×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
27. oktobris, 2014
Drukāt

Slinkajiem par elektrību var nākties maksāt vairāk (23)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Autores: Indra Lazdiņa, Dace Skreija/”Lursoft”

Tuvojoties pilnīgai elektrības tirgus atvēršanai mājsaimniecībām, pats sliktākais būtu nedarīt neko, jo tā mājsaimniecības ar lielāku ikmēneša elektrības patēriņu, iespējams, tiktu pie nepiemērota tarifa. Mājsaimniecībām ar nelielu ikmēneša patēriņu, ap 100 kWh, tas varētu arī nebūt tik “sāpīgi”.

Četras kompānijas – “Latvenergo”, “Baltcom TV”, “220 Enerģija” un “WIN Baltic” – “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka izstrādājuši piedāvājumus mājsaimniecībām. Izņemot “Latvenergo”, kas jau uzsācis plašu informatīvo kampaņu, pārējie komersanti plāno iedzīvotājus detalizētāk informēt par saviem piedāvājumiem, sākot ar novembri.

Kopumā interesi par Latvijas elektroenerģijas mājsaimniecību tirgu izrādījuši septiņi komersanti. “Izvērtējot tirgotāju publiskotos piedāvājumus, var secināt, ka mājsaimniecībām prognozējamais elektroenerģijas cenas pieaugums būs 
15 – 30% apmērā, kas atkarīgs no mājsaimniecības patēriņa,” norādīja Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs.

“Enerģijas cena ir pataisīta par bubuli, par alkoholu un konfektēm cilvēki patērē daudz vairāk naudas. Tā ir liekulīga attieksme pret patēriņu grozā esošajiem produktiem un pakalpojumiem,” skarbs ir “Providus” pētnieks Reinis Ābol­tiņš. Viņš arī aicina patērētājus, vērtējot komersantu piedāvājumus, nejaukt ikmēneša elektrības maksājumu ar elektrības cenu, kas veido tikai aptuveni 1/3 no gala cenas. Ikmēneša maksājumā bez elektrības cenas ietilpst arī obligātā iepirkuma komponentes un elektroenerģijas piegādes izmaksas, PVN u. c. 
izmaksas.

“Paradokss, jo mazāk tērējam elektrību, jo vairāk var manipulēt ar cenas pieauguma procentiem, bet, ja paskatāmies absolūtos skaitļos, tad pie 200 kWh patēriņa cenas pieaugums mēnesī ir pāris eiro. Ir patērētāji, kam tie ir nozīmīgi. Diemžēl, jo tie nozīmē vairākus maizes klaipus mēnesī. Tāpēc ir jābūt veidam, kā palīdzēt cilvēkiem ar tik maziem ienākumiem. Mazturīgo iedzīvotāju daļai tirgus izraisītās atšķirības, ja paliek pie standarta piedāvājuma, ir jākompensē,” tā R. Āboltiņš. Likumdošanā paredzēts finansiāls atbalsts daudzbērnu ģimenēm, kuras no 1. janvāra katru mēnesi 300 kWh varēs iegādāties par pašreiz spēkā esošo Starta tarifu. Savukārt trūcīgām un maznodrošinātām personām tiks saglabāta iespēja katru mēnesi iegādāties 100 kWh par minēto tarifu. 2015. gadā valsts noteikto atbalstu īstenos “Latvenergo”. Turpmāk valsts sludinās iepirkumu konkursus elektrības tirgotājiem par iespēju nodrošināt valsts atbalstu daudzbērnu ģimenēm un maznodrošinātajiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Es neko no šī murga neko nesaprotu….sviests kkāds…

 2. Es neēdu konfektes un nelietoju alkoholu, ko nu?

 3. Visbūtiskākais ir tas, ka PIEAUGS ABSOLŪTI VISAS CENAS, SĀKOT AR MAIZI UN BEIDZOT AR TRANSPORTU. Nabagais paliks vēl nabagāks, bet tādi vairākums. Ja kas, arī sveces būs dārgākas.

 4. “Latvenergo” piedāvājums ir ļoti nekorekts, tas faktiski nosaka patērētāja pienākumus un tirgotāja tiesības, pat neparedzot kaut minimālu kompānijas atbildību tad, kad elektroenerģijas padeve netiek nodrošināta… Faktiski arī tad, kad nav elektrības, patērētājam ir jāmaksā “Latvenergo” pēc pazeminātā tarifa! Tiešām brīvais tirgus!!!

 5. Mani pārņem lepnuma sajūta, jo zinu, ka ar cenas palielinājumu esmu devis ieguldijumu valsts IKP celšanā. Arī es uzturu valsti! Kāda svētlaimes bauda! Ja viss kļūs dārgāks, mēs droši varēsim lepoties ar plaukstošākas valsts tēlu! Uz priekšu, biedri, uz jauniem sasniegumiem!!!

 6. visā stāstā ir tikai viena pareiza lieta – enerģijai jābūt dārgai, jo tikai tā rodas dabiska vēlme taupīt, meklēt alternatīvas un investīcijām ir veselīga atdeve. viss pārējais ir murgs – excelī līdz centa desmitdaļai monopolista izkalkulēti elektrum “produkti”, kas pēc būtības ne ar ko neatšķiras, līdz nepazīšanai sakropļots “dinamiskais” piedāvājums, kurā ieliktas nezināmas un neprognozējamas komponentes, lai tik kāds neiedomātos to izvēlēties un ja arī izvēlēsies… dabūs tāāādu dinamiku redzēt… kādā vājprātā var sludināt “tirgus atvēršanu” ja vienīgais tirgotājs ir sekmīgi noslēdzies ar vājiem starpsavienojumiem ar kaimiņvalstīm (tīši -netīši – nav nozīmes) un diktē preiskurantu…? kā jūs domājiet – kuram pie šādām tirgus cenām varētu būt interese investēt starpsavienojumos???

