The Guardian” raksta, ka kāds vārdā nenosaukts toriju aktīvists izteicies, ka, visticamāk, Džonsons sodīts netiks, jo partija ar viņu ir apmierināta. “Viņi zina, kā Boriss strādā, un viņiem tas patīk. [Parastie] partijas biedri runā skaidru valodu, un teiktā spodrināšana Vestminsteras stilā nav tas, ko viņi atbalsta. Džonsonam nebūs nekādu problēmu.” Arī Džonsona atbalstītāja parlamentāriete Nadīne Dorīsa saka, ka “cilvēki Vestminsterā ir nobijušies, ka Boriss Džonsons varētu pretendēt uz līdera vietu, īpaši tie, kuri ir remeineru (palikšanas ES atbalstītāji) pusē, tie grasās uzbrukt par burkas komentāriem, cik nu ir viņu spēkos”.

Džonsona atbalstītāji apgalvo, ka par sejas aizsegšanas tēmu ir nepieciešams runāt, bet iespējams, nevajadzētu lietot tik sulīgus salīdzinājumus, taču tas ir Boriss Džonsons. Konservatīvās partijas vadītājs Brandons Lūiss ir licis Džonsonam atvainoties par izteikumiem. Terēza Meja, jautāta, vai Džonsonam vajadzētu atvainoties, izteikusies samērā diplomātiski, sakot, ka piekrīt partijas vadītājam: “Mana nostāja ir ļoti skaidra, arī valdības nostāja ir ļoti skaidra par mūsu pozīciju jautājumā par burkām, kas nozīmē, ka sievietēm pašām jābūt tiesībām izvēlēties, kā ģērbties.” Ir jābūt iespējai diskutēt par šo tēmu, taču “ir jābūt ļoti uzmanīgiem valodas lietojumā un lietotajos terminos, daži no terminiem, ko lietoja Boriss, aprakstot cilvēku izskatu, acīmredzot ir aizvainojuši cilvēkus”.

Taču Terēza Meja atsakās komentēt pieņēmumus, ka šādi Džonsons cenšas vākt atbalstu savai kandidatūrai, lai rudenī stātos Mejas vietā, tāpat viņa atsakās komentēt, vai, viņasprāt, Džonsona izteikumi ir islamofobiski. Skotu konservatīvās partijas līdere Ruta Dāvidsone uzskata, ka diskusijas par sejas aizsegu valkāšanu un kristiešu simbola krustiņa nēsāšanu ir “tas pats strīds, tikai ticības atšķiras”, tādēļ vajadzētu būt tiem pašiem “parametriem”, pēc kā spriest.

 

Atvainošanās neseko

Aptaujas rāda, ka 60% britu vēlētos, lai burkas publiskās vietās tiktu aizliegtas, pie tam apgalvojumam, ka burkās un nikābos ģērbtu sieviešu dēvēšana par “pastkastītēm” un “banku laupītājiem” nav rasistiska, piekrīt 66% (“Sky Data”). Tajā pašā laikā 45% aptaujāto domā, ka atvainoties tomēr vajadzētu, taču 48% – ka nevajadzētu.

Džonsons jau ir publiski paziņojis, ka neuzskata, ka viņa pienākums būtu atvainoties. Pilnīgi iespējams, ka pārliecinātais breksiteris šādi vāc sev atbalstu, lai kļūtu par nopietnāko nākamo premjera amata kandidātu. Jāatgādina, ka Džonsons ir labs Trampa draugs, varbūt viņš ir ņēmis vērā Trampa veiksmes atslēgu uzvarai vēlēšanās – “nekad neatvainoties, teikto vienmēr vēlreiz apstiprināt”. Trampa bijušais stratēģis Stīvs Banons ir teicis: “Ļauj viņiem saukt sevi par rasistu (..), valkā to kā atzinības zīmi. Jo ar katru dienu mēs paliksim spēcīgāki, bet viņi vājāki.” Šķiet, padoms atradis dzirdīgas ausis.

 

Musulmaņu viedokļi dalās

No musulmaņu puses kritika ir īpaši skarba, taču interesanti, ka ir arī aizstāvji. Tā “The Times” raksta, ka Oksfordas Islāma draudzes imams Tajs Hargejs uzskata, ka Džonsonam “nav jāatvainojas par patiesības teikšanu” un ka viņš nemaz visu nav līdz galam pateicis. Savā vēstulē laikrakstam imams apgalvo, ka Korāns neprasa valkāt burku, jo tā ir “reliģiskā ekstrēmisma un kaujinieku islāma modernās teoloģijas naidīgais komponents”.

“[Burkas valkāšana] rada drošības riskus, izsauc D vitamīna nepietiekamību, neveicina dzimumu līdztiesību un integrāciju kopienā,” saka Hargejs, kurš ir pazīstams kā biežs burkas kritizētājs, viņš arī atļauj vīriešiem un sievietēm lūgties kopā.

Tikmēr pats vaininieks kopā ar ģimeni bauda atvaļinājumu ārzemēs un, kā apgalvo viņa draugi, nebūt nav satraucies par pamatīgo traci mājās.

 

UZZIŅA

Burkas un nikāba nēsāšanas aizliegumi Eiropā

Francija no 2004. g.

Beļģija no 2011. g.

Šveice, Bulgārija no 2016. g.

Austrija no 2017. g.

Dānija no 2018. g. 1. augusta

Nīderlandē, Itālijā, Spānijā, Vācijā eksistē daļēji burkas un nikāba aizliegumi

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Te ir jasaprot parastais un galvenais, ka ta nav ne kada kultura, ne cilveka ciena, ko tie te censas aizstavet, bet visparastakas tiem ieboretas savu kungu intereses, kuri viniem to uzspiedusi saucot par religiju un it ka kadu sakaru ar dievu, no kura tur ir tikai nelietiga ta varda izmantosana.
  Lidz ar to ta ir visparastaka verdziba un tas atributi, ko tie saimnieka uzdevuma aizstav.
  Un Eiropa nesaprast tik elementaras lietas jau runa par nopietnu intelektualo krizi, kuras uzturetajus kads to parstavis pamatoti nodevejis par inteligentajiem i d i otiem

 2. Atbalstu Džonsona domu gājumu šajā sakarā. Tad kad ir jārunā par rasismu, tad aizvainot kādu nebaltās rases pārstāvi skaitās rasisms, bet kad pie baltās rases pārstāvjiem mājās ielaužas citas rases un uzspiež savu svešo reliģiju, tad tas neskaitās rasisms. Tas viss tiešākajā veidā ir svešas reliģijas ekspansija jeb uzvaras gājiens.

 3. Pāris maigu izteicienu, ko izvēlējies sava viedokļa paušanai Džonsons. Kas tas salīdzinot Latvijā pret latviešiem vērsto – fašisti (parastākais) līdz sauklim nogalināt visus pēc internetā pieejama uzvārdu saraksta – simtiem cilvēku, un nekas: tā esot rietumu demokrātija. Var vēl saprast, ka neaizskarama ir kāda dieva izredzēta tauta, bet pēc valodas un ādas krāsas principa: šitie valodīgie un ar šito ģīma nokrāsu drīkst brūķēt muti un pie reize palait nagus, bet jums jāmācās griezt otru vaigu, savā zemē.

 4. Slaucējas,tas iederētos.Vai bitenieces.

 5. Kas mees te esam par miikstmieshiem un tuutinjdreijeriem..Visaa ES bija jaabuut taagam aizliegumam, lai nekas neienaaktu praataa..nevienam, kursh taa pleeshaas uz to ES..Un tam bija jaabuut skaidram signalam, kad vinji uzsaak savu celju uz muusu valstiim..Dzonsons malacis..Lieta jau tada, ka tad, kad mees runaajam caur pukiiteem, aplinkus, politkorekti, aciimredzot muus nezird, un uzskata par pamuljkiem..miikstajiem..Taapeec jau arii dazs labs tur nobijaas no tiem Dzonsona izteikumiem..Bet taa tacu nevajadzeetu buut, ka tu savaa maajaa pienjem cieminjus..un vinji driikst tev apseesties uz galvas, bet tu vinjiem ieraadiit kaa gribi, lai tie uzvestos utt.nedriiksti..nu bezgala diivaini, lai neteiktu “stipraak”

 6. MUSLIMI NEIEDERAS EIROPAS SABIEDRIBA. LAI VACAS PROM.

  EIROPA EIROPIESHIEM

  1488

Draugiem Facebook Twitter Google+