×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
5. jūnijs, 2013
Drukāt

Stiklspārnis posta upenes!

Foto-LetaFoto-Leta

“Pērn bija tā: upenes noziedēja, izveidojās arī ogas, tad dzinumi pēkšņi novīta un nokalta. Iespējams, ogu krūmus postīja stiklspārnis. Visus bojātos zarus nogriezu līdz zemei un sadedzināju. Kā šo kaitēkli apkarot?
” A. Freidenfelde Jelgavas novadā

 

Tas tiešām varētu būt jāņogulāju stiklspārnis (upenes ir viens no tā saimniekaugiem). Bojātā zara garengriezumā parasti redzama tumša, ar ekskrementiem pildīta eja, bet tās galā – gaišs kāpurs ar brūnu galvu.

Kāpuri ziemo dzinumu serdē. Pavasarī tie turpina baroties un izalot dzinumus. Maija beigās, jūnijā kāpuri ejā iekūņojas. Tauriņi izlido ogaizmetņu augšanas laikā, dēj olas pie pumpuriem un vecāko zaru plaisās (viens tauriņš spēj izdēt 40 – 60 olu). Kāpuri izšķiļas pēc 8 – 10 dienām, iegraužas zaru serdē un tur pārziemo. Kaitēkļa bojātie dzinumi bieži apkalst, ir trausli un viegli nolūst.

Lai cīnītos pret šiem kaitēkļiem, visi bojātie, nokaltušie zari regulāri (ne vien pavasarī, bet arī vasarā un rudenī) jāizgriež, neatstājot celmiņus, un kopā ar kāpuriem jāsadedzina.

Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Valda Laugale saka, ka līdz ar bojāto zaru izgriešanu, varētu izlikt feromonu ķeramslazdus, bet tie jāpasūta no ārzemēm (piemēram, holandiešu firmā “Pherobank”) un parasti  uzreiz lielos daudzumos. Hektāram stādījuma pietiek ar vienu vai diviem ķeramslazdiem, tāpēc mazdārziņu saimniekiem vairumā nebūs izdevīgi.

Feromona ķeramslazdus stādījumos izliek maija otrajā trešajā dekādē, kad stiklspārņi sāk izlidot, un tur līdz augustam. Nedaudz var palīdzēt arī dzeltenie līmpapīri, ko piekarina pie krūmiem, taču tie nav tik efektīvi. No tautas līdzekļiem stiklspārņa aizbaidīšanai jūnijā vai jūlijā augus var apsmidzināt ar tabakas izvilkumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+