 7. Mans patēriņš ir ap 700 kwh,un es parēķināju jauno “izdevīgo”Latvenergo piedāvājumu.Man jāuzkar kaklā līgums uz 2 gadiem,draudi ar soda naudu par tā laušanu+ikmēneša “apkalpošanas maksa”,un rezultātā – it kā iegūstu ap 1 euro.
  Sakiet,lūdzu,kā izpaužas mans “izdevīgums”?Kurš mārketinga ģēnijs šo sviestu izdomāja? Kā atšķiras “apkalpošanas izmaksas” tam,kurš tērē 700 no tā, kurš tērē 300 kwh?

 8. Man pofig, cik ir elektrības cena tajā, ko es par to maksāju, un cik ir kaut kas cits- tāpat kā man pofig, cik benzīna cenā ir akc’;ize, cik PVN un cik tirgotāja peļņa- man tas maksā tik, un tas ir daudz- viss. Zaibaļi te gvelzt un atmāzēties no tā, ka pingvīniem jāturpina maksāt par visu, kas izķēzīts līdz šim un tiek turpināts izķēzīt.

 9. Tie,kas balsoja par Vienotību,lai arī maksā.Lielākoties labi iekārtojušies Cēsīs un kur tur vēl laukos.Protams,arī birokrāti tepat valsts iestādēs Rīgā. Tautai ar visu šo nav nekāds sakars.

 10. galigais murgs

 11. jauka spēlīte, va ne? Atbildēt

  Valdība pavalstniekiem maizes vietā piedāvās jaunu izpriecu: SLINKAJIEM būs jāmēģina atrast zemūdens akmeņus, ko čaklo spekulantu vēl čaklākie juristi būs paslēpuši ĶIEĢEĻA PIRKŠANAS piedāvājumā …

 12. neatbildēts jautājums Atbildēt

  nav rakstīts par to, kāpēc mums joprojām nav šo kabeļu savienojumu, bet igauņiem ir….

 13. visi maksās vairāk

 14. Apskatot Latvenergo piedāvājumu 200kWh patēriņam mēnesī, maksājums uzkāps no 20 eiro uz 30. Kur te ir tie dažu eiro! cenu kāpums? Nodokļus paaugstināt neuzdrīkstas, tad izdomāja šo variantu:(.

  • Kad caur “Rīgas siltumu” bija nokāsts maximāli iespējamais, žīgura kungu piebīdīja pie nākamās “siles” – Latvenergo.
   Un kāds vēl jautā no kurienes “ezītim aug kājiņas”!
   Vai tad kāds to vēl atceras kā minētais tipiņš uzreiz no namu pārvaldnieka kļuva par galveno siltuma “salaveci” Rīgai kopā ar kosmiskajiem tarifiem, kuri tik lieliski ieviesās, ka desmit gadus nebija jāmaina.

  • Margarīns uz baltmaizes Atbildēt

   Tērējot 200kWh mēnesī, pie augstākās šobrīd piedāvātās cenas (16,9 eirocenti) mēnesī būs jāmaksā 7,01 eur vairāk (33,80), nekā līdz šim (26,79). Maz? Daudz? Kā skatās. Piemēram, izdali 7,01 ar 30 dienām un iznāk, ka dienā par elektrību būs jamaksā 23,3 eirocenti vairāk, nekā kurinot subsidēto elektrību. Jā, tiešām skarbi… Pavēro, cik aizvainoto blējēju katru mēnesi nopīpē, izdzer aliņos un nograuž drazu pārtikā.

 15. pēc lasītā bet labs Atbildēt

  Kārtējā shēma,lai iedzīvotos?Kurš ir šīs lietas autors?

 16. Atkal pelna starpnieki,kuriem nav nekāda sakara ar elektrības ražošanu.Mēs esam jau izveidojuši vienu starpnieku-valsti,kuru uzturam ar saviem nodokļiem.Lai valsts tad arī strādā mūsu interesēs!

  • Pilnīgi piekrītu – kas tas par ”tirgu”, kurš neko reražo, nepārvada un nepiegādā – viss ar un caur LATENERGO… Viena liela Vienotības blēdība – gribējās teikt meklējiet kādu zaķi…

 17. Laikam taču tas pētnieks Āboltiņš dzīvo mucā vai arī ir saņēmis kārtīgu kukuli lai uzrakstītu šādu rakstu par vienkāršu starpnieku ielikšanu ķēdē no ražotāja līdz piegādātājam ,tad vēl esot jāmaksā parazītam par nopirkšanu biržā un tad vēl lai nopirkto piegādātu bet ST jau tāpat saņem samaksu par piegādi un ja kāds saka ka cena nepalielināsies tiem kas patērē 200 kw/st mēn . tad tie ir meli mēs jau saņēmām vēstuli ar jauniem izcenojumiem ja visu laiku mēn. maksājām 20 Eiro tad tagad par to pašu būs 29 Eiro kur ir tie daži centi.Tas nav brīvais tirgus tā ir visparastākā krāpšana ,rekets tikai jau likumīgs valsts līmenī ko saņems daži stapnieki.

  • Vislabāk jutīsies pensionāri,kas jau tagad veselu gadu maksā 5 reiz dārgāk par atkritumu izvešanu,gadu maksājām,oktobrī sagaidījām pielikumu pensijai;jācer ,ka latvenergo parūpēsies par pensijas indeksāciju arī šai sakarā,jo viens dzīvojošs pensionārs nevar pretendēt uz maznodrošinātā statusu,ja viņš saņem “pensijui” ,kas aprēķināta par 44 gadu godīga darba stāžu.

Draugiem Facebook Twitter Google+