Latvijā
Sabiedrība

Staļina rēgs tuvu. Vai atkal varēs apsūdzēt jebkuru par jebko?3

Foto: John Macdougall/AFP/LETA

Raksta lasītājs Juris Bočs Bauskā:

Man ir bijusi tā “laime” piedzīvot Staļina laikus, par kuriem ir palikušas dažas diezgan spilgtas atmiņas, bet pēdējā laikā izskatās, ka latviešu tauta vēlas tos laikus atkal izbaudīt Latvijā. Tagad ir nonākts līdz atklātai prezidenta ievēlēšanai. To pieprasot tauta – vismaz masu mediji tā vēsta.

Labi atceros, ka padomju laikos visas ievēlamās amatpersonas tika vēlētas atklāti un vienbalsīgi. Beidzamajos padomju gados gan daži vēlētāji sāka dažreiz atturēties un beigās balsot pat pret. Tomēr līdz Gorbačovam viss bija vienbalsīgi. Pirms Gorbačova šad un tad laikrakstos “Pravda” vai “Cīņa” parādījās kāds raksts par to, ka kāds pilsonis Ivanovs vai Kalniņš, kurš iepriekš vienbalsīgi bija kādā amatā ievēlēts, ir sociālistiskā īpašuma izlaupītājs vai tautas ienaidnieks. Tad viņu kā vienbalsīgi ievēlēja, tā, vienbalsīgi vēlot, atbrīvoja no amata un darbaļaudis pieprasīja vainīgā tiesāšanu un sodīšanu ar visbargāko soda mēru. Tiesai tikai atlika izpildīt darbaļaužu prasību. Tāda procesa rezultātā tika nošauts arī kāds mans radinieks, bet viņa dzīvesbiedre kā tautas ienaidnieka sieva nonāca gulaga “kūrortā”.

Kāpēc šīs atmiņas? Tās man uzjundīja Jaunās konservatīvās partijas deputāta kandidāte Juta Strīķe, sniedzot interviju “TVnet”. Viņa solīja nekavējoties nomainīt ģenerālprokuroru, ielikt amatos tiesās godīgus cilvēkus. Izskaidroja vēlētājiem, ka policija un KNAB aiztur kādu personu un tad vāc pierādījumus – acīmredzot kāds pirms tam ir ierosinājis aizturēt attiecīgo personu. Pārmetumi prokuratūrai un tiesai ir par to, ka tās pārspīlēti pieprasa ievērot procesuālās normas un sniegt pietiekami pārliecinošus pierādījumus, līdz ar to attiecīgā persona pretēji KNAB darbinieku pārliecībai nesaņem sodu. Deputāta kandidātei šķiet, ka jāpietiek tikai ar godīga policista vai KNAB darbinieka pārliecību, lai ģenerālprokurors apstiprinātu apsūdzību un tiesa piespriestu sodu.

Vēlētājiem laikam tāda pieeja tiesiskumam patīk. Ļaudis tikai neaizdomājas, ka, tādā garā turpinot, Staļina laiki būs klāt. Tie, kuri atbalsta, laikam domā, ka viņi būs tie, kas izšķirs, kurš ir labais un kurš – sliktais. Varbūt kāds domā, ka nu gan viņš varēs uzrādīt kādu ļauno, kam par kaut ko jāsaņem sods, bet varbūt kaimiņš tajā pašā laikā to pašu domā attiecībā uz viņu pašu. Es gan kaut ko tādu vairs nevēlos piedzīvot un nenovēlu to arī ne latviešu, ne kādai citai tautai.

LA.lv