×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.7°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
9. janvāris, 2017
Drukāt

Skumji un stulbi: Dižā Pētermuižas tūja brutāli nozāģēta (6)

Fotogrāfijas – Dainis OzolsFotogrāfijas – Dainis Ozols

Latvija zaudējusi izcilu dižkoku – Pētermuižas dižo tūju Zemgalē, Vecumnieku novada Valles pagastā. Nupat, ap gadu miju, tā vienkārši nozāģēta, vēsta Latvijas Petroglifu centrs (LPC) savā Facebook profilā.

LPC ekspedīcija, 7.janvārī apmeklējot nomaļo Pētermuižu, konstatēja, ka izcilais dižkoks ir nozāģēts. Daļēji sazāģētās, bet prom neaizvāktās stumbra daļas mētājas turpat, pārklātas ar tikko uzsnigušo sniegu.

Spriežot pēc celma, stumbra un skaistā vainaga atliekām dižtūja bijusi lieliskā veselības stāvoklī, bez trupes un bez būtiskiem bojājumiem, ar garu un slaidu vainagu. Tūjas apkārtmērs nozāģēšanas laikā sasniedzis 2,76 metrus, kas šīs sugas kokiem ir milzīgs izmērs.

“Pēc mūsu rīcībā esošiem datiem iznīcināta otra dižākā tūja Latvijā (un iespējams arī Baltijā). Ilgus gadus, kopš 2005.gadā tā apzināta, Pētermuižas dižā tūja ar apkārtmēru 2,65 m atradās šīs sugas dižkoku pirmajā vietā, bet pagājušā gadā cita dižtūja Bēnes apkārtnē, to ir apsteigusi, atstājot otrajā vietā. Tūjas divu metru apkārtmēru pārsniedz ļoti reti, un pa visu Latviju tādu ir mazāk nekā desmit,” uzsver LPC eksperti.

Par izcilā dižkoka nozāģēšanu ir informēta Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), kas ir atbildīgā valsts iestāde par dižkoku aizsardzību Latvijā. “Pēc notikuma vietas apskates varam secināt, ka netālu garām dižtūjas augšanas vietai ir tīrīta veca elektrolīnijas stiga, un vainīgi varētu būt vai nu AS “Sadales tīkli”, vai arī zemes īpašnieks. Pamestajā Pētermuižas apkārtnē tūja noteikti nekam nav traucējusi, tostarp netālās jaunās elektrolīnijas izveidošanai. Tāpat nav saprotams, kā zāģētājiem, kas, spriežot pēc zāģējumiem, ilgi mocījušies ar dižkoka nogāšanu, nav aptvēruši, ka viņi noposta ievērojamu dabas retumu. Kas nozāģējis izcilo dižkoku, noskaidros DAP, bet mēs ceram, ka vainīgie saņems kaut minimālu sodu,” cer LPC entuziasti.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Tik “izcils dižkoks” – otrā dižākā tūja Latvijā – tik pamests brikšņu džungļos… ko tad sagaidījāt?

  2. Vainīgajiem bargu sodu un vispār ši “elektrolīniju” zaļie posta darbi ir daudz kur izgājuši ārpus kontroles

  3. tā nu ir, kad izplata stereotipus, ka koki jānovāc kā burkāni.. lai arī selekcionārsd pat pret burkāniem neizturētos tik ciniski, kā mūsu vienas dienas saimnieki… pēc tām jau brauks prom uz smukākām vietām 🙂 a mums pat sēnes un ogas neatstās, no kā pārtikt

  4. CERAMS ,KA VAINIGAIS TIKS ATRASTS

  5. Cerams, ka barbarus atradīs un kaut kā sodīs. Vismaz par biedinājumu citiem potenciāliem dabas postītājiem. Žēl, ka skaisto dižtūju nevarēs atjaunot.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +16.7
Alūksne +13
Daugavpils +15.8
Saldus +13.3
Liepāja +16.0
Jelgava +15.5
Ventspils +16.3
Limbaži +14
Madona +14.9
Rēzekne +12.9
+20
+21
+20
Draugiem Facebook Twitter Google